HIFIStyl

Reprosoustavy nejznámějšího hannoverského výrobce – značky Quadral – jistě poznáte na první pohled, ať už se bude jednat o jejich entry level Quintas, nebo nekompromisní high-end Aurum Phonologue. Velké měniče budí dojem energie a síly, mohutná konstrukce zase dává pocit, že jste si koupili pořádný kus bedny. Quadral také má ve svém katalogu poměrně velké množství řad a modelů, velmi plynule na sebe navazujících, dává vám tak maximální možnost vybrat si dle svého vkusu a rozpočtu.

Řada Argentum patří ve firemním kontextu k těm nižším, i její nejvyšší model 490 se svou cenou jen lehce přehupuje přes dvě desítky tisíc. Dost možná byste ale Argentum 490 na první pohled hádali i vyšší cenovku – může za to hlavně čelní stěna ve vysokém lesku, ale i zpracování celkově je velmi rozumné. Černá dýha má na dotek příjemnou texturu a navíc působí dost odolně.

Jak se dá očekávat, Quadral Argentum 490 jsou vzhledově maximálně jednoduché – jasné, ostré hrany, maximální jednoduchost a tak je to i v pořádku. Krycí mřížka nese nahoře lehce prohnuté logo výrobce, evokující vyšší modely, kde je ovšem zapracováno do samotného těla.

Už jsme naznačili, že oproti vyšším řadám jsou Argentum 490 spíše kompaktnější, i tak ale dosahují výšky 106 cm a do hloubky jsou protažené až na 34,5 cm, pocit kompaktnosti pak má na svědomí patrně menší šířka 18,5 cm. Váhu bychom odhadli někam mezi 15 a 20 kg, i když jsme jí nikterak neověřovali (oficiální dokumentace jí neuvádí).

Po sejmutí mřížky musíte ocenit robustní a „svalnatý" dojem, který i relativně kompaktní sloupky umí vzbudit. Mohou za to hlavně velké reproduktory s typicky tvarovaným košem, nepokrytě přišroubované a působící tak trochu industriálně. Jsou tu celkem čtyři, uspořádané v třípásmovém konceptu.

Výšky obstarává klasická látková kopulka pod ochranným můstkem, disponující průměrem 2,5 cm, střední tóny už zajišťuje typický měnič s pokovenou membránou o průměru 13,5 cm a basy tvrdí dvojice hlubokotónových měničů se stejným typem membrány, tentokrát s průměrem 18 cm. Všechny mají poměrně masivní, měkký závěs.

Zadní strana ozvučnice je ve spodní třetině otevřená mohutným, ba až monumentálním bassreflexovým otvorem s plastikovým nátrubkem. Nátrubek je tak velký, že do něj bezproblémově zastrčíte sevřenou pěst a ještě vám zbude dost prostoru okolo. Pod otvorem pak najdete plastikovou vaničku s jediným párem robustních reproterminálů, které bez problémů pojmou libovolný „smysluplný" reproduktorový kabel s libovolným zakončením.

Potěšující jsou pak psané technické parametry. Sloupek Argentum 490 patří mezi citlivější, zjevně kvůli očekávanému spojení i s obyčejnějšími zesilovači a hlavně A/V receivery. 90 dB (1W / m) by mělo zaručit maximálně snadnou spolupráci s jakoukoliv elektronikou. Pracovní frekvenční rozsah (bez udání tolerance) činí víc než slušných 28 – 35 000 Hz. Jmenovitá impedance odpovídá německy tradičnímu rozsahu 4 – 8 Ohm. Quadral je znám pro tvorbu dynamických beden, trvalou zatížitelnost i u tohoto dostupného sloupku udává na 140 Wattů.

Argentum 490 jsme měli možnost poslouchat na integrovaném zesilovači NAD C370, případně na jeho koncových stupních za kontroly ASUS Xonar Essence III, zdroji signálu byl dále ještě druhý ASUS Xonar Essence One MUSES, Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 a alternativním zesilovačem ještě receiver z domácího kina Harman/Kardon BDS880 a Denon AVR-X4000. Signálovou kabeláž dodal Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a KrautWire, reprokabely pak ProAc,ale i Atohm ZEF a Van Den Hul 3T The Air.

V některé reklamě na produkty Quadral se vyskytuje i věta „Zažijte koncertní atmosféru". Sami bychom specifický talent, který se výrobkům značky přisuzuje tak nějak obecně, nedokázali popsat v kratší větě. Dosahuje toho často hlavně přes energický projev s bohatým basovým základem a všeobecně velmi zábavným naladěním. Nejinak je tomu i u Quadal Argentum 490, jak vás přesvědčí třeba David Koller se svou „Dýchám" z desky „Nic není nastálo" (2006 | Universal | 171 228-4). Z kopáku proudí masivní porce dominující energie, přesto nemáte na rozdíl od vyšších řad pocit zvukové záplavy, Argentum jsou vcelku střídmé.

Navzdory tomu ale dojem z reprodukce rozhodně není „tenký", ba naopak. Zvuk je plný a bohatý, pouze v něm není obvyklá výraznější porce basu, ale napříč pásmy zůstává vyrovnaný. Ukázal nám to „Květinový valčík" z Čajkovského „Louskáčka" (Classic CD | CCD/80/12/96). Smyčcová sekce je nesmírně energická, ale přeci jen postrádá trochu subtilnosti a lehkosti, vlastní živým houslím, Quadral podle svého rockového zvyku dodává energie na rozdávání. Přesto zůstává podání jemné a dá se říci i kultivované, bez nepříjemných hran a ostrostí. Velmi příjemný je třeba triangl, jehož jiskrný tón vystřelí jako sametová exploze a bez náznaku hrubosti se zase rozplyne. Argentum se také soustředí na přednes celku – ne snad, že by se nedalo soustředit na zvuk jednotlivých nástrojů, ale není to tak přirozené a uvolněné, jako u vyšších řad. Tady vládne celkové vyznění skladby.

Velký zvuk sluší i skladbám, u kterých to tak na první pohled nevypadá. Jednou z nich je i Bachovo „Vánoční oratorium, BWV 248". Přestože ani zde nenajdeme dokonalé oddělení jednotlivých hlasů ve sboru (jsou spíš kompaktním celkem) a celkově vás rozlišení ničím nepřekvapí, proudící energie a celková přirozenost vám to ale vynahradí. Ladění reprodukce je mírně vřelejší, vše působí velmi laskavě a příjemně.

Pokud si ale už vyhlédnete Quadral, dost pravděpodobně je jedním z nejdůležitějších žánrů ve vaší diskotéce rock a jeho mutace a vy víte, že právě tohle si pořádně užijete. Je jedno, jestli šlo o psychedelický zážitek se „See Emily play" (Pink Floyd | „Echoes" | 2001 | EMI | 7243 5 36111 2 5), nebo „Another Brick in the Wall, Pt. 2" ze stejného alba. Argentum 490 mají „firemní" talent pro rytmus a berou vše pěkně od podlahy. Silný bas a vůbec celé pásmo má skvělý, živelný drajv. Obzvláště oceníte čistotu středního a nejvyššího pásma, tedy všech hlasů, perkusí a dalších podobných nástrojů. Zvuk jako kdyby měl hmotu, váhu, určitou viskozitu a valil se tak kupředu jako rozjetý vlak. Rockový žánr je prostě tím, co Quadral zvládá skutečně na jedničku i v téhle velmi dostupné třídě.

Přeci jen méně vhodné jsou Argentum 490 na reprodukci žánrů, vyžadujících něhu a onu speciální křehkost, která buduje atmosféru. Například Davisova skladba „Freddie Freeloader" („Kind of Blue" | 1997 | Columbia | CK 64935) sice ukazuje vskutku pěkný Coltranův saxofon, s pěkně plnými tóny a pocitem plynoucího vzduchu, činely jsou ale přeci jen trochu neprocítěné, příliš pevné; prospěla by jim trochu uvolněnosti, která by zase na druhou stranu zpomalila ty našlapané rockové peřeje. Bez výčitek si ale na danou cenovou třídu užijete piano – velké, vzbuzující pocit velké dynamiky, Kellyho údery do klaviatury jsou důrazné a pevné, objem navíc podporuje Chambersův mohutný kontrabas, jehož noty umí pěkně kopnout.

Řada Argentum je, soudě alespoň podle schopností modelu 490, cestou, jak přinést typické „rodinné" rysy značky Quadral do více než přístupné cenové kategorie. I Argentum 490 tak umí být velmi dynamické a dramatické, plné energie a života, což je činí parádními pro rockové (a obdobně živelné) žánry. Přestože mají až nečekaně jemné a klidné výšky a spořádané basy, nečekejte od nich přemíru detailního rozebírání, talent mají Argentum 490 hlavně na přenos celkové atmosféry – prostě tak jako na živém koncertě, kde se rozhodně nevěnujete jednotlivým cinknutím, ale necháváte se oblévat zvukem. Přestože čelní strana (víme, je to subjektivní) by tu nemusela být v leštěném provedení, i zpracování má solidní hodnotu. Quadral Argentum 490 nabízí za svou cenu slušnou hodnotu, obzvláště pokud máte rádi živelné hudební zážitky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [✓ ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [×] | VELKÁ (> 40m2) [×]

Kč 22 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrý poměr ceny a výkonu

+ pěkné, kvalitní provedení

+ dynamický „quadral-zvuk", byť v odlehčené verzi

+ ideální pro rockový zvuk

ZÁPORY

- lepší a univerzálnější řada Ascent není už zase o tolik dražší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Trade | www.quadral.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies