Jméno Koss není audiofilské ani laické veřejnosti třeba představovat, však patří mezi jedny z prvních audio značek, které se v devadesátých letech objevily na českém trhu a zvláště model Porta Pro, po několika nadšených recenzích tehdejších audio časopisů, pro tuto značku vydobyl kultovní pozici. Již mnohem méně lidí pak zná produtky značky Koss, které nejsou určeny pro přenosné přehrávače - a nejméně jich bude znát současnou vlajkovou loď celého katalogu, velká profesionální sluchátka MV1.

Em vé jedničky patří do skupiny nepřenosných circumaurálních uzavřených sluchátek, přesto je jejich konstrukce velmi skladná. Tak trochu připomíná způsob, kterým se dokáží do „kuličky" sbalit legendární Koss Porta Pro. Poměrně výrazné zlato-černé provedení hlavového mostu a mušlí, celý exteriér vyvedený v pevném plastu, pružný a pevný spirálovitě složený signálový kabel i jeho zakončení dvojitým zlatým jackem (ve „velkém" je po odšroubování schován „malý") plně odpovídají své cenové kategorii i pozici modelu na vrcholu nabídky výrobce. Navíc je 2,4 metru dlouhý kabel přiváděn jen k jedné mušli, což příjemně usnadňuje soužití, trochu problém pak vidím v možnostech nastavení délky hlavového mostu - na mou, pravda trochu větší, hlavu byl i nejvíce vytažený přeci jen pořád tak o centimetr krátší, než by pro opravdu komfortní dlouhodobé nošení i dobrý poslech měl být. Plastové náušníky z firemního - prý téměř nezničitelného - materiálu Pneumalite jsou totiž poměrně rozměrově skromné a je tak třeba poměrně dost pozici reproduktoru vůči uchu hlídat. Jinak Kossy na hlavě sedí perfektně - jedinou opravdu vážnou výhradu mám k tomu, že po necelé čtvrthodině se posluchači v uších vytvoří mikroklima deštného pralesa, protože totální odříznutí od okolního hluku s sebou nese i totální odříznutí od čerstvého vzduchu.

Zvuk generuje mylarová membrána s titanovým pokovením v každé mušli, pohání ji ferritový magnet a jednopalcová cívka z bezkyslíkaté mědi. Tím pádem Kossy nabízí frekvenční rozsah 10 Hz až 25 kHz a pocitově velmi vyrovnané frekvenční pásmo. Výrobce udává citlivost sluchátek 98 dB, což možná bude vyžadovat trochu silnější sluchátkový zesilovač - například AKG K-701 mají o sedm decibelů vyšší citlivost. Nominální impedance jasně míří mimo obor přenosných sluchátek, s 250ti Ohmy (bez možnosti výběru jako např. u beyerdynamic nebo Sennheiser) se řadí někam doprostřed skupiny high-endových modelů.

Kvality Koss MV1 jsem posuzoval hlavně na sluchátkových výstupech zesilovače Marantz KI Pearl a SACD přehrávače téhož názvu, chvíli jsem zkoušel též na Benchmark DAC1 USB a beyerdynamic A1, což jsou oba vynikající sluchátkové zesilovače, ovšem z poněkud vyšší cenové ligy. Je pravda, že přes veškerou možnou kvalitu KI Pearl jsou jejich sluchátkové výstupy slyšitelně méně dobré než ty u Benchmarku a A1, zvláště druhý jmenovaný si s Koss sednul díky svému razantnímu a mírně silovému přístupu, na MV1 je prostě třeba maličko přitlačit.

Poměrně výrazným problémem je u těchto Kossů rozehrávání, dostal jsem je hezky čerstvé a nepolíbené, takže jsem je pro jistotu nechal rozehrát nějakých 120 hodin, tedy od nedělního večera někdy do pátku pěkně non-stop a to na docela vysokou hlasitost (kouzlo plastových náušníků - „srazíte" sluchátka k sobě a ven se ani v noci nedostane zvuk, který by vás mohl rušit). Jaké bylo mé překvapení, když se zvuk změnil jen poměrně málo - chvíli jsem si myslel, že za svých šest tisíc dostane majitel poměrně málo, ale nedalo mi to (protože znám Koss) a prolezl jsem nejrůznější sluchátková a „kossácká" fóra, abych zde zjistil zkazky o tom, že není dobré dělat závěry dříve než po 300 hodinovém zahoření, což byla doba téměř pokrývající celou původně domluvenou zápůjčku. Nakonec se povedlo a Koss skutečně nahrály nějakých 260 hodin před těmi několika večery, kdy jsem si je nasazoval - a skutečně po extra porci rozcvičování zvuk začal připomínat sluchátka, která nepokazí reputaci svému stvořiteli a s každou další hodinou už bylo znát jejich ustálení na „svém".

Určení Kossů do profesionální studiové oblasti přináší analytický, přesný a nezabarvený zvuk v míře takové, že v něm spousta uživatelů bude možná i postrádat barvu, zato však chcete-li pitvat zvuk, hledat detaily a vychutnávat přesnost podání, MV1 si zamilujete. Záleží ale také hodně na tom, jaký sluchátkový zesilovač použijete - zcela určitě bych se vyvaroval elektronky, naopak nejlépe zní Koss MV1 právě s „testovacím nástrojem" beyerdynamic A1, který je náležitě rozhýbe. Trochu škoda, že tento zesilovač stojí 26 900,-, tedy čtyřapůlnásobek ceny samotných sluchátek.

Housle v Allegru z Vivaldiho „Concerto op 4 no 3" (naleznete na audiofilském výběru Crystal Cable Arabesque) zní velmi dynamicky, ani při vyšších hlasitostech nemají sluchátka tendenci zkreslovat, i když velmi prezentní a detailní sound trochu odvádí pozornost od hudebního celku, protože najednou vnímáte drobná vrznutí, velmi jednoduše vnímáte oddělení jednotlivých tónů, čeho se však nedočkáte je iluze hloubky prostoru - to ze současných sluchátek umí snad díky své konstrukci jen náznakem Sennheiser HD800.

Nesmírně precizní zvuk dodává na atraktivitě rockovým nahrávkám, i když je pravda, že ty špatně nahrané, agresivní v podání Kossů občas překračují mez příjemného drivu a spádu. Rammstein na své poslední desce „Liebe ist für alle da" jsou sejmuti s poměrně dobrým výsledkem, takže ostrost je udržena v přijatelných mezích, zato dynamika je skutečně skvělá, celé frekvenční pásmo je zastoupeno pěkně příkladně stejnou měrou, ačkoliv subjektivně se zdá, že nejnižších basů je málo - způsobuje to fakt, že je nevnímáte vibrujícím tělem, ale pouze ušima. Skladba „Haifish" ale i tak zůstává pěkně tvrdou jízdou, údery do bicích jsou skutečně pořádné údery, cinkání činelů je jasné, čisté a působí velmi přesně, elektrifikované nástroje se nepřekrývají, jsou pěkně oddělené a skutečně brilantní, kontrastní.

Velký orchestr u velmi dynamických skladeb typu Mussorgského „Velké brány Kyjevské" (opět z kompilace Crystal Cable Arabesque) pak je pěkně separovaný, není problém se zaměřit na jednotlivé nástrojové sekce, každý instrument zní velmi přirozeně a nezabarveně, celkově je projev Kossů velmi neutrální, opět můžete slyšet přesně definované a ohraničené tóny, problémem je ale opět sice úderný zvuk velkých bubnů, které mají ale subjektivně nereálně malý objem, čímž je do jisté míry také omezena jejich působivost a s ní i efekt celé skladby. Neexistuje tu ale žádné slévání tónů nebo pocit „deky".

„Time" od Pink Floyd je klasikou všech klasik, zvláště úvodní zvonění je náročné na kontrolu nad zvukem. Spousta hodin je v podání Koss MV1 přesně vykreslená, jasně slyšíte i ty nejposlednější vzadu, vše je čisté a jasné, kupodivu sice řezající do uší, ale asi tak, jak se zařezává klasický budík při ranním zvonění. Následující sólo na sadu malých bubínků je velmi živé, bušení srdečního rytmu pak lze velmi dobře vnímat nejen jako jakýsi brum v pozadí, ale jako konkrétní, jasně vykreslené tóny.

Kyrie z Palestrinovy vícehlasé mše „Tu es Petrus", určené pro produkci a cappella smíšeným sborem v chrámovém prostředí. Na nahrávce z katalogu Deccy je také přesně takto interpretována, ve sluchátkách lze dobře vnímat dozvuky chrámového prostředí, slyšíme nádechy zpěváků jednotlivých hlasů, naslouchat můžeme detailům, které prostě u reproduktorových soustav nemáme šanci uslyšet v celkové zvukové mase. Přesto - inu, sluchátka - není zvuk „velký", skutečně chrámový. Nicméně lidské hlasy jako celek zní skutečně jako hlasy, žádné nádechy syntetiky, žádné nepřirozené zbarvení, nic co by odpoutávalo pozornost posluchače od samotné hudební produkce.

Koss MV1 jsou se svou cenou zcela určitě atraktivní nabídkou, pokud hodláte mít ve své domácnosti dospělá sluchátka, pokud je „tím vaším" zvukem analytický, přesný a otevřený projev, budou se vám tato sluchátka líbit. Nejsou luxusní v pravém slova smyslu, ale tam nemíří ani svou cenou. Nejsou dokonalá, ale v podstatně nemají žádný problém. Nejsou krásná, ale „vejdou" se pravděpodobně do vizuálního vkusu všech potenciálních uživatelů. K tomu všemu navíc přidávají promyšlené a komfortní soužití, schopnost odstínit veškerý okolní ruch, i kdyby to měl být dálniční obchvat pod vašimi okny a doživotní záruku. Za necelých šest tisíc tak dostáváte překvapivě velký díl z kvality těch skutečně nejlepších současných sluchátek a nebojím se říct, že Koss MV1 jsou prvním krůčkem ve sluchátkovém high-endu a to není málo.

Kč 5 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ praktické provedení - lehké, pevné, skladné a pohodlné

+ perfektní odstínění od okolního hluku

+ precizně přesný, jasný a čistý, frekvenčně vyrovnaný zvuk

+ vzhledem k výkonu dobrá cena (navíc s doživotní zárukou)

ZÁPORY

- v uzavřených náušnících se velmi potí uši

- velmi dlouhá zahořovací doba - klidně i 300 hodin

- možná trochu příliš „profesionální", suše chladný a přesný projev

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha