Na letošní výstavě Home Cinema v Praze měl premiéru reproduktorový kabel KrautWire Ultima II. Zaujal mě svým neobvyklým až agresivním designem i celkově průměrnou a akceptovatelnou cenovkou a tak jsem rád, že mi bylo umožněno podívat se mu na zoubek i po zvukové stránce.

Z firmy KrautWire mi bylo sděleno, že se jedná o obnovenou výrobu již před delší dobou ukončeného modelu Ultima, ovšem ve značně modifikované verzi. Dříve byla geometrie kabelu ukryta v konvenční černé nohavičce. Nyní je kabel odhalen, což si myslím je velmi působivé. Navíc je na výběr dosti výrazné černo-červené provedení, ale také „přírodní“ stříbrné, černo-stříbrné či červeno-stříbrné podle přání uživatele. Změnou prošla i geometrie a počet vodičů oproti starší verzi. Co zůstává jsou použité materiály a základní filozofie. Tou je styk stříbra s teflonem, od kterého se materiály odvíjí. Rovněž využití lanka jako vodiče zůstává zachováno. V jiných modelech totiž KrautWire dle vlastních slov postupně přechází na plné „solid core“ vodiče. Kabel je tedy z hybridního materiálu stříbra a mědi, kde stříbro je na povrchu vodičů. Spleten je křížově z 16ti teflonem izolovaných vodičů o průřezu 0,55 mm2, takže ve výsledku kabel poskytuje průřez 2x 4,4 mm2, což při použitých materiálech je průřez dostatečný. Použita je technologie tzv. křížového propletu - tj. jednotlivé vodiče se vždy v každém oku prokříží. To lze uskutečnit pouze ruční výrobou - strojově toto uspořádání nelze aplikovat protože po osmi propletech by se stroj zákonitě zasekl - žádný totiž neumí zároveň rozplétat. Tím se výrazně liší od podobně vypadající konkurence. To, zda křížový proplet je opravdu tak vhodnou a účinnou geometrií, chceme v tomto testu ověřit.

Kabel je zakončen ve standardu Nextgen zlacenými konektory WBT nové generace. Buď roztahovacími úhlovými banánky nebo lopatkami. Za příplatek lze mít osazení obdobnými konektory z vyšší série WBT v čistém masivním stříbře.

Zajímavostí je, že firma KrautWire dodává za zvýhodněnou cenu „poloviční“ kabel s názvem Mini Ultima pro ty, kteří mají bi-wiringové propojení a to pro výškové sekce. Na první pohled se zdá být Mini verze vlastně jen zmenšeným formátem svého soukmenovce co do tvarů, materiálů apod.

Zapojování kabelů Ultima II je velmi snadné a pohodlné, protože kabel je bezproblémově ohebný. Žádné „tvrdé péro“, které vám shazuje přístroje ze stojanů či kácí bedny k zemi svou tuhostí a vahou. Tělo kabelu lze s trochou dobré vůle i velmi snadno schovat z dohledu, pokud se zrovna jeho výrazný vzhled nehodí k vašemu interiéru.

Nyní konečně ke zvukovým kvalitám. Nejprve mi byl kabel představen u výrobce v Praze v jeho sestavě. Abych se přiznal, mezi těmi všemi ostatními kabely, v cizí místnosti a na přístrojích, které jsou sice určitě kvalitní, leč mě nepříliš známé, jsem se těšil, až si kabel zapojím v systému svém. Když jsem odcházel, byl jsem ještě výrobcem upozorňován, že kabel je potřeba zpočátku „zahořet“. Myslím, že to už ti výrobci tak trochu přehání - jaképak zahořování kabelů? Ten snad buď vede signál, nebo jej pokřiví či zkreslí.

Zapojil jsem ho tedy do svého systému. Ten byl složen z gramofonu Simon York Series 10 s raménkem S.7.1 a přenoskou Koetsu Rosewood, CD přehrávače Ancient Audio Lektor Prime CD, DIY zesilovače dle Nelsona Passe a reprosoustav Hansen Audio The Emperor. Propojeno bylo kabely Belden 1673J (signálové cinch) Nirvana S-X Ltd (symetrické XLR), Stealth Sakra (ke gramofonu) a pro porovnání byl použit reprokabel Monster Sigma a Steelth Cloud 99.

Trochu musím dát za pravdu výrobci, rozehrávání kabelu je znát. Ze začátku jsem byl z kabelů rozpačitý, Monster totiž se mi zdál být lepší, hlavně na basech. Ovšem po oněch doporučovaných 100 hodinách a po přehození to již nebyla pravda. KrautWire kabel byl na basech důraznější a nejen prokreslenější, ale začal podávat subbasy, které jsem při požití Monsteru neznal - a to má Monster Sigma větší průřez.

Co se začalo odehrávat na středech, to už je jiná písnička. Zde jsem nechápal, že „obyčejný“ kus drátu může mít takový vliv. Hudebníci se jaksi zpřítomnili a zreálněli. Je to nepochybné zhmotnění reality. K tomu přispívá fakt, že Ultima II fenomenálně přenáší nízkoúrovňové detaily - třeba při flažoletech je zřetelně slyšet i jejich dozvuk. Díky této detailnosti je i podání prostorové scény bezchybné. Otevírá se plastický, velký a hluboký prostor, přesně s jeho vrstvením zepředu dozadu - tj. např. fakt, že zpěvačka je blíže, zatímco bubeník v rockové kapele je slyšet až za ní je dobře rozlišeno. Kabel Ultima prostě přenáší signál tak, že využívá potenciál Hi-Fi zařízení naplno.

Mírnou obavu jsem měl z použití „lanek“ v kabelu na přenos nejvyšších kmitočtů. Je sice pravdou, že tím vzniká větší povrch vodivé vrstvy a tím se zlepšuje „skinefekt“ a teoreticky by přenos měl být dokonalejší. Mé zkušenosti z dřívějška však byly spíš opačné - lepší pocit jsem míval ze „solid core“ plných drátů. Vždy se mi toto řešení zdálo čistší než lanka, kde jsem měl pocit jakéhosi zazrnění výšek. Na druhou stranu musím konstatovat, že šlo vždy doposud o čistě měděné verze lanek s jiným dielektrikem. V případě Ultima II jsem byl velmi překvapen právě čistotou a důrazností nejvyšších kmitočtů bez sebemenšího náznaků zrna. Inu člověk se stále má co učit. Vysvětluji si to použitím stříbra jako vodiče a je možné, že teorie s tím „skinefektem“ má vlastně pravdu. I když na druhou stranu nechápu proč v jiných modelech přechází výrobce na plné vodiče? Druhým možným vysvětlením je právě použitá geometrie křížové rotace. Ta výrazně snižuje hodnoty indukčnosti a tím logicky je podání výšek tak přesvědčivé. Středů je dávkováno akorát a tak jako celé spektrum působí velmi detailně s výbornou dynamikou. Úder bubínku je prostě úderem a ne jakýmsi sypáním fazolí. Na tomto aspektu bude mít pravděpodobně značný podíl použití Teflonu jako dielektrika.

Jako celek působí KrautWire Ultima II velmi přirozeně a myslím, že ovlivňuje signál zcela minimálně. Výsledkem je ona zhmotnělá realita a potvrzení kvalit, v této cenové kategorii očekávaných či dokonce spíš vyšších.

Díky známostem a příjemné shodě okolností jsem měl též možnost provést různá proměření kabeláže u profesionální firmy s odpovídajícím vybavením. Sám sice nejsem příznivcem množství čísel a hodnot, ale pro úplnost a dokreslení dojmů bude na místě je zde uvést. Kdo má s interpretací těchto hodnot zkušenosti, snadno potvrdí, že Ultima II se zařadí k tomu lepšímu, co lze na současném trhu sehnat.

Odpor -10 mOhm/m ; Indukčnost: - 0,12 microH/m ; Kapacita: - 162,4 pF/m

Cena: Kč 34 990,- (cena platná pro ČR) / EUR 2 900,- (cena platná pro EU)

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha