Že Pioneer vyrábí sluchátka už nějakých 50 let, o tom asi mnoho současných konzumentů vědět nebude. Hlavně proto, že počet výrobců, kteří jsou v posledních letech „v kurzu“ je skutečně enormní. A popravdě řečeno, do doby nedávné bylo v katalogu japonského výrobce těžké najít skutečně moderní prémiové sluchátka. To změnila nově navržená řada, v jejímž čele můžeme najít poněkud krkolomně nazvaný model SE-MJ591.

Jedná se o luxusní sluchátka v pravém slova smyslu – vizuálně neokázalá, nenápadně dobře vyrobená a poklidně, jemně hrající. Jsou určena primárně na cesty, o čemž vypovídá množství detailů. Hlavně pak fakt, že mušle jsou uloženy na kloubech, umožňujících je „zploštit“, stejně jako „zlomit“ dovnitř týlního mostu, čímž vznikne velmi kompaktní tvar. I rozložená jsou ale SE-MJ591 velmi kompaktní. Vzhled je zjevně koncipován jako protipól dnes moderní všeobecné pompéznosti a efektnosti.

Vzhledově i pocitově kvalitní plasty, kombinované s hliníkovými prvky a černou barvou mají své decentní a elegantní kouzlo. Malé mušle pak velmi příjemně sedí na uších díky měkoučkým koženkovým náušníkům s bohatým polstrováním. Možnosti nastavení jsou dost široké pro jakýkoliv typ lebky, takže o pohodlí se skutečně bát nemusíte. Oddělitelný kabel s 3,5mm jacky na obou stranách vede jen do jedné mušle, takže ani případné přiškrcení nepřipadá v úvahu.

Přestože SE-MJ591 jsou koncipována jako uzavřená a jejich mušle působí dosti „zvukotěsným“ dojmem, zjistíte, že okolní ruchy k vám přeci jen proniknou. V domácím prostředí to samozřejmě ničemu nevadí a můžete v klidu hrát i na nízkých úrovních, venku na rušené ulici ale budete možná muset trochu přitlačit na hlasitosti – a v tu chvíli pozor na sluchový aparát, čistě hrající Pioneer totiž svádí k dojmu, že hodně hlasitá reprodukce není na závadu, protože při ní nevnímáme nežádoucí zkreslení a nepříjemné pocity, jež by nás od velkého akustického tlaku odrazovaly.

Zvuk produkují měniče s hliníkovými membránami o průměru solidních 40 mm – až se ptáte, jak se je konstruktérům podařilo do tak malých mušlí vtěsnat. Membrány jsou potaženy také filmem PEEK, což je vlastně poměrně běžný průmyslově vyráběný polymer, schopný fungovat stejně jako kovové materiály (teoreticky by tak z něj mohla být vyrobena celá membrána), ovšem s podstatně nižší hmotností a tedy rychlejší reakcí na signálové podněty. U SE-MJ591 má tento polymer na starosti vylepšení středobasové odezvy a čistoty.

Výrobce u těchto sluchátek deklaruje „přenosnou“ impedanci 32 Ohm, přičemž odezvu můžeme naměřit v pásmu 5 – 40 000 Hz. Citlivost je pak udávána na vysokých 108 dB. SE-MJ591 umí také zvládnout hodně energie – vstupní signál může mít energii až 1000mW, tedy 1 Watt. To je podstatně víc, než má většina podobných sluchátek a skutečně – napájejte tato sluchátka jakýmkoliv zdrojem a při jakékoliv hlasitosti, nerozhází je to.

Pioneer SE-MJ591 jsme poslouchali na výstupu integrovaného zesilovače NAD C370, na Burmester 082, ale také na HeadRoom Portable Micro Amp i mobilním Philips GoGear Vibe a HTC Explorer s nainstalovanou aplikací andLess pro přehrávání FLAC. Zdrojem signálu pak byl v drtivé většina případů počítač s foobar2000 a FLAC soubory, používali jsme též Pioneer BDP-LX71 a Burmester 061. Konkurenty jim byla různá sluchátka – od Sennheiser IE8, přes Koss GT-5, Koss Porta Pro, Bowers&Wilkins C5 až po Bowers&Wilkins P3 a sada špuntů Denon.

Pioneer vyrobil ve svém modelu SE-MJ591 nejklidněji a nejjemněji hrající sluchátka, jaká jsme za hodně dlouhou dobu slyšeli. Snad až mohou vzbuzovat dojem, že by jim trochu jiskry navíc neuškodilo. Třeba činely ve „Where or when“ (Diana Krall – „Quiet Nights“) jsou sice zřetelně kovové a můžete slyšet skutečně mnoho informací o jednotlivých úderech metliček, tedy rozlišení je adekvátní cenové třídě, ale jako kdyby kovové plochy byly potažené jemňoučkou vrstvičkou sametu. Působí skutečně velmi klidně, až opatrně – tato sluchátka jsou přímým protikladem takzvaného „bum-cink“ naladění.

Hlas zpěvačky v „Andreas, André“ (Jienat – „Mira“) pak vykazuje vyšší míru živosti. Opět tu slyšíme velmi solidní množství informací, SE-MJ591 si toho pro sebe mnoho nenechávají, ale ona sametovost projevu zůstává. Čím lépe je však nakrmíte, tím více se otevřou a prokreslí, (pochopitelně) nejlépe tak vokál vyzněl na dedikovaném sluchátkovém zesilovači HeadRoom. To vcelku koresponduje i s vysokou zatížitelností těchto sluchátek. Barva hlasu je velmi uvěřitelná, stejně tak srozumitelnost je na velmi dobré úrovni, podobně jako pocit vzdušnosti.

I v oblasti dynamické potence jsou SE-MJ591 na úrovni adekvátní své pozici vlajkové lodi. Velké kotle ve „Velké bráně Kyjevské“ mají pořádný objem, zde měkkost reprodukci sluší a nechává v poklidu velký zvuk zaplnit každý krychlový centimetr vašich zvukovodů. Necítíme přitom, že by měniče sluchátek nestíhaly, naopak v naprostém klidu zvládají i při vyšších hlasitostech udržet údery pod kontrolou.

Výborně si díky svému charakteru vedou ve vodách poklidných jazzových nahrávek typu alba „One to one“ (Ray Drummond a Bill Mays), kde souznění barově pojatého piana a jemně bručícího kontrabasu vyznívá velmi relaxovaně, pohodově a barevně. Sametový přehoz nástrojům nijak nevadí, ba naopak nás nechává vnímat tím více emoce a pocity z hudby samé.

Méně vhodné už jsou pak pro tvrdou hudbu. Jejich poklid trochu překrývá říz, byť objemově vás nahrávky potěší. Hutnost baskytary a razance kotlů v „Invisible Kid“ od Metallicy z alba „St. Anger“ jsou takové, jaké je chcete mít, dokonce se Pioneer dobře daří maskovat (ne)kvality nahrávky, přesto zůstávají na umírněném břehu a baví spíše vyrovnaností pásma, schopností vydolovat z nahrávky drobné detaily a plně reprodukci ovládnout. Pro podobné žánry by se ale hodilo více strhujícího charismatu i za cenu, že by sem tam reprodukce řízla do uší.

Pioneer SE-MJ591 jsou velmi příjemná sluchátka. Skvostné pohodlí, vynikající výrobní kvalita s puncem luxusního zboží i decentní design, určený zjevně těm, komu už moderní barevnost, rozměry a styl prezentace sluchátek poněkud přerostl přes hlavu. Konzervativní v nejlepším slova smyslu, tak by se SE-MJ591 daly charakterizovat asi nejlépe. Jak poklidné a bez výstřelků jsou po vizuální stránce, tak stejně gentlemansky se chovají ke zvuku – snad až příliš, což je jejich jediná vada. Nebýt toho, jejich solidní rozlišovací schopnosti, perfektní kontrola zvuku a dynamická agilita by z nich činily výjimečně dobrá prémiové sluchátka. Nutnost je k optimálnímu výsledku doslova „dokopat“ přívalem energie, ideálně z pořádného sluchátkového zesilovače, je činí talentovanými společníky pro ty, kteří ví, co hledat a že to nejlepší dostanete jen v té nejlepší společnosti, tedy s kvalitním zdrojem signálu a dospělým sluchátkovým zesilovačem.

Kč 7 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé výrobní provedení a stylový design

+ dostatek reprodukovaných informací

+ ani vysoké hlasitosti je nerozhází

ZÁPORY

- zvuk je až příliš jemný a klidný, může působit trochu ospale

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 700 706

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution