650 200 loewe

Je fascinující, kam až se za poslední roky posunuly, respektive propadly, ceny diskových přehrávačů – před 20 lety začínaly přehrávače DVD na cenách mezi 20 a 30 tisíci, což mohl být klidně trojnásobek průměrné měsíční mzdy. Dnes si můžete základní přehrávače koupit doslova za pár stovek, vrcholné, bohatě vybavené modely velkých značek se pak vejdou do segmentu pěti až deseti tisícikorun, což je pořád hluboko v kategorii, kterou bychom mohli pojmenovat „pro každého“.

Vezmeme-li jako příklad třeba dnes představovaný Blu-ray přehrávač Samsung BD-H6500 (který mimochodem patří do středu pole firemního katalogu), už ten by působil v době uvedení Blu-ray jako zjevení. Kompaktní, rychlý a s obrazovou kvalitou, která v dřevních dobách tohoto formátu posadila každého takříkajíc na zadek.

Navíc BD-H6500 své funkce nabízí v nebývale elegantním a kompaktním těle, byť je – pravda – vyrobeno z docela obyčejného plastiku. S šířkou 36, hloubkou 19,6 a výškou pouhé 4 cm je sotva dvakrát širší, než samotná mechanika a jen o ten nejnutnější kousek vyšší a hlubší. To je spolu s muší vahou vlastně velká výhoda, protože přehrávač se snadno vejde třeba na podstavec televize nebo jednoduše do jakékoliv dostupné škvíry. Pravou půlku přední části zabírá rozměrný displej s jednoduchými, ale perfektně čitelnými znaky.

Pravý přední roh je oproti ostatním tvořen obloukem, kopírujícím tvar v témže rohu na horní straně usazený kruhový ovladač (respektive vizuálně vyčleněný kruh se čtveřicí ovládacích prvků). Ještě na čelní stěně, poblíž oblouku je pružná záklopka, za kterou se skrývá USB konektor pro připojení pevných disků a pamětí, z nichž můžete přehrávat audiovizuální obsah. Vzadu na přístroji najdeme napevno ukotvený napájecí kabel, ethernetovou zásuvku pro stahování dodatečného BD obsahu z internetu a optický digitální zvukový výstup. No a pochopitelně HDMI výstup. Přehrávač zjevně necílí na zájemce o high end, ale o maximální praktičnost a dobrou kvalitu za minimální cenu.

Nenápadnost vizuální vyvažuje bohatost funkcí – kromě přehrávání CD, DVD a Blu-ray disků tu najdete spoustu příjemných fines. Podpora 3D obrazu už asi nikoho nepřekvapí, zato upscaling na 4K (který se výborně hodí třeba k jedné z vlajkových lodí 4K televizorů Samsung) je v této cenové třídě rozhodně na pochvalu.

To platí i o široké podpoře síťových funkcí – k těm se dostanete buď přes zmiňovaný LAN konektor, nebo ještě snáze přes zabudovanou WiFi. Centrum síťových služeb uvnitř přehrávače je vlastně docela robustní aplikace, v níž se skrývají desítky streamovacích služeb jak obrazových, tak zvukových, byť velká část z nich je českému prostředí přeci jen vzdálená. Samozřejmostí je možnost streamovat obsah po síti – klient bez problémů sáhne na vaše počítače nebo NAS zařízení. Díky funkci WiFi Direct pak můžete třeba z telefonu poslat obsah přímo do přehrávače bez „protahování“ přes síť.

I BD-H6500 je navržen tak, aby snadno pracoval s novými multiroom přístroji Samsung WAM750 a Samsung WAM550, kterými chce tento výrobní gigant zasáhnout trh, dosud ovládaný třeba SONOS nebo NuVo Wireless. To je rozhodně zajímavé, protože obě tyto aktivní reprosoustavy mohou dobře fungovat jako stylové ozvučení televize, kupříkladu.

Pokud budete chtít, zvládne z libovolného vstupu tenhle Samsung přehrát také spoustu audio a video formátů. Kromě MP3, WMA, AAC a WAV s Red Book rozlišením jsou to také FLAC soubory, které mohou mít klidně rozlišení 24 / 192, ale Samsung si je převzorkuje na 16 / 48. Video formáty pak zahrnují i řadu HD kodeků – třeba DivX HD, WMV HD, nebo třeba MKV, AVI, 3GP a MP4. Jednoduše řečeno, nejrozšířenější možnosti jsou bezproblémově pokryty.

Naprosto fascinující je rychlost provozu Samsung BD-H6500. Start přístroje proběhne během mrknutí oka, načtení disku v řádu vteřin a prohledávání sítě je svižné jak jen to jde. Ovládací rozhraní je rozumně přehledné a i když je na něm vidět snaha o stejný podíl estetiky a funkčnosti, to první nad tím druhým nikdy nepřevládá a to je dobře.

Blu-ray přehrávač Samsung BD-H6500 jsme provozovali spolu s UHD televizí Samsung UE65HU8500T a Full HD Philips 47PFL5008K/12. Porovnávali jsme s Pioneer BDP-LX71, případně se soubory, streamovanými po síti za bezchybného spojení přes modernější variantu 5 GHz WiFi. Zvukovou kvalitu zajišťoval Naim Nait XS a převodník ASUS Xonar Essence One MUSES.

Prvním dojmem, s nímž se při provozu Samsung BD-H6500 setkáte, bude bezpochyby rychlost. Ačkoliv mechanika tak nějak odpovídá svým provedením cenové třídě, je neskutečně rychlá – to, že samotný přístroj se zapne za vteřinu či dvě, to je skvělé, že ale DVD načte do 5 vteřin a i Blu-ray disky jsou zpracovány v jednotkách sekund, to je úžasně komfortní. Při přímém srovnání s ne až tak starým Pioneer BDP-LX71 jde o pokrok o světelný rok kupředu, navíc za směšně zlomkovou cenu.

Jakmile se během vteřinky načetl DVD disk „Vetřelec 3“, ocenili jsme nejen rychlost prvotního načtení, ale také parádně svižný pohyb v menu a vůbec reakce třeba i na vyvolání a přepínání v obrazové nabídce přímo ve filmu. Ne že by high-endové přehrávače typu OPPO BDP-105 nefungovaly podobně, ale je třeba pochválit posun v této výrazně dostupnější třídě.

Samotný film v DVD kvalitě, upsamplovaný na 4K (respektive UHD) rozlišení, vypadá rozhodně lépe, než bez tohoto přepočtu. I to je rozhodně věc, která je skvělý bonus v této cenové úrovni, byť naplno si užijete výsledek právě až na UHD televizi. Pak je to ale skvělé – s dynamikou barev, zvláště černé, u starého filmu logicky přehrávač nic nenadělá, hrany se ale zjemní a zostří, obraz celkově působí vyčištěněji a přitom ve finále není přeostřený, jak se to občas stává při příliš aktivním dostřování a přepočítávání.

Vezmeme-li Blu-ray „Prométheus“, kvalita obrazu je jednoduše vynikající a nebojíme se říct, že pár let starý „téměř high-end“ Blu-ray od Pioneer prostě prohrává. Tady už je i gradient ve stínech velice pěkný a i kdyby přehrávač stál o polovinu víc, nebylo by mu co vytknout.

To samé v podstatě lze napsat i o trojdimenzionálním obrazu – znovu můžeme vzít zmiňovaného „Prométhea“ nebo třeba aktuálně populární „Gravitaci“. Právě tam si obraz (ideálně v kombinaci se zmíněnou zakřivenou obrazovkou Samsung) vychutnáte do sytosti. Popravdě řečeno, pokud byste chtěli pocítit kvalitativní skok, který nebude o nuancích, budete pravděpodobně muset sáhnout až někam na OPPO BDP-105, ideálně v Darbee edici, byť za jeho cenu můžete mít téměř 11 těchto Samsungů. Hovoříme pochopitelně o kvalitě obrazu.

Kvalita zvuku je druhá záležitost – už proto, že BD-H6500 prostě nenabízí žádné analogové výstupy. Jednoduše se očekává nejméně pracná cesta – vyvedení přes HDMI, které poskytuje také nejlepší výsledky. Porovnávali jsme optiku proti HDMI na A/V receiveru Denon AVR-X1100W a nebylo co řešit – pocitově vyhrálo HDMI svou přesností, otevřeností i dynamikou. Navíc jako „bonus“ ušetříte při propojení jeden kabel. Tady rozhodně platí, že v jednoduchosti je síla.

Při zkoušení síťových služeb jsme ocenili skutečnost, že můžete procházet a pouštět v podstatě jakýkoliv soubor, který by se mohl nacházet ve vaší sbírce. Ať už to byly filmy v MKV či kompromisní „mobilní“ MP4 s nízkým rozlišením, Samsung se své role zhostil výborně – připojení přes 5 GHz síť bylo rychlé a stabilní, film se spustil rychle a byť z rozlišení pod ¼ Full HD přehrávač prostě zázrak neudělá, důležité bylo, že nebyl problém cokoliv přehrát. A to včetně zvukových stop, které ne vždy bývají u dostupných souborů ideální.

Streamování hudebních souborů je stejně bezproblémové. Přehrajete velkou škálu souborů, byť vysoké rozlišení si kvůli přepočtu na Red Book standard příliš neužijete – při srovnání vzorků v Red Book a 24 / 192 téže skladby byly rozdíly sotva patrné, na hranici psychoakustiky. Ale to je v pořádku, od Blu-ray přehrávače v této třídě to nelze brát jinak, než jako příjemný bonus, tak nějak „pro případ“.

Samsung BD-H6500 je krásným příkladem toho, že i v entry-level třídě dnes můžete dostat kvalitu, která v době ještě ne tak dávné stála klidně 10x tolik. Nebýt trochu obyčejného provedení, nebylo by vlastně tomuto Blu-ray přehrávači co vytýkat. Určitě ne za takhle příznivou cenu. Nabízí exkluzivní obraz, s kterým si Blu-ray opravdu užijete (a navíc s bonusem upscalingu na UDH / 4K, pokud to váš zobrazovač zvládne), prvotřídní rychlost na startu i při provozu a maximální jednoduchost po všech stránkách – stačí vlastně zapojit do elektřiny, připojit HDMI do televize či ještě lépe do A/V receiveru a je vyhráno, právě tak funguje BD-H6500 nejlépe.

Kč 3 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní rychlost po všech stránkách

+ upscaling na UHD rozlišení

+ velmi pěkný obraz, zvláště v kontextu ceny

ZÁPORY

- hezké tvary neprovází zrovna exkluzivní provedení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha