I ke mně se přikutálel nejnovější počin „otce punku“ Iggyho Popa se zvláštním názvem Preliminaires. S celosvětovými naprosto nekriticky nadšenými recenzemi se shodnu snad jen v tom, že to není Iggy Pop a že se jedná o slušnou práci. Ale onu originalitu, onu dokonalost a ono nadšení jsem jaksi tak úplně nezažil. Alespoň ne ve spojení přímo s hlavním interpretem.

Iggy je prostě Iggy, divoch, řvoun, ochlasta, feťák, showman, zestárlá rocková a punková legenda a někde pod tím ne úplně špatný zpěvák a muzikant. Jenže přiznejme si, že vlnu nadšení by dnes asi sklidil i za přečtení telefonního seznamu, stejně jakou spousta stále aktivně koncertujících známých jmen. Četl jsem mnoho textů, které jeho desku přirovnávají k dílu Leonarda Cohena, ale já osobně v něm slyším mnohem víc třeba z Toma Waitse a cítím ho spíš jako odbočku a experiment postaršího muže, který se chce ještě aspoň jednou podívat ven ze své škatulky a který už nemá potřebu pracovat jen na vydělávání peněz.

Již obal alba, mimochodem pěkně provedený, evokuje cosi mimo hlavní proud, tak trochu něco jiného. A to je dobře. Prvními tóny úvodní „Les Feuilles Mortes“, kterou před ním nazpívalo již značné množství zpěváků v mnoha jazycích - francouzský originál skvěle interpretují například Yves Montand nebo Edith Piaf – jsem zbystřil své smysly a pozvedl obočí v poměrně silném překvapení. Takhle přece zní nahrávky klasických šansoniérů a zpěváků z jazzových klubů šedesátých či sedmdesátých let. A přesně k nim se nálada nahrávky hodí... Ocitáme se někde v malém francouzském klubu, spíše někde na okraji Paříže než v jejím centru, všude vládne klid a pohoda. Hudba nám říká, abychom zavřeli oči a jen poslouchali. Iggy ve zpěvu nijak nevybočuje, neexhibuje, spíš souzní s hudbou než aby prosazoval sám sebe. Až neuvěřitelně tak ctí „ten správný šanson“. Překvapení, ale jen to nejlepší.

Následuje „I want to go to the beach", opět klidná šansonovka, pokračující v nastoleném duchu. Celkové harmonické vyznění nahrávky a klid, který přináší, ale zdaleka nejsou zásluhou jména Iggy Pop. Ba naopak. Hlas je tu jen jedním z prvků nahrávky. Potvrzuje to i následující „King of the Dogs“, záležitost jako vystřižená ze čtyřicátých let, s velkou kapelou a s trochou nadsázky. Ale i zde je Pop pouze jedním z mnoha, i když významným. Tu a tam se pouští i do rockovějšího zvuku, tu a tam se zase naopak vrací k více než klidným melodiím. Například ve čtvrté „Je Sais Que Tu Sais“, kde zpívá Iggy jen „druhé housle“ se úžasně prosazuje ženský jemný vokál. A vůbec to není ke škodě věci.

I zbytek alba se nese ve střídavě divočejším duchu, povětšinou však jde o stejná „šansonová“ témata. Lásku, sex, smrt a neštěstí. O různé povahy života a těžké chvíle v něm. Stylem podání i hudebních aranžmá místy zabíhá celé album třeba až k některým kouskům z repertoáru již zmiňovaného Toma Waitse. Zvláště pak smutnější a pomalejší kousky evokují chmurnou atmosféru alba „Alice“, onen zasněný, zakouřený a tak nějak zlý a nespravedlivý svět. Podíl na tom má jistě i francouzština, jíž Pop poměrně slušně vládne.

Co Iggy předkládá je sice víceméně neautorské dílo, plné přezpívaných písní, ale vše tvoří v jeho podání naprosto kompaktní celek s tesknou náladou. Osobně nedoporučuji otevírat při poslechu tohoto alba v deštivém počasí silná vína či jiné alkoholické nápoje, protože je zde akutní nebezpečí smutku a deprese. V případě opakovaného poslechu v těchto podmínkách pak není dobré mít po ruce ostré nástroje, střelné zbraně či lano. Což ovšem nic nemění na kvalitě nahrávky, která přes vážnější témata občas zaskočí i k nadsázce (např. v podobě vesele zpívané rytmické „Nice to be dead“).

Iggy Pop odvedl více než dobrou práci, ač kdyby celé album vydal buď pod svým občanským jménem nebo pod hlavičkou nějakého hudebního projektu, zřejmě by to bylo vůči posluchačům více fér, protože i když jeho ducha lze v nahrávce vystopovat, není zde dominující. Nutno dodat, že výborný hudební zážitek hodně podporuje i perfektní zvuková kvalita nahrávky, kde třeba velký jazzový orchestr opravdu žije, dýchá a hraje a není těžké si představit onen mírně zakouřený, tmavý klub a poněkud zhroucenou a životem ošlehanou postavu na barové židličce u mikrofonu. Ale tak nebo tak... Tohle je zkrátka výborná hudba. Tečka.

200 300 mcintosh

200 200 rpaudio

200 200 normaaudio

200 200 pmc

200 200 studio spalicek

200 200 empetria

200 100 wdq

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Návrat do školy

Začátek září se nese každoročně ve znamení návratu do školy, na Hi-Fi Voice.com se ponese také tak trošku ve znamení učení se - konkrétně učení se soužití s novou verzí našeho webu. 

Číst dál...

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

ATB PC Pro pro Windows 7
NAD C370
Pioneer BDP-LX71
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 eurostar 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 basys 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 200 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 elfton 200 200 marekaaudio 200 200 ibdczech 200 200 walter kircher 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha