Jméno Goldring se poprvé objevilo v Německu ve spojitosti se zvukem již v roce 1926, kdy jej bratři Scharfovi vtiskli fonografu Juwel Electro, aby tak označili jeho vysokou kvalitu. S výrobou už ale začali o dlouhých 20 let dříve. V roce 1933 se firma přestěhovala do Anglie a od té doby je známa jako výrobce velmi zajímavých gramofonových přenosek. K osmdesátým narozeninám si firma nadělila dárek poměrně nečekaný – sluchátka. Do současnosti stihla představit čtyři modely, všechny spadající do střední cenové kategorie.

Model DR150 byl po dlouhou dobu vlajkovou lodí firmy, dnes je druhým nejvyšším v katalogu. Po vizuální stránce sluchátka ničím v prvním okamžiku nevyniknou, jedná se o masivní nástroj, s až lehce futuristicky laděným, čistým vzhledem. Provedení je sice čistě plastové, ale působí po bližším ohledání bytelně a robustně. Masivní temenní most je bohatě polstrovaný velurem, stejně jako velké náušníky, obé tak zaručuje víc než dobré pohodlí při poslechu. I když mají sluchátka již ne úplně malou hmotnost 320 g, nasazená je téměř necítíte. Shrneme-li to, co se týká pohodlí a výrobní kvality, je v Goldring DR150 víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Signálový kabel je oddělitelný, zakončený na obou stranách 3,5mm jackem. V dané cenové kategorii je také potěšující, že je vyroben z 99,999% bezkyslíkaté mědi s postříbřeným povrchem. Pokud by vám snad nevyhovoval, není nejmenší problém vrhnout se do experimentování.

V masivních mušlích s dostatkem prostoru pro jakkoliv velké uši se ukrývají měniče s tenoučkou vrstvou titanu na membránách. Ty mají solidní průměr 40 mm. Díky lehoučké konstrukci dosáhnou k frekvenční odezvě 18 – 20 000 Hz. Citlivost dosahuje solidních 110dB a impedance je na „mobilní“ úrovni 32 Ohmů, takže je bez problémů můžete připojit k jakémukoliv zařízení.

Goldring DR150 jsme poslouchali téměř výlučně na povedeném sluchátkovém zesilovači Xindak H1, ale hrála též přes NAD C370, Philips Go Gear Vibe a krátce též přes HeadRoom Portable Micro Amp. Zdrojem signálu byl buď notebook s foobar2000 a FLAC ve standardním i vysokém rozlišení, nebo Pioneer BDP-LX71. Pro porovnání jsme měli k dispozici Koss PRO DJ/200, Sennheiser IE8, Koss GT-5, Bowers&Wilkins C5 a několik dalších. Kde to bylo smysluplné, o kvalitu proudu se staral Xindak XF-2000B.

Pokud si projdete internetové diskuse a dojmy, podle uživatelů se zvuk těchto sluchátek „usadí“ až po nějakých 200 hodinách provozu. My jsme je dostali již po řádné porci poslechových hodin a nahrála při testech dalších dobře 100 hodin, změnu charakteru jsme ale nezaznamenali. DR150 jsou též nenáročná na zdroj signálu, respektive nepotřebují nutně dedikovaný sluchátkový zesilovač, i když si ho zaslouží – stojí za to nenechat si ujít nic z jejich potenciálu. Zvláště oblast výšek s povedenou amplifikací rozkvete. Navíc DR150 reagují pružně na jakoukoliv změnu připojených komponent, takže stojí za to experimentovat a vybrat si podle vkusu „ten pravý“ zesilovač.

Goldring DR150 nabízí téměř „zvukařsky“ vyrovnaný přednes frekvenčního pásma, byť když budeme v dané cenové třídě přísní, zní snad trochu světleji. Basové frekvence někde kolem 40 Hz a níže již nemají tolik energie a údernosti jako zbytek pásma. Ukazují to velké kotle v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské“ (FLAC rip CD „Crystal Cable Arabesque“), které jsou přítomny jako informace, ovšem maličko jim schází plnost a údernost. Za danou cenovku to ale rozhodně není problém, ani většina ostatních sluchátek v dané třídě nijak na tom nejsou o mnoho jinak. Naopak v plné síle se „vejde“ kontrabas Michaela Arnopola v úvodní skladbě „A Fortnight in France“ od Patricie Barber. Jednotlivé tóny mají dostatečnou a uvěřitelnou razanci.

Velmi pěkně si Goldring DR150 umí poradit s výškami. Jsou prokreslené a čisté, i když poměrně dost agilní. Roztančené činely v „Concorde“ od Modern Jazz Quartet mají energii a tělo, a ačkoliv na světleji laděných sestavách mohou být až trochu příliš prezentní, nicméně neubližují a neřežou v žádné chvíli. Dostává se k nám spousta informací o jednotlivých úderech paliček, zvuk se s lehkostí a radostí nese kupředu. Výšky mají také dobrou kontrolu, spolu s onou lehkostí jde patrně hlavně o benefit lehoučkých membrán a silných magnetů.

Také střední frekvence, „prohnané“ přes Goldring DR150, vycházejí víc než dobře a u třítisícových sluchátek naprosto uspokojivě. Střední část pásma je velmi čistá a přesná, opět (úspěšně) balancuje na hraně útočnosti, aniž by ale byla agresivní. Díky tomu máme vynikající přehled o většině akustických nástrojů i hlasů, včetně jejich tonality. Velmi příjemně se poslouchá Eva Cassidy se svou „True Colors“, její hlas má hloubku a je krásně barevný, plný emocí. Smíšené sbory v Palestrinově „Tu es Petrus“ jsou skvěle rozlišené, i když celá zvuková scéna je hodně kompaktní. To je vlastně dosti charakteristické pro celkový projev – nenabízí pocit širokého, volného prostoru (i když ono je to s prostorem u sluchátek obecně z fyzikální podstaty téměř neřešitelné), ale spíše zhuštěný a menší celek. Poslechově to ale rozhodně nevadí, protože i do tohoto menšího objemu DR150 vnést čistotu a vynikající kontrolu.

Goldring DR150 by sice v několika málo bodech mohly být ještě o kousek lepší, ale zamyslíme-li se nad tím, že stojí tři tisíce Korun českých, pak se všechny výtky vytratí a zbude jen spokojenost. Ačkoliv neoslní na první pohled, po osahání uvěříte jejich fyzickým kvalitám a solidně zpracovanému exteriéru. Bonusem k tomu je jeden fakt, že patří k nejpříjemněji se nosícím sluchátkům a to bez ohledu na cenovou kategorii. Jejich zvuk pak sice nabízí trochu menší objem, ale vyvažuje to transparentností, detaily a energií v téměř celém pásmu. Jejich otevřená koncepce pak přispívá ke kultivovanosti projevu. Navíc jsou absolutně nenáročné na připojený zdroj signálu a sluchátkový zesilovač, ačkoliv ochotně dávají najevo charakter připojených komponentů a vyplatí se tak dát si patřičnou práci s hledáním právě té zvukové charakteristiky, která vás nejvíc potěší. Nám se Goldring DR150 hodně líbila v kombinaci s muzikálním Xindakem H1, tvořícím hodně pohodovou dvojici, ale po připojení třeba na HeadRoom Portable Micro Amp se z nich stala téměř studiově analytická sluchátka. V dané cenové kategorii ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co si za své peníze můžete pořídit a stávají se tak dostupnou bránou do světa povedených sluchátek.

Kč 2 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnanost a transparentnost reprodukce

+ při podrobném prozkoumání hodnotné výrobní provedení

+ velmi pohodlné nošení

+ přesnost reprodukce a detaily

ZÁPORY

- na první pohled působí méně kvalitní, než opravdu jsou

- méně objemný zvuk, který vás „nekopne“

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trading Prague

www.goldringaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 715 959

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies