650 200 loewe

Subwoofery rozdělují posluchačskou veřejnost skoro takovou měrou, jako kabeláž - jedni tvrdí, že bez subwooferu nelze nikdy dosáhnout adekvátně hlubokého basu, druzí zase tato zařízení nazývají „bumbácbednou". Nutno přiznat, že v posledních deseti letech prošla tato zařízení razantní proměnou, nejvíce znatelnou právě v kategorii levných subwooferů. Již v ceně kolem deseti tisíc za kus totiž dokáží poskytnout výkon dostatečný pro průměrný domácí systém, věnuje-li se dost pozornosti jejich umístění a nastavení.

Pomineme-li jednoúčelové basové jednotky, určené pro efektní zvuk v sestavách domácího kina, patří Tannoy TS801 k tomu finančně nejdostupnějšímu na momentálním trhu. Vlastně jen hodně komerčně zaměřené Jamo vyrábí levnější „hi-fi" subwoofer, Canton a Bowers&Wilkins už nabízí cenový rozdíl na úrovni stovek korun za parametrově podobné subwoofery. TS801 představuje základ v katalogu Tannoy, hostí v uzavřené desetikilové ozvučnici s rozměry 30 x 30 x 28 cm a objemu 16 litrů osmipalcový reproduktor. Jelikož narazit v dnešní době na pasivní subwoofer snad už ani není možné, je i Tannoy TS801 modelem aktivním. Napájí jej 200W zesilovač, vyvinutý vlastními silami skotských konstruktérů a stavící povětšinou na technologii třídy D, přidávající k ní ovšem - dle specifikací Tannoy - i některé prvky otevřené třídy AB.

200 milimetrový reproduktor disponuje lineární odezvou od 29 Hz, hodí se tedy převážně k doplnění regálových reprosoustav. Snadné sladění s nimi zajišťuje možnost volby horní meze frekvenční odezvy mezi 50 a 150 Hz. Samozřejmostí je pak hlasitosti a fáze, vše je možné nechat také na jednom z přednstavených režimů „Audio", „Video" a „Night". Nejlépe, kupodivu pro všechny situace, se osvědčil implicitně aktivovaný mód „Audio". Vše se snadno kontroluje pomocí drobného LCD displeje na vrchu ozvučnice. Nevýhodou je absence dálkového ovládání.

Protože subwoofer TS801 míří svým reproduktorem kupředu, není příliš citlivý na umístění v poslechovém prostoru. Při testu TS801 stál jak vně poslechového trojúhelníku reprosoustava - reprosoustava - posluchač, tak uvnitř, jediným opravdu nevhodným místem je postavit jej přímo doprostřed, před sweet spot, kdy projev Tannoy začne bez ohledu na nastavení být až příliš slyšet. Nejideálnějším se pak jevila pozice mírně za pravou reprosoustavou, vně osy, spojující ji s posluchačem.

Během testování byl subwoofer Tannoy TS801 umístěn ve dvou poslechových prostorách, doplňoval postupně reprosoustavy Quadram Platinum M5, Tannoy Revolution DC6, Aurum Cantus V2M a Harbeth Monitor 30. Jako zdroj signálu sloužil buď Arcam Solo Neo, Marantz Pearl SACD přehrávač a integrovaný zesilovač, místy též dělený zesilovač Vincent SA-T1 a Vincent SP-331MK v kombinaci s CD částí z Arcam Solo Neo. Kabeláž nesla značky Monster Cable, KrautWire, Proson a Vincent (veškeré napájení). Srovnání proběhlo se subwooferem Bowers&Wilkins ASW610XP a Jamo A70. V jednom z poslechových prostorů pak byl TS801 využit také jako subwoofer pro domácí kino v kombinaci s dvd receiverem Philips MCD908.

V režimu dvoukanálové reprodukce, tedy při zvoleném profilu „Audio" a dorovnání hlasitosti na úroveň zbytku systému produkuje TS801 pevný, avšak vřelý bas. Vzhledem k nemožnosti přesnějších nastavení je nejlépe omezit strop reprodukovaných frekvencí o cca 5 - 10 Hz výše než leží spodní hranice frekvenčního rozsahu hlavních reprosoustav. Nevzniká tak pocit nepatřičného projevu u spodní části spektra, který se může dostavit, proniká-li subwoofer příliš hluboko na území reprosoustav. U všech zmiňovaných hlavních reprobeden byl znatelný přínos TS801, tu větší, tu menší, avšak kupodivu ani u jedněch nenastal výrazný problém v kvalitě reprodukce. Muse a jejich hit „Uprising" velkou měrou staví na basové lince, která v podání subwooferu Tannoy zní samozřejmě, dostatečně přesně a plně, aby mohla být vedoucím prvkem skladby. Stejně tak kopák získává na plnosti a razanci.

U klasické hudby je znát, že akustické nástroje by přeci jen mohly být v nejspodnějším spektru o něco lépe prokresleny. Dynamika je díky výkonu vždy dostatečná, stejně tak rychlost odezvy stačí i k dobré reprodukci velkého orchestru, avšak detail, detailu by mohlo být o maličko více. Na poměry své cenové kategorie je vše na dobré úrovni, v porovnání třeba s Jamo A70 je Tannoy pochopitelně výrazně přesnější, přesto třeba B&W ASW610XP je v této disciplíně o něco lepší, zase však neprodukuje zvuk tak vřelý a příjemný.

Tannoy TS801 má také dostatečně úderný projev, když přijde na věc. Nehraje suše, nízké frekvence mají dobrý timing, projevující se třeba na base Michaela Arnopola na záznamu koncertu Patricie Barber, kde pocit plynulosti reprodukce a dojem „tahu" stojí právě na výkonu osmipalcového reproduktoru Tannoy. Byť se základními možnostmi naladění umí TS801 zapadnout do téměř libovolného systému a tam velmi dobře fungovat.

Co se týká nastavení „Video", zvuk se stane trochu efektnějším, právě tak, aby vhodně doplnil dramatické výbuchy, ruchy a dynamické špičky v moderních filmech. Je radost fyzicky cítit pulzující rachot výbuchů ve „stromové" scéně spektáklu Avatar, při vyšší hlasitosti strhující dynamika, kterou umí Tannoy vykouzlit se nejlépe projeví třeba na úvodní scéně novinky Shutter Island se skvěle nahranou moderní klasickou v roli soundtracku. Případně některé filmy asijské provenience s jejich tradičními bubny taiko v doprovodné hudbě získávají atraktivnější rozměr, adekvátní jejich vizuální stránce.

Tannoy TS801 je do menších prostorů a pro střední a mírně vyšší hlasitosti naprosto dostatečně dobrým subwooferem. Pro čistě dvoukanálovou reprodukci by nejspodnější frekvence mohly mít o něco více detailu, na druhou stranu žádný z konkurentů v této cenové kategorii a této disciplíně také neohromí. Přesto je vše dostatečné a za danou pořizovací cenu, při zvážení kvalit systému, do něhož osm set jednička patří, nelze nic zásadního vytknout. Budou-li vám tedy stačit možnosti nastavení, překonáte-li nepřítomnost dálkového ovládání a víc než prostý vzhled, TS801 lze považovat za velmi dobré řešení pro stereo i domácí kino.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ bas pevný, rychlý a přesný na danou kategorii

+ nenápadný a robustní vzhled

ZÁPORY

- nemožnost přesněji nastavit parametry reprodukce (byť to v praxi není problém)

- bas by mohl být o maličko detailnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution