Značku Musical Fidelity mohou milovníci věrného zvuku užívat již více než tři desítky let. Za tu dobu se etablovala jako typický anglický výrobce typické konzervativní elektroniky. Rok 2013 ale znamenal přerod a rozšíření katalogu na dosud neznámá pole. Řada V90 v „mini" formátu se orientuje hlavně na mladé a dosud high fidelity nepolíbené, svými atraktivními cenami totiž otevírá kvalitní zvuk skutečně širokému spektru posluchačů.

V90-DAC je uzavřen ve velmi kompaktním šasi, které si ale svou bytelností nijak nezadá s „velkými" přístroji. Máte prostě pocit, že máte v ruce dokonalou zmenšeninu, tak trochu jako u anglických modelů aut MatchBox. S rozměry pouhých 17 x 4,7 x 10,2 cm (š x v x h) a váhou 600 g si budete muset dát pozor, aby se převodník nepřekotil nebo nebyl stažen ze svého místa signálovými kabely – věřte, že víme, o čem hovoříme.

Jednoduchý vnější design se i přes minimum výrazových prostředků jasně odkazuje na firemní identitu – přestože je těžké říci, čím je to způsobeno, jednoduchá čelní stěna s dvojicí šroubů a dvojicí vícepolohových přepínačů v podobě maličkých páček je spolu s šedým nápisem to jediné, co na přední straně uvidíte. Levý přepínače slouží k zapnutí a vypnutí přístroje, ten pravý pro volbu vstupu. Pokud mimochodem přístroj necháte delší dobu bez signálu, budete muset pro opětovnou aktivaci páčku přepnout tam a zpět. Zpracování páček i čelního panelu je velmi pěkné, na danou třídu rozhodně nadstandardní. Jedinou škodou je fakt, že střední poloha sdílí koaxiální a optický vstup, kdy se nám nepodařilo zjistit, jaký by měl mít prioritu v případě paralelního připojení obou typů.

Zadní stěna jinak zcela prostého těla nabídne pohled na vstupy, výstupy a typové označení přístroje. Vstupní část zahrnuje USB, koaxiální a dvojici optických vstupů, výstupní část pak jeden pár analogových nesymetrických RCA konektorů. Vše doplněno o malý vstup pro externí pulsní napájecí zdroj. I zde výrobce dodržuje velmi slušnou mechanickou kvalitu, navíc jsou všechny smysluplné konektory zlacené.

Tolik k maximální jednoduchosti vnějšího obalu – poctivá stavba, střízlivá elegance, to je přesně ten přístup, díky kterému jsou britské hi-fi produkty populární. V90-DAC přes svůj konzervativní obal nezapře progresivní přístup k vnitřní konstrukci. Srdcem přístroje je čip s rozlišením až 32 bitů, veškeré příchozí signály jsou upsamplovány bez možnosti volby na 192 kHz. I tak jde o specifikace, které nejsou v této cenové třídě obvyklé. Výrobce tvrdí, že čip nabízí také velmi nízkou úroveň časového zkreslení – hodnota jitteru je pouze 12ps, což je vzhledem k ceně opět slušná hodnota.

Přestože se výrobce nijak nešíří o technických specifikacích, z dostupných parametrů je zřejmé, že výrobce se snaží nabídnout maximum. Potěší tak maximální harmonické zkreslení 0,0004% v celém pásmu 20 – 20 000 Hz, stejně jako odstup signálu a šumu na úrovni solidních 117 dB. Přestože čip má, jak už jsme říkali, maximální rozlišení 32 / 192, maximální zpracovatelná kvalita signálu činí 24 / 192 a to přes koaxiální SPDIF vstup. Optika i USB jsou limitovány ve svém principu na 24 bitů a 96 kHz.

Musical Fidelity V90-DAC není nijak překvapující zařízení v technickém slova smyslu, možná byste však od něj nečekali při tak rozumné ceně tak komplexní výbavu. Měli jsme možnost poslechnout si V90-DAC se zesilovači NAD C370, Wadia Intuition 01, Electrocompaniet ECI 6DS a sluchátkovým beyerdynamic A 20. Jako alternativní zdroje signálu jsme měli k dispozici ASUS Xonar Essence One MUSES, Pioneer BDP-LX71 a USB vstupy ve Wadii a Electrocompaniet. Zvuk přenášely reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Sonus Faber Olympica I a Polk Audio RTi-A7. Kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B.

První tóny se z V90-DAC linuly v den smrti Lou Reeda, nebylo tak možné pustit na úvod cokoliv jiného, než jeho desku „Transformer" (2002 / BMG / 07863 65132 2). Skladbu „Vicious" vystřihl převodník Musical Fidelity s velmi slušnou kontrolou a autoritou, přestože v jeho podání bylo znát o maličko víc basových frekvencí; jako kdyby celá křivka byla o nějaký ten stupínek nakloněná směrem ke spodním oktávám. Možná i díky tomu je zvuk trochu těžší, klidnější, velmi neuspěchaný.

Neznamená to však, že by V90-DAC neuměl zahrát čistě a lehce – třeba Oldfieldova „Women of Ireland" („Voyager" | 1996 | Warner | 0630-15896-2) je ukázkou až éterické kytarové lehkosti; ve velmi přehledném zvuku dominuje hlavní kytara a její zřetelně kovové, pevné struny, vykreslené s ne sice oslnivým, ale rozhodně dobrým rozlišením. Opět se tu projevuje dobrá dynamika spodní poloviny pásma, zvláště šťavnaté a razantní jsou větší bubny, úplně cítíte jejich tělo. Mírně bohatší spodní část frekvencí rozhodně ničemu neubližuje, zvláště když nevyrovnanost je minimální.

Nesmírně uvolněný přednes je základem charakteru v jakékoliv chvíli, dokonce i tehdy, kdy by maličký „výbuch sazí" nebyl nevítaným prvkem. Na druhou stranu jemný přednes dává dost času na vnímání hudby – krásně si vychutnáte třeba dobře podaný hlas Candice Night v titulní skladbě alba „Fires At Midnight" (FLAC | 16 / 44,1). Volné tempo také nechá jasně vyznít i doprovodné vokály, pečlivě oddělené jeden od druhého; vnímáte tak několik odlišných hlasů, ne jen jednotlivé pozadí. Na danou cenovou třídu jde o velmi pěkný výkon.

Nenechte se neuspěchaným, netlačícím zvukem zmást – Musical Fidelity V90-DAC má solidní dynamické schopnosti. Zvuky perkusí v zappovské coververzi „Dog Breath" (Omnibus Wind Ensemble | „IsoTek Ultimate Set-Up Disc) velmi jemné, hladké a plné informací a i přes lehoučkou ostýchavost umí vložit do reprodukce pěknou porci energie. Protože V90-DAC zvuk nikam netlačí, budete mít i dost času si povšimnout dobrého rozmístění nástrojů na pevně definované hudební scéně. Nic se nepřekrývá, nic nesplývá, nic se vzájemně neruší.

Přes svou jemnost se nebojí tenhle malý převodníček přiznat chybky v nahrávkách – třeba vokál Katie Melua je v singlu „If I Were a Sailboat" (FLAC | 16 / 44,1) velmi relaxovaný, barevně bohatý a jemný, přesto sem tam obohacený o výraznější sykavku. V90-DAC s úspěchem balancuje na hraně, kdy ostřejší zvuk není nepříjemný, i když rozhodně není překrytý sametovostí celkového charakteru. Malá devadesátka se určitě vyrovná jakémukoliv D/A převodníku v okolí své cenové kategorie co do množství přenášených informací – rozlišení jednotlivých nástrojů je skutečně příjemné.

Že rozměr není vše, to dokazuje čím dál více přístrojů. Mezi nimi i V90-DAC. Nezaváhal totiž ani při reprodukci „Dallas Wind Symphony" z disku „Burmester: Vorführungs II". Údery do tympánů mají pěkný švih a mohutný objem, a přestože existují přístroje, které tuto mocnou energii zkrotí o kousek lépe, nemusí se malý DAC stydět – ve skladbě panuje rozumný pořádek i v nejintenzivnějších pasážích. Co je tu ale rozhodně k ocenění, to je respekt k barvám nástrojů.

Co je malé, to je hezké. Musical Fidelity V90-DAC je potvrzením tohoto pořekadla. Nejen, že působí nenápadně, ale elegantně zvenku, navíc ještě slušně hraje a nestojí mnoho. Pravdou je, že velmi uvolněný a neuspěchaný charakter chce svůj čas na docenění, nebude patrně vhodný pro ty, kteří mají ve svém nabitém programu vyhrazenu pro poslech jen malou chvilku a chtějí být omámeni a okouzleni. Do přednesu V90-DAC musíte proniknout a zážitek si v něm najít, sám je až trochu nesmělý a nenápadný. Hledáte-li tak D/A převodník v rozumné cenové kategorii, který už umí přinést opravdu signifikantní přínos i jinam, než do těch nejlevnějších pater high fidelity a který rozhodně neunaví, možná stojí za úvahu právě V90-DAC. Dostatek konektorů, příjemný zvuk, skvělé mechanické zpracování a dobrá cena. Jeho neúnavnost patrně nedocení každý, ale jistě budou tací, kteří se právě v jeho uvolněnosti rozplynou...

Kč 6 390,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné provedení

+ rozumná cena

+ dobré rozlišení a dynamika

+ dostatečná konektivita

ZÁPORY

- ne úplně optimální práce s kombinovaným digitálním vstupem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: SmartHiFi | www.smarthifi.cz 

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 grandinote

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

200 200 duban

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Blaho živého letního zvuku

Léto, prázdniny, dovolené, volno, klid a relaxace - vlastně ideální čas, kdy se věnovat muzice. Tedy pokud samozřejmě nemáte doma stokilové monobloky pracující ve třídě A; i když i pak je řešením naučit se mít rád saunování, no ne?

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 rpaudio 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 kasaudio 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 altei 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha