2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 1

Skromná a nenápadná malá firmička Stevens-Billington z jižního pobřeží Anglie byla založena v roce 1963 a po dlouhá, dlouhá léta se věnovala výrobě nekompromisních transformátorů pro audio aplikace. V 90. letech pak společnost začala vyrábět i vlastní audio produkty, konkrétně pasivní předzesilovače a zvolila si k tomu obchodní značku Music First Audio.

Pasivní konstrukce má oproti běžných aktivním typům předzesilovačů několik nevýhod (zejména pak v oblasti uživatelského komfortu), zároveň je tu ale několik výhod opravdu obrovských. Většina lidí má k pasivním předzesilovačům lehký odpor z toho důvodu, že je poměrně obtížné najít takový pasivní předzesilovač, který by bylo možné ovládat dálkovým ovládáním, často nemá taky plynulou a jemnou regulaci hlasitosti (byť to v praxi žádný dramatický rozdíl není) a neexistují tu záležitosti jako je vyvážení kanálů, tónové korekce nebo okamžité ztlumení reprodukce.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 2

Výměnou za tento určitý uživatelský diskomfort ale už z principu své konstrukce (respektive v závislosti na kvalitě použitých součástek) nabízí v podstatě nulové harmonické, intermodulační a přechodové zkreslení, žádné zpětné vazby a žádné obvody - vlastně jsou tu v praxi nejkratší možné signálové cesty. Není tu také žádné napájení, které by mohlo vnášet do zvuku rušení a zkreslení. Velice důležitá je také v podstatě úplné odstranění impedančních problémů při propojování se zbytkem sestavy - dlouhé kabely nebo různé značky v sestavě tak přestávají být problémem. Říká se, že geniální věci bývají jednoduché a pro skutečně dobře provedené pasivní předzesilovače to patrně platí také.

My jsme měli možnost chvíli žít se základním modelem firmy, označením jednoduše Classic. Ten je uzavřen v kompaktní, nevelké skříni z hliníku, na čelním panelu je pak naprosté minimum prvků - krom dvou masivních kovových voličů s příjemným odporem mezi jednotlivými kroky je tu jen jméno výrobce a modelu.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 3

Na zadní straně jsou pak jen a pouze signálové konektory, respektive ještě dva páčkové přepínače. Přepínače slouží k volbě země (RCA / XLR / Lift - poslední poloha zajistí úplnou galvanickou izolaci), druhý pak umožňuje přidat 6 dB zisku , pokud by snad standardní nastavení z nějakého důvodu nestačilo. Signálové vstupy a výstupy jsou tu jak v podobě RCA, tak v podobě XLR konektorů. Výstup má vždy po jednom páru od každého druhu, XLR vstupy jsou tu dva, zbylé čtyři jsou klasické robustní cinche.

Při pohledu dovnitř přístroje objevíte v centru přístroje dvojici pečlivě zakrytých transformátorů z měděného drátu, samotná srdce přístroje. Jsou navinuté s extrémní pečlivostí, z velmi kvalitní a čisté mědi a jejich tajnou ingrediencí je blíže nespecifikovaná příměs s niklem, zajišťující prý dokonale čistý přenos signálu. Čistý přenos zajišťují i přepínače ELMA.

Osazené řízení hlasitosti má celkem 24 kroků v rozsahu atenuace 0 dB až -52 dB, kde nula je nulové ovlivnění průchozího signálu a 52 dB je útlum zisku o 52 dB, tedy v podstatě ticho. Výrobce ale nabízí i možnost nechat si tyto kroky přizpůsobit vlastnímu vkusu a sestavě a to až do úrovně -66 dB. To se týká zejména sestav s velmi citlivými reprosoustavami a zesilovači s velmi vysokým výkonem.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 4

Předzesilovač Music First Audio Classic v2 jsme poslouchali s koncovými stupni Wadia a315, Rogue Audio M-180 nebo též Viola Concerto. Porovnávalo se s Naim Nait XS nebo výstupem Wadie di122. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver / Black. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla.

Přístroj samotný po fyzické stránce působí až nenápadně a velmi jednoduše a stejně tak se chová i po stránce reprodukční. Není tak lehké vystihnout jeho charakter, protože v podstatě téměř "není" a většinu zvukové signatury tak vytváří zbytek komponentů v sestavě.

Přesto lze o zvuk pár slov říct. Třeba kontrabas v "The Beat Goes On" z desky "Companion" od Patricie Barber bas zněl vždy tak, jak ho dokázal uřídit koncový stupeň - hloubka byla neomezená, nástroj pevný, razantní, plný energie a každé rozeznění struny provázalo hutné, konkrétní brouknutí, vynikl i dřevěný charakter nástroje. V každé z připojených sestav a proti jakémukoliv připojenému předzesilovači byl výsledek jednoduše lepší, respektive transparentnější, jako kdybyste umazali z zvuku jednu vrstvu a vše se vyčistilo a zkonkrétnilo.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 5

Celková fascinující transparentnost se projevila zejména na středním pásmu, kdy vokál Cary Dillon v "The Parting Glass" z živého koncertu "Live at the Grand Opera House" najednou získal na klidu a jistotě, přednes se otevřel a byl rázem lehčí, zpěvačka jako kdyby byla blíž, jako byste si přesedli ze zadních řad koncertního sálu dopředu až do první řady. Díky úplné absenci šumu bylo také snazší zaslechnout jemné nuance. Čím lepší zdroj signálu pak byl použit, tím více detailů se v reprodukci objevovalo, tím plastičtěji scéna působila.

Předzesilovač Classic v2 odkryl zejména to, jak ostatní předzesilovače pracují se signálem, respektive jak i ty dobré oproti kousku od Music First Audio vnášejí do zvuku určitý neklid a šum. S absencí těchto artefaktů bylo rozhodně příjemnější poslouchat i hodně nahlas činely a vibrafon v "Question and Answer" z "Like Minds" Garyho Burtona. Z jejich reprodukce totiž zmizelo i sebemenší zrno, zaznívaly čistě, jasně a velmi zněle, přitom ale ne hrubě či vulgárně. Jako kdyby Music First Audio odebral téměř veškerou agresi a uspěchanost, všechen stres. Nástroje byly skvěle prokreslené, opět tu bylo díky velké transparentnosti a tichému pozadí slyšet i velmi jemné detaily, rozhodně více, než při zařazení aktivního předzesilovače. Každý úder paličky byl perfektně separovaný a pevný, dozvuk dlouhý a snadno čitelný.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 6

Dynamika je kapitolou samu pro sebe a předzesilovač je tím nejzazším limitem, který by ji limitoval. S dobrým, pevným a rytmickým koncovým zesilovačem s dostatkem energie je zážitek strhující. Music First Audio Classic v2 jako kdyby otevřel zvuku stavidla a nechal velký orchestr v Mussorgského "Velké brány kyjevské" z desky "Crystal Cable Arabesque" vyznít s tou správnou velkou silou a působivost, kterou tato skladba potřebuje. Dynamické limity jsou nevelké, byť nejživěji působí předzesilovač v alespoň střední poloze. Pak je to ale vyslovená lahoda, zvuk dýchá a je energický, plný života, nástroje mají svou vnitřní dynamiku a přitom je vše pod jasnou kontrolou.

Rozlišení je skvělé, nic jiného se o něm říct nedá. Díky vysoké transparentnosti máte pocit, že zvuku nic nepřekáží, jako kdyby se odlehčil a jen si tak plynul, zaslechnout drobné nuance, průběh tónů kytary v Eliasově "Vision of Her" z alba "The Window" působil úžasně přirozeně a soustředit se na droboučké jednotlivosti jako kdyby bylo tím nejsnazším na světě. Dokonce se tu už objevila lehoučká kovová škrtnutí, vzniklá pohybem prstů přes pražce hmatníku. Jedno každé vrznutí struny je naprosto zřetelné, ale přitom nemáte ani chviličku pocit, že by předzesilovač něco zdůrazňoval či nějak tlačil na pilu, vše zaznívá naprosto bez stresu a s nadhledem.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 7

Ve dvou třech úplně nejtišších polohách se nezdálo podání prostoru z nějakého důvodu tak jisté a pevné jako v těch ostatních, ale na to mohlo mít vliv i stáří konkrétního kusu, neb z konstrukčních důvodů tak nějak není důvod, aby poloha atenuátoru nějak ovlivňovala způsob reprodukce. V podstatě i zde to lze shrnout prostou větou, že hudební scéna je tak pevná a tak velká, jak ji jen vaše elektronika a reprosoustavy umí vytvořit. Rozložení nástrojů v pravolevém i předozadním směru v "Dancehall" z desky "Mira" od Jienat bylo přesné, jasné a jaksi naprosto samozřejmé. Díky naprosté čistotě a pevnosti celkového projevu je i velmi snadné lokalizovat jednotlivé nástroje.

Drobnou nevýhodou naprosté transparentnosti je to, že s Music First Audio Classic v2 můžete ve své diskotéce oddělovat zrno od plev (samozřejmě máte-li adekvátně čistý a přímý i zbytek sestavy). Třeba "Start Me Up!" z desky "GRRR!" od Rolling Stones měla skvělé tempo a rytmus, ale zbytek nestál za moc. Ostrý, naježený zvuk s vytaženou, malou dynamikou a nafouknutým, efektně dramatickým podáním je ve finále poněkud otravný, činely tak nějak spíše šumí, prostě cítíte limity nahrávky jako takové a předzesilovač jí rozhodně nijak nevylepší - aktivní řešení mohou podobné neduhy často zkultivovat a spousta nectností v signálových cestách zanikne. U tohoto kousku ale ne, prostě tam jsou.

2015 12 14 TST Music First Audio Classic v2 8

Music First Audio Classic v2 je takový lehoučce neotesaný audiofilský poklad. Působí jaksi nenápadně, byť jeho zpracování je bezproblémové. Konektivita je nicméně dostatečně široká, kolem konektorů je dost prostoru a jsou bytelné, ovládací prvky pak přesné a fortelné. Výhodou pasivního řešení je, že nemusíte řešit kvalitu napájení, nevýhodou pak nepříliš vysoký uživatelský komfort, který nemusí být nám, zhýčkaným dálkovými ovládáními komponentů, zrovna příjemný. Takovou ambivalentní vlastností je pak to, že nemůžete regulovat třeba vyvážení kanálů nebo používat tónové korekce, tento předzesilovač jednoduše propouští signál ze vstupu do výstupu a případně jej dle nastavené hodnoty utlumí. Nic víc, nic méně. V tomto nejdůležitějším ohledu je prostě a jednoduše blízko ideálu předzesilovače - přepne vstup, reguluje hlasitost a zbytek už je jen a pouze na zbytku vaší sestavy. Upřímně řečeno, tohle je jeden z předzesilovačů, který nás naprosto, naprosto nadchl a budete muset vysypat o hodně, hodně víc peněz za aktivní řešení, abyste vyrovnali jeho transparentnost, samozřejmost, nadhled a čistotu.

Kč 86 990,- - měď
Kč 109 990,- - stříbro

--- --- --- --- ---

KLADY

+ naprostá transparentnost

+ jednoduchý na zařazení do sestavy

+ nelimitovaná dynamika

+ naprosto čistý zvuk, zvukově v podstatě není

+ široký rozsah regulace hlasitosti

ZÁPORY

- kroky regulace hlasitosti by v nejpoužívanější části mohly být o něco jemnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies