Uhrančivá melodie piána podpořeného čistými tóny kontrabasu nás zvedá z pohodlného křesla domova a táhne ven do přírody, do končícího léta a pomalu blížícího se podzimu. Loudáme se mezemi, vnímáme povědomé melodie vlající ve větru, mezi zvuky končících polních prací, v příjemném pozdním odpoledni (Straight Story). Z blízkého lesa se střídavě ozývá zvuk pil a sekyr, statné smrky kvílejí jako struny basy pod rukama mistra (Eposs), nad loukami se ještě nese klepání kos a pravidelné šustění provázející poslední letošní záběry ženců. Pomalu se blížíme k lesíku, okolní příroda i se svými tóny se postupně mění, až nás nakonec zcela pohltí (Psalm).

Procházíme se mezi stromy, z vysokých korun na nás padají podmanivé tóny klavíru podpořeny hutnou, rychlou, přesnou a strhující basou, vycházející odněkud z hloubi. Hledíme na jemně se barvící listí, vnímáme množství různorodých hlasů podzimu, avšak určujícím zdrojem inspirace nás i celého tria se stává neúnavný datel, symbol celého tohoto neopakovatelného zážitku (Frozen People). Hlasy ptáků pomalu utichají když narazíme na bystřinu, v níž se voda převaluje přes kameny, tu rychle, tu pomaleji. Při pohledu do ní slyšíme melodii klavíru, prudkou a strhující, jen z dáli podpořenou bicími a basou. Pojednou bystřina mizí kdesi v tůni, z níž se na nás vyvalí temné zvuky perkusí a kontrabasu, barevné a úchvatné (No One New). Uléháme do mechu opodál a skrz koruny stromů k nám doléhá zvonění zvonů nedalekého kostelíka i pomalá a tklivá melodie klavíru, obsahující převážně prvky hudby klasické.

Usnout nám však nedovolí, neboť se postupně, společně s bicími i basou, posouvá stále více do oblasti jazzové improvizace a strhává tím veškerou naši pozornost. Barvy jednotlivých pomalých tónů piána jsou fascinující a dotvářejí dokonale kolorit pozdně letního odpoledne (Blue Bossa). Postupně se začíná zvedat vítr a zvuky lesa nabývají na pestrosti. Starý, vykotlaný dub opodál vyluzuje skřípěním větví zvuky připomínající hlubokou, rozezvučenou strunu po níž klouže smyčec, z dáli k nám opět doléhá rytmický ťukot datla, vše ostatní ale působí neurovnaně až chaoticky (Nordic Storm). Blíží se podvečer a příroda se uklidňuje, pomalu opouštíme stromoví a v povětří se vznáší povědomá, uklidňující melodie piána, podpořena pravidelným, pomalým rytmem metliček a kontrabasu. Vše se vrací do normálu, procházka končí a my se můžeme těšit na to, až si tento disk pustíme znovu a opět s ním vyrazíme kamsi do přírody, třeba jinam a jindy, možná už bude zima a zasněžená krajina nám nabídne úplně jiné prožitky a emoce (Inocence).

S kým jsme to vlastně byli na procházce dnes? Přece s dalšími z nekonečné řady vynikajících polských jazzových muzikantů, tentokrát z mladší, nastupující generace. Hrají spolu již 8 let a vydali za tu dobu pouze 4 desky. Každá z nich však má svůj význam, dokonce již úvodní dílko s názvem „Scandinavia“ nás dokáže zaskočit vyspělým jazzem ve stylu ECM Records. Seznámili se během studií na Jazzové akademii v Katovicích v roce 2001 a od té doby trvá jejich společný příběh. Jejich jména určitě stojí za zapamatování: Przemyslaw Raminiak – piano, Maciej Garbowski - kontrabas a Krzysztof Gradziuk – perkuse. Proto taky zkrácený název RGG Trio.

Všichni holdují tzv. skupinové improvizaci, čišící rovněž z představovaného alba Straight Story, které je teprve druhým v pořadí. Přesto představuje již zcela vyzrálou tvář skupiny, ubírající se cestou budování hudební estetiky minimálními prostředky, upřednostňující barvy jednotlivých nástrojů, které pak názorně zobrazují jednotlivá hudební témata. Najdeme zde však i několik naprosto spontánních, free-jazzových improvizací. První poslech může vzbuzovat dojem, že ne mnoho se v hudbě děje. Ale rychle jsme schopni odkrýt krásu prostých tónů vzbuzujících představivost a poskytujících dostatek prostoru našim vlastním fantaziím a snům.

Teprve v našem domácím audiofilském koutku nebo v showroomu Hi-Fi Voice, však můžeme ocenit to, co je v hudbě tohoto tria nejdůležitější - neskutečná atmosféra, klid a harmonie, dlouhé doznívání akustických nástrojů v prostoru, pohoda, emoce a naše vlastní fantazie.

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution