Když se řekne „800", lidé s přehledem v hi-fi oboru zpozorní. Řada 800 je totiž legendou mezi legendami, ať už je to díky dlouhým létům ve výrobním programu, ať už je to dílem dobrého marketingu nebo tím, že si ji pro svou práci vybrala mnohá renomovaná nahrávací studia a slouží v nich jako nahrávací monitory. Redakcí Hi-Fi Voice už v letošním roce prošly modely 805 a 804 z nové „diamantové" inkarnace, nyní však přichází model nejvyšší, ztělesňující to aktuálně nejlepší, co mohou nabídnout v Bowers&Wilkins.

Vnější slupka nových osmistovek je vlastně jen logickou evolucí již daného, přizpůsobující zlidovělý, ale přeci jen poněkud staře působící tvar moderním nárokům, zvláště díky dynamičtější siluetě a naprosto dokonalému černému klavírnímu laku. Co zcela určitě zaujme pozorovatele na první pohled je „muskulaturní" dojem z ozvučnice, její výška necelých 1,2 metru, šířka necelého půl metru a hloubka 0,6 metru. Dojem masivnosti z prvního pohledu potvrzuje váha 102 kg na jeden kus. Celá reprosoustava stojí na masivní základové desce, do níž jsou zapuštěna nejen kolečka pro snazší manipulaci, ale také čtveřice bi-wi / bi-amp terminálů.

800 Diamond je koncipována jako třípásmová bassreflexová reprosoustava. Ozvučnice je vyztužena dobře známým systémem příček a vzpěr Matrix, o klidné proudění vzduchu bassreflexem se stará „dolíčková" technologie Flowport, zamezující syčení a šustění vzdušných proudů. O nejvyšší frekvence se stará již zmiňovaný čtyřmi magnety poháněný reproduktor o průměru 25 mm s membránou z uměle vytvořeného diamantu. Je uložen v ozvučnici typu Nautilus, která díky dozadu protaženému tvaru účinně eliminuje rušivé vlny ze zadní strany membrány. Celá výšková sekce je pak oddělena od zbytku ozvučnice, aby se k ní přeneslo jen minimální množství vibrací kabinetu. Typická žlutá membrána FST z Kevlaru u středotónového reproduktoru má průměr 150 mm a je uložena v protažené kulové ozvučnici, na první pohled určující v jaké řadě jakého výrobce se nacházíme. Basová sekce sestává ze dvou masivní reproduktorů s průměrem membrán 250 mm. Materiálem je pro B&W typický Rohacell, v zásadě kompozit pěnového jádra mezi dvěma vrstvami karbonových vláken.

Papírové technické parametry těchto referenčních Bowersů jsou více než slušné - citlivost je velmi slušných 90 dB, impedance je „tradičních" 8 Ohm (přestože sám výrobce přiznává propad až k hranici 3,1 Ohmu, takže by „správněji" mělo být označení spíše 6 či dokonce 4 Ohm). Psaný plný frekvenční rozsah v tolerančním pásmu -6 dB činí 25 - 33 000 Hz, v referenčním tolerančním pásmu -3 dB je to pak stále vynikajících 32 - 28 000 Hz. Přechodové frekvence mezi středy a basy jsou stanoveny na 350 Hz, respektive mezi středy a výškami na 4 000 Hz. Přechody jsou tak plynulé, že i ani při pečlivém zkoumání není cítit sebemenší problém. I poslechem bylo prokázáno, že udávaná disperze zvuku v horizontálním směru, tedy 60°, je spíše podceněná. Stejně tak údaj o vertikálním rozptylu pouhých 10 stupňů působí jako velmi střídmý. Z technických „parametrů" pak ještě stojí za zmínku doporučení k síle zesilovacího prvku v rozmezí 50 až 1000 Wattů. Někde v polovině cesty pak leží optimum, 50 Watt by snad přeci jen bylo poněkud málo na stoprocentní kontrolu - 800 Diamond patří do kategorie „žravých" beden.

Poslech se konal ve skvěle vybavených a akusticky do „běžného domova" koncipovaných podmínkách brněnského studia JASYKO. Díky tomu bylo možno využít také doporučovanou kombinaci elektroniky značky Classé, s níž byly téměř pod jednou střechou tyto reprosoustavy vyvíjeny. Zdrojem signálu byl CD přehrávač Classé CDP-300, v roli předzesilovače byla buď pre-outem spojená část integrovaného Classé CAP-2100 nebo plně symetrický Denon AVP-A1HD. Koncové monobloky pak nesou označení Classé CA-M400 (tuto kombinaci mají například v Abbey Road). Vše propojeno signálovými i silovými kabely AudioQuest.

Úvodním trackem se stala pecka od Dire Straits „Sultans of Swing". Zvláště linka baskytary a také „kopák" najednou jako kdyby konečně nabyly správného objemu a kontur, rozlišilo se mnoho drobných detailů a z nejnižších frekvencí není basová změť, ale nekončící příval různých tónů, slábnoucích, nabíhajících, doznívajících, s různými barvami... Vašim uším se prostě dostává to, co se čeká od skutečně high-endového reprodukčního zařízení s cenovkou kolem šest set tisíc.

Snad až lehce příliš plným dojmem působí zvuk kontrabasu v úvodu alba „Companion" Patricie Barber. Přestože hlavním tahákem nové řady referenčních modelů B&W se snaží být diamantový výškový měnič, zcela určitě je to zlepšení reprodukce basové složky, které zaslouží tu skutečnou pozornost. Respektive, nezaslouží si být téměř nezmiňováno, protože je zde minimálně stejný, ne-li větší posun než u frekvencí nejvyšších. U kontrabasu je slyšet snad u i přikládání prstů ke strunám a jejich první záchvěvy, zcela určitě pak jasně ohraničené doznívání každé z nich. Když se přidají další nástroje, ať už je to piano nebo klávesy, žádné zvuky se nepřekrývají, reproduktory jsou dost rychlé, aby celé frekvenční pásmo uhrály.

Velmi působivá je velikost zvuku a stereo obraz, oboje vyplnilo poslechovou místnost od levé stěny k pravé, trochu slabší v kontextu referenčního zařízení je pak vertikální rozptyl zvuku - pokud ale budete sedět s hlavou někde na úrovni vyššího z basových reproduktorů nebo až někde u výškáče, bude všechno v úplném pořádku. Rozložení nástrojů a jejich oddělení na zvukové scéně u alba Diany Krall „Quiet Nights" bylo naprosto přirozené, navíc díky velikému, hutnému a maličko temnému zvuku se zdálo, že i rozměr instrumentů je blízký skutečnosti.

Hluboký hlas Iggyho Popa v „I want to go to the beach" a „Nice to be dead" z výborného alba „Préliminaires" jen tak v pohodě brouká, plný, sytý, plný odstínů a emocí. A když zabere a přitlačí na svoje hlasivky jako zamlada, jako kdyby se jen o to víc zhmotnil v poslechové místnosti, 800 Diamond jen prostě o něco víc dýchnou, ale stále je cítit jejich obrovský nadhled a pohoda.

Ať už hrálo Rutterovo „Requiem" nebo „With a heavy heart" od does it offend you, yeah?, klid a schopnost přehrát co je do reprosoustav posíláno zůstala nezměněna. Stejně tak zůstává projev konstantní bez ohledu na hlasitost reprodukce. Žádná slyšitelná komprese až do úrovní hlasitosti, které hrubě porušují pravidla slušného chování i zdravého poslechu. Jedinou podmínkou je dostatečně silný zesilovací prvek, neb 800 Diamond skutečně patří mezi ty hodně žravé reprosoustavy a výkon kolem 400 Wattů na kanál není v jejich případě nijak zbytečný.

V Oldfieldových „Tubular Bells" se naplno ukázaly schopnosti skutečně skvostného výškového měniče, generujícího perfektní dojem prostorovosti, čistoty a přítomnosti zvuk. Ani tiché zvuky v komplexních pasážích nezapadnou, jsou prostě jen.....tiché. Bowers&Wilkins 800 Diamond odvádí prostě výbornou, komplexní a dospělou práci, jíž není mnoho co vytknout.

Nová generace legendárních 800 s přídomkem Diamond výrazně překonává generace předcházející a stává se tak tím nejlepším, co se v továrnách B&W kdy urodilo. Na monitor v klasickém slova smyslu má snad až příliš plný zvuk s důrazem na basovou složku, ale pro běžný domácí poslech je to naladění tak příjemné, uvolněné a tak dobře poslouchatelné, že strávit celý den poslechem se stane tím, čím má doopravdy být - osvěžením a potěšením. Přidejme výrazný a líbivý vzhled, přihoďme maximální možnou kvalitu výroby, jméno s historií a dostáváme ingredience pokračující a dokonce rostoucí legendy. Král B&W je mrtev, ať žije král!

Kč 589 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bezpochyby reprezentativní vzhled a výrobní provedení hodné referenčního produktu

+ fantastické podání prostoru a volnost v projevu, navíc široká horizontální disperze zvuku

+ talent a kontrola v oblasti basu

+ monitorově přesný zvuk

+ zahrají na rozdíl od mnoha jiných referenčních monitorů i ve středně velké místnosti

ZÁPORY

- vyžadují opravdu silný zesilovač

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 grandinote

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

200 200 duban

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Blaho živého letního zvuku

Léto, prázdniny, dovolené, volno, klid a relaxace - vlastně ideální čas, kdy se věnovat muzice. Tedy pokud samozřejmě nemáte doma stokilové monobloky pracující ve třídě A; i když i pak je řešením naučit se mít rád saunování, no ne?

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 rpaudio 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 kasaudio 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 altei 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha