650 200 loewe

Přiznejte se, kdo z vás je spokojen se zvukem své televize... Málokdo až nikdo? Výsledek očekávaný. Dost možná by ale ke spokojenosti za relativně dostupné peníze mohl dopomoci nový „stojan na tv“, který podle svých nejlepších tradic navrhli a postavili v proslulé firmě Bose, ikoně milovníků odlišného stylu a malých krabiček s velkým zvukem.

Pokud chcete opravdu dobrý zvuk ze svého televizoru, budete muset buď zapínat svůj plnohodnotný reprodukční řetězec a ideálně do něj přivést data nějakou digitální formou, nebo si můžete pořídit novou placičku od Bose. Na poměry značky jde o atraktivně naceněný produkt, kdo z nás „Bose zvuk“ a má ho rád, bude spokojen. Kdo naopak tuto zvukovou charakteristiku nemusí, měl by hledat jinde. Jak jednoduché – zde a takto by se dala pro znalé recenze Bose Solo TV ukončit, snad jen s dovětkem, že jde o zajímavý nápad.

Pro ostatní bychom snad ale přeci jen mohli přidat pár detailů a dojmů. Bose Solo TV je dvoukanálový reprodukční systém s bassreflexy a zesilovačem, umožňující připojit zvuk z vašich zařízení jak digitální formou, tak analogovou. Je pravdou, že hraje lépe, než to umí drtivá většina současných plochých televizí – už z prostě fyzikálního důvodu, konkrétně malé ozvučnice.

Černá, nízká silueta těla z odolného plastu je evidentně doopravdy míněna k položení pod nohu televizního stojanu – tím získá Solo TV nejen správnou polohu kvůli vyzařování zvuku, ale také signál z televize bude vést nejkratší cestou. Snad jen ti, kteří mají televizi upevněnou na zdi, mají tak trochu smůlu a budou případně přístroj muset položit na nějakou vhodnou komodu. Z poslechových zkušeností ostatně vyplývá, že ani poměrně nízko (ne však na podlaze) položený přístroj, dokonce přístroj položený mírně mimo osu televize není v běžné každodenní reprodukci na závadu – zvláště díky opravdu hodně široké disperzi zvuku.

Bose Solo TV podložíte pod každou běžnou televizi – však má na šířku téměř 53 cm, přestože na výšku je to pouhých 7,6 cm a do hloubky 31 cm. I rozměrnější televizory tak získají bezpečnou oporu. Výhodou je také extrémně snadná manipulace – plast těla je odolný a přitom celý přístroj váží jen 4,6 kg. Co se týká estetiky, ta se pohybuje v oněch velmi decentních vodách produktů Bose – černá s černou, oživená kovovou mřížkou přes celé čelo přístroje (černou). Jediný další tón do designu vpouští centrálně umístěné logo výrobce. Při spuštění pravda ještě decentně svítící stavová dioda pod oním logem.

Zadní panel pak působí stejně čistě – centrálně najdeme zapuštěnou „vaničku“ s konektory (1x analogové RCA, 1x digitální koaxiální a 1x digitální optický vstup – nepočítáme servisní USB vstup a datový propojovací konektor, ani malý napájecí kabel), excentricky na obou stranách pak poměrně mohutné bassreflexy. Jednoduchost řešení podtrhuje i maličké dálkové ovládání s pouhými čtyřmi tlačítky – Zapnutí / Hlasitěji / Tišeji / Ztišit. Žádné volby vstupů, nic.

Zopakujme ještě, že Solo TV je určeno „pod každou běžnou televizi“, což v praxi znamená váhu 18 kg a podstavec o maximálních rozměrech 50 x 26 cm. Samotný výrobce tvrdí, že to bývá případ až 42“ a menších televizí, byť nic nebrání již zmiňované kombinaci „velké TV na zdi / Solo TV na komodě“.

Co se týká technických parametrů, je Bose tradičně tajnůstkářské – vše je „dostatečné“. Dozvíme se jen to, že o každý kanál se stará dvojice dynamických měniče a že ozvučnice je bassreflexová, takže by měla zůstat alespoň pár cm od zadní stěny. Dozvíme se pak hlavně to, že reproduktory využívají tradiční technologii Bose včetně digitálního signálového procesoru a je pravdou, že zvuk je úpravný a vyrovnaný v jakékoliv situaci. Je také pravdou, že pro běžného konzumenta víc informací asi ani potřeba není.

Zkoušeli jsme Bose Solo TV se 37“ zobrazovačem Samsung, Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71 a jako referenční systém byl k dispozici NAD C370 s Harbeth Monitor 30 Domestic a D/A převodníkem Arcam rLink. Kvalitu napájení zajišťoval filtr Xindak XF-2000B, ovšem nebyli jsme schopni postřehnout vylepšení / zhoršení při jeho použití / vynechání (to platí samozřejmě pro Bose Solo TV).

Největším kladem tohoto konceptu je maximální komfort použití – jeden kabel do zásuvky, druhý do televize a jediné jednoduché dálkové ovládání vás nadchnou. Navíc vylepšení zvuku oproti integrovaným reproduktorům je skutečně – už z prostých fyzikálních důvodů – skutečně markantní. Prostor se prohloubil a zkonkrétnil, výrazně přibylo basu a celková čistota, hladkost a srozumitelnost se posunula o kategorii výše. Vlastně se to tak při prvním poslechu ani nezdá, teprve když Solo TV zase vypnete, rozdíl doceníte. Dokonce i zvuk z terestrického digitálního vysílání je přes Solo TV příjemný.

Tento přístroj však dobře zvládne i reprodukci filmů, byť třeba zvuk ve vysokém rozlišení na Blu-ray nosičích už při vyšších hlasitostech umí zahnat Solo TV na hranu možností. Vzhledem k tomu, že ovšem nejde o domácí kino, ale o náhradu dvoukanálových reproduktorů v televizním přijímači, jde o výkon hodný chvály.

Solo TV se nezalekne ani velkých dynamických skoků – úvodní poklidná pasáž na Blu-ray s filmem „Constantin“ končí mocným nárazem automobilu, explozí střepů, kovu a prachu. Ani to však díky DSP při běžné hlasitosti Solo TV nerozhodí. Vše je krásně čisté, energické a plné – bas je navíc překvapivě pevný a autoritativní. Až když zkusíte popohnat hlasitost hodně vysoko, limity se projeví, a i když DSP zabrání nepříjemnostem, zřetelně se zmenší onen pocit nadhledu a rezervy.

Moc hezké je také umění Bose Solo TV naznačit prostor – zvuk se line velmi podobným způsobem jako z pár klasicky daleko od sebe umístěných reprosoustav. Dlouholeté zkušenosti v oboru „malých krabiček“ jsou prostě na Solo TV znát.

Bose Solo TV je velmi příjemnou alternativou pro ty, kteří nechtějí mít doma náročné domácí kino, případně nemají vůli pokaždé pouštět velký systém, i když se chtějí podívat jen na zprávy – samozřejmě to platí pro ty, kteří vnímají zvuk své televize jako nepříjemný a nedostatečný, což – upřímně řečeno – dnes platí asi pro většinu z nás. Solo TV nabízí dokonalý komfort jak při instalaci (jeden kabel), tak při ovládání (zapnout a ovládat hlasitost). Navíc v (na danou kategorii) působivě naznačené prostorové scéně umí díky šikovnému DSP nechat zvuk vyznít nejen velmi dynamicky, ale také čistě, srozumitelně a výrazně přirozeněji, než by to kdy dokázaly integrované reproduktory běžných televizí. Máte-li tedy chuť zlepšit co nejjednodušší cestou svůj domácí zvuk pro běžné televizní pokoukání, zkuste pouvažovat na Solo TV – pokud po tomto přístroji nebudete chtít objem zvuku a hlasitost jako v kině, bude příjemným společníkem.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušný, příjemný, barevný a dynamický zvuk

+ díky chytře rozloženým reproduktorům dobrý prostor

+ umí zahrát i dost hlasitě a ostudu si neuřízne ani při náročnějších úkolech

+ komfort a elegance jediné přístroje s jediným kabelem

ZÁPORY

- není to žádný „švihák“, ale účelový a nenápadný přístroj

- u opravdu náročných filmových scén např. na Blu-ray narazíme na limity

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution