Americká společnost Shure se má čím chlubit, však jí S.N. Shure v Chicagu založil už v roce 1925. Během té doby se dopracovala až k dnešnímu sebevědomému heslu „Evoluce zvukové revoluce“. Přestože nejvíc ceněna je Shure pro své nahrávací produkty v čele s mikrofony a analogoví nadšenci si libují v jejich přenoskách, velmi zajímavé portfolio vlastní i v oblasti sluchátek, zvláště pro profesionální sféru.

Do té patří i dnes představovaný model SRH1840, který samotný výrobce staví do pozice ideálního nástroje pro masteringová studia a kritický poslech. S cenou uprostřed high endových vod by se pak mělo jednat o skutečně špičková sluchátka pro náročné.

Design SRH1840 působí tak trochu jako inspirovaný závodními automobily – jako kdyby z konstrukce někdo odstranil vše, co není nutné a zanechal jen nejlehčí možnou kostru. To se ostatně projevuje i na váze – přestože se jedná o rozměrná sluchátka, jejich váha jen lehce překračuje čtvrt kilogramu. Provedení vládnou ušlechtilé materiály – plast i kov působí odolně a přitom velmi lehce, o sluchátka se tak nebudete bát ani při méně pozorném zacházení.

Circum-aurální mušle je zvenku kryta jen velmi řídkou mřížkou, chlazení velkých měničů uvnitř je tak dokonalé. Velurové náušníky z druhé strany pak díky bohatému polstrování příjemně přilnou k uchu a v kombinaci s otevřenou koncepcí nechávají ucho dýchat, takže ani po delším poslechu nedochází k nepříjemnému zahřívání a pocení jako u mnoha jiných velkých sluchátek. Na spodní straně každé mušle je 3,5mm vstup pro kabel – dodávaný je dvoumetrový drát z bezkyslíkaté mědi.

Uvnitř mušlí najdeme dynamické reproduktory s membránou o průměru solidních 40 mm, „poháněné“ neodymiovými magnety. Výrobce sází na pečlivé párování měničů pro co nejpřesnější shodu jejich parametrů a nejkoherentnější výsledný projev. Měniče dokážou zahrát od 10 Hz a stoupají bez přestávky až na 30 000 Hz, přičemž deklarovaná citlivost 96 dB patří mezi ty slabší. Na druhou stranu impedance 65 Ohm je kompromisem mezi „studiovou“ a „přenosnou“, nicméně mnohem lépe je Shure na dedikovaném sluchátkovém zesilovači; mobilní zdroje signálu téměř nikdy neměly dost sil, aby je rozehrály do uspokojivé hlasitosti. To je nicméně pojem silně individuální, ale kombinace otevřeného designu s množstvím pronikajícího ruchu a ne zrovna nejhlasitější reprodukcí příliš mnoho klidných hudebních zážitků na cestách neslibuje.

Shure SRH1840 jsme zkoušeli hlavně se sluchátkovým zesilovačem Burson Audio HA-160DS, ke slovu ale přišel i výstup NAD C370, ale také mobilní zdroje signálu – telefon HTC Explorer, mobilní přehrávač Philips GoGear Vibe a notebook Acer Aspire 5742Z. Jak se ukázalo, pro uspokojivý přednes je skutečně třeba použít vlastní zesilovač, ideálně z kategorie tak povedené, jako je Burson Audio HA-160DS. I tato nutnost ale řadí SRH1840 mezi drtivou většinu ostatních high endových sluchátek, která sama o sobě prostě nefungují a potřebují „rozhýbat“. Nepřímo jsme ve stejné době porovnávali Sennheiser HD700, ale charakter sluchátek je velmi odlišný a také cenovka je až příliš vysoká, aby bylo možno je označit jako jasnou konkurenci. K dispozici byly dále Sennheiser IE8 či Bowers&Wilkins C5. Jako zdroj signálu sloužil buď notebook s foobar 2000, případně připojený ještě přes KingRex UD384. Jako diskový přehrávač si své odpracoval Pioneer BDP-LX71. Signálová kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení obhospodařovaly filtry Xindak.

Zjednodušeně řečeno, Shure SRH1840 vás bude bavit poslouchat. Platí to už od prvního okamžiku, bez přemýšlení se vám Shure zalíbí svou upřímností a muzikalitou, která ale není způsobena nežádoucím zkreslením. SRH1840 dokážou nádherně zahrát třeba kytarové trio „Friday Night in San Francisco“, zvuk jimi jen přirozeně plyne a nic nenarušuje jeho pohodu. Jednotlivé nástroje mají přirozenou velikost a přesnost, kontrola jednotlivých tónů je vskutku na studiové úrovni. Přitom se ale sluchátka distancují od oné chladnosti a odměřené akurátnosti, tak časté u profesionálních reprodukčních zařízení.

Z této kategorie ale přejímá plnou a vždy přítomnou kontrolu nad zvukem – dynamické schopnosti těchto sluchátek jsou vynikající a vtrhávají do náhlých hlasitých pasáží s nadhledem a klidem, přitom i nechávají vyniknout i tichoučké party. Nic je přitom nevyhodí z konceptu a výkonová rezerva je pocitově víc než dostatečná. Dynamicky náročné zakončení „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru Crystal Cable Arabesque dává vyniknout všem nástrojům v čele s masivními bubny. Jejich tóny mají neskutečnou razanci a sluchátka navíc dokážou interpretovat všechny potřebné informace. To vše, aniž bychom ztráceli přehled o všech ostatních nástrojích na volné, vzdušné scéně.

Shure SRH1840 zvládají přehrát libovolnou hudbu a limitujícím faktorem pro spokojený poslech se tu stává v prvé řadě kvalita nahrávky a v řadě druhé sluchátkový zesilovač. Pokud je oboje na alespoň slušné úrovni, poradí si tato sluchátka s čímkoliv, aniž by ztratila svůj realistický přístup se špetkou velmi příjemné muzikálnosti, která z jejich poslouchání činí radost. Množství detailů a informací, která tato sluchátka odhalí u Gabrielovy „Darkness“ je skutečně skvostné, všechny tóny mají své pevné místo a zvuk má řád a kontrolu, díky nimž se v nahrávce lze perfektně orientovat. Se stejným nadhledem si Shure poradí i s méně kvalitními nahrávkami (pro příklad třeba český metal Dymytry a jejich „Strážná věz“) s nižší dynamikou, kde ovšem logicky nechají pocítit všechny rezervy. Ani to jim ale nezabrání učinit nahrávku poslouchatelnou a na výškách energickou a na basech skálopevnou.

I po několika hodinách poslechu velmi věrné reprodukce ale umí Shure SRH1840 potěšit a překvapit citem pro atmosféru. Diana Krall se svou „Where or when“ je jemná, klidná a plná pohody a něhy, ačkoliv množství informací řadí podání jasně na analytickou stranu spektra. Přesto neschází emoce, chlad a přemíra akurátnosti, které zrovna tuto skladbu spolehlivě „zabijí“, se nedostavují. Velkou zásluhu na tom má i to, že Shure zanechávají na skladbě jen minimální vlastní otisk a slyšíte tak jen svůj reprodukční řetězec a kvalitu nahrávky.

Sluchátka Shure SRH1840 jsou takovým nebombastickým pracantem, skutečným profesionálem, který umí své řemeslo, ale nedává to nijak na obdiv. Jejich hudební výkon je sebevědomý, nic je nezaskočí ani nerozhodí, a i když je potřeba jim dodat dostatek energie (což zařídí jedině kvalitní zesilovač), odvděčí se za to nenásilným, přirozeným a přitom nesmírně detailním zvukem, který by měl dělat vrásky i dražší konkurenci. Nestačí sice na tu úplně nejvyšší sluchátkovou ligu, ale za ještě relativně rozumnou cenu nabízí drtivou většinu jejího výkonu, což je naprosto skvělá zpráva. Shure se u těchto sluchátek podařilo výborně vybalancovat energické podání výšek, pevný bas a velmi dobře čitelné středy s až udivujícím množstvím informací, které dokážou SRH1840 „vydolovat“. To vše výrobce zabalil do upřímného, ale nikoliv suchého zvuku. Co víc si vlastně přát? Snad jen tu poslední kapičku jakési těžko definovatelné „živé vody“, která by Shure SRH1840 katapultovala do ligy nejvyšší. I tak je ale poměr ceny a výkonu skvostný.

Kč 13 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi realistický zvuk s přesně nadávkovanou porcí muzikálnosti

+ fortelná a přitom lehká konstrukce

+ pohodlné nošení

+ detailní, ale neagresivní podání

ZÁPORY

- i přes nízkou impedanci nutnost pořádného sluchátkového zesilovače

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

GOTHIC

www.gothic.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 548 531 049

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies