Americká společnost Shure se má čím chlubit, však jí S.N. Shure v Chicagu založil už v roce 1925. Během té doby se dopracovala až k dnešnímu sebevědomému heslu „Evoluce zvukové revoluce“. Přestože nejvíc ceněna je Shure pro své nahrávací produkty v čele s mikrofony a analogoví nadšenci si libují v jejich přenoskách, velmi zajímavé portfolio vlastní i v oblasti sluchátek, zvláště pro profesionální sféru.

Do té patří i dnes představovaný model SRH1840, který samotný výrobce staví do pozice ideálního nástroje pro masteringová studia a kritický poslech. S cenou uprostřed high endových vod by se pak mělo jednat o skutečně špičková sluchátka pro náročné.

Design SRH1840 působí tak trochu jako inspirovaný závodními automobily – jako kdyby z konstrukce někdo odstranil vše, co není nutné a zanechal jen nejlehčí možnou kostru. To se ostatně projevuje i na váze – přestože se jedná o rozměrná sluchátka, jejich váha jen lehce překračuje čtvrt kilogramu. Provedení vládnou ušlechtilé materiály – plast i kov působí odolně a přitom velmi lehce, o sluchátka se tak nebudete bát ani při méně pozorném zacházení.

Circum-aurální mušle je zvenku kryta jen velmi řídkou mřížkou, chlazení velkých měničů uvnitř je tak dokonalé. Velurové náušníky z druhé strany pak díky bohatému polstrování příjemně přilnou k uchu a v kombinaci s otevřenou koncepcí nechávají ucho dýchat, takže ani po delším poslechu nedochází k nepříjemnému zahřívání a pocení jako u mnoha jiných velkých sluchátek. Na spodní straně každé mušle je 3,5mm vstup pro kabel – dodávaný je dvoumetrový drát z bezkyslíkaté mědi.

Uvnitř mušlí najdeme dynamické reproduktory s membránou o průměru solidních 40 mm, „poháněné“ neodymiovými magnety. Výrobce sází na pečlivé párování měničů pro co nejpřesnější shodu jejich parametrů a nejkoherentnější výsledný projev. Měniče dokážou zahrát od 10 Hz a stoupají bez přestávky až na 30 000 Hz, přičemž deklarovaná citlivost 96 dB patří mezi ty slabší. Na druhou stranu impedance 65 Ohm je kompromisem mezi „studiovou“ a „přenosnou“, nicméně mnohem lépe je Shure na dedikovaném sluchátkovém zesilovači; mobilní zdroje signálu téměř nikdy neměly dost sil, aby je rozehrály do uspokojivé hlasitosti. To je nicméně pojem silně individuální, ale kombinace otevřeného designu s množstvím pronikajícího ruchu a ne zrovna nejhlasitější reprodukcí příliš mnoho klidných hudebních zážitků na cestách neslibuje.

Shure SRH1840 jsme zkoušeli hlavně se sluchátkovým zesilovačem Burson Audio HA-160DS, ke slovu ale přišel i výstup NAD C370, ale také mobilní zdroje signálu – telefon HTC Explorer, mobilní přehrávač Philips GoGear Vibe a notebook Acer Aspire 5742Z. Jak se ukázalo, pro uspokojivý přednes je skutečně třeba použít vlastní zesilovač, ideálně z kategorie tak povedené, jako je Burson Audio HA-160DS. I tato nutnost ale řadí SRH1840 mezi drtivou většinu ostatních high endových sluchátek, která sama o sobě prostě nefungují a potřebují „rozhýbat“. Nepřímo jsme ve stejné době porovnávali Sennheiser HD700, ale charakter sluchátek je velmi odlišný a také cenovka je až příliš vysoká, aby bylo možno je označit jako jasnou konkurenci. K dispozici byly dále Sennheiser IE8 či Bowers&Wilkins C5. Jako zdroj signálu sloužil buď notebook s foobar 2000, případně připojený ještě přes KingRex UD384. Jako diskový přehrávač si své odpracoval Pioneer BDP-LX71. Signálová kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení obhospodařovaly filtry Xindak.

Zjednodušeně řečeno, Shure SRH1840 vás bude bavit poslouchat. Platí to už od prvního okamžiku, bez přemýšlení se vám Shure zalíbí svou upřímností a muzikalitou, která ale není způsobena nežádoucím zkreslením. SRH1840 dokážou nádherně zahrát třeba kytarové trio „Friday Night in San Francisco“, zvuk jimi jen přirozeně plyne a nic nenarušuje jeho pohodu. Jednotlivé nástroje mají přirozenou velikost a přesnost, kontrola jednotlivých tónů je vskutku na studiové úrovni. Přitom se ale sluchátka distancují od oné chladnosti a odměřené akurátnosti, tak časté u profesionálních reprodukčních zařízení.

Z této kategorie ale přejímá plnou a vždy přítomnou kontrolu nad zvukem – dynamické schopnosti těchto sluchátek jsou vynikající a vtrhávají do náhlých hlasitých pasáží s nadhledem a klidem, přitom i nechávají vyniknout i tichoučké party. Nic je přitom nevyhodí z konceptu a výkonová rezerva je pocitově víc než dostatečná. Dynamicky náročné zakončení „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru Crystal Cable Arabesque dává vyniknout všem nástrojům v čele s masivními bubny. Jejich tóny mají neskutečnou razanci a sluchátka navíc dokážou interpretovat všechny potřebné informace. To vše, aniž bychom ztráceli přehled o všech ostatních nástrojích na volné, vzdušné scéně.

Shure SRH1840 zvládají přehrát libovolnou hudbu a limitujícím faktorem pro spokojený poslech se tu stává v prvé řadě kvalita nahrávky a v řadě druhé sluchátkový zesilovač. Pokud je oboje na alespoň slušné úrovni, poradí si tato sluchátka s čímkoliv, aniž by ztratila svůj realistický přístup se špetkou velmi příjemné muzikálnosti, která z jejich poslouchání činí radost. Množství detailů a informací, která tato sluchátka odhalí u Gabrielovy „Darkness“ je skutečně skvostné, všechny tóny mají své pevné místo a zvuk má řád a kontrolu, díky nimž se v nahrávce lze perfektně orientovat. Se stejným nadhledem si Shure poradí i s méně kvalitními nahrávkami (pro příklad třeba český metal Dymytry a jejich „Strážná věz“) s nižší dynamikou, kde ovšem logicky nechají pocítit všechny rezervy. Ani to jim ale nezabrání učinit nahrávku poslouchatelnou a na výškách energickou a na basech skálopevnou.

I po několika hodinách poslechu velmi věrné reprodukce ale umí Shure SRH1840 potěšit a překvapit citem pro atmosféru. Diana Krall se svou „Where or when“ je jemná, klidná a plná pohody a něhy, ačkoliv množství informací řadí podání jasně na analytickou stranu spektra. Přesto neschází emoce, chlad a přemíra akurátnosti, které zrovna tuto skladbu spolehlivě „zabijí“, se nedostavují. Velkou zásluhu na tom má i to, že Shure zanechávají na skladbě jen minimální vlastní otisk a slyšíte tak jen svůj reprodukční řetězec a kvalitu nahrávky.

Sluchátka Shure SRH1840 jsou takovým nebombastickým pracantem, skutečným profesionálem, který umí své řemeslo, ale nedává to nijak na obdiv. Jejich hudební výkon je sebevědomý, nic je nezaskočí ani nerozhodí, a i když je potřeba jim dodat dostatek energie (což zařídí jedině kvalitní zesilovač), odvděčí se za to nenásilným, přirozeným a přitom nesmírně detailním zvukem, který by měl dělat vrásky i dražší konkurenci. Nestačí sice na tu úplně nejvyšší sluchátkovou ligu, ale za ještě relativně rozumnou cenu nabízí drtivou většinu jejího výkonu, což je naprosto skvělá zpráva. Shure se u těchto sluchátek podařilo výborně vybalancovat energické podání výšek, pevný bas a velmi dobře čitelné středy s až udivujícím množstvím informací, které dokážou SRH1840 „vydolovat“. To vše výrobce zabalil do upřímného, ale nikoliv suchého zvuku. Co víc si vlastně přát? Snad jen tu poslední kapičku jakési těžko definovatelné „živé vody“, která by Shure SRH1840 katapultovala do ligy nejvyšší. I tak je ale poměr ceny a výkonu skvostný.

Kč 13 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi realistický zvuk s přesně nadávkovanou porcí muzikálnosti

+ fortelná a přitom lehká konstrukce

+ pohodlné nošení

+ detailní, ale neagresivní podání

ZÁPORY

- i přes nízkou impedanci nutnost pořádného sluchátkového zesilovače

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

GOTHIC

www.gothic.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 548 531 049

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution