Analog? Digitál? Tentokrát digitál z Polského studia Audiomagic, zařízení pro přehrávání hudby (nejen) z PC. Přemýšlel jsem nedávno nad tím, že mezi sebou zavedení výrobci audia válčili (vyzbrojeni svými Hi-Res formáty a licencemi) tak dlouho, že si pod sebou málem podřízli větev a dali tak šanci výrobcům počítačů a jejich zvukových karet. Kdo z audiofilů by si před nějakými 5 lety pomyslel, že centrem jejich AV sestavy bude notebook... Naštěstí si toho ale někteří včas všimli a v lecčem se na počítačovém trhu inspirovali: v nabídce se objevují top-quality audio komponenty pro přenos hudby z PC, za rozumnou "počítačovou" cenu. Jedním z takových produktů je NuForce Icon HDP.

NuForce Icon HDP: co by měl umět

Jedná se o D/A převodník, předzesilovač a sluchátkový zesilovač, s linkovým (analogovým) vstupem, digitálním vstupem Coaxial/Toslink a rozhraním USB, viz stránky výrobce: http://www.nuforce.com/hp/products/iconhdp/index.php. Vlastně je to velmi dobře vybavený převodník s ambicemi stát se vstupní branou do počítačového High-Endu, svým pojetím podobný např. Benchmark DAC1 USB. Již (elegantní a nápaditý) obal dává světu hrdě na vědomí, že tato krabička umožní posluchači přehrát Hi-Res formáty s rozlišením 24/96 přes USB, a hlavně až 24/192 po koaxiálu nebo optice. USB rozhraní podporuje standard 2.0, pro CD formát i starší 1.0/1.1. Sluchátkový zesilovač třídy A by měl mít malé zkreslení a poskytuje dostatečný "standardní" výkon 96mW@600R. Line výstup předzesilovače by měl vydávat audiofilní zvuk se zkreslením THD+N do 0,001% a odstupem lepším než 100dB.

Icon HDP by měl také posluchače nechat prožít v praxi, jak správně vypadá detailnost, rychlost, soundstage, midrange, atd., tak jak to uvádí "příbalový leták" se stručným popisem základních pojmů atributů kvalitního audia. Něco mezi wikipedií a testovacím diskem Davida Cheskyho... Malá krabička s velkými ambicemi!

NuForce Icon HDP: co skutečně umí

Ta černá cihlička v silikonovém podstavci, úhledným a na omak příjemným eloxem váží alespoň půl kilogramu... aspoň to nebude cestovat po podložce. Takto vyzněl můj první pocit. Vzápětí přichází další vjemy: regulátor hlasitosti má v nulové koncové poloze spínač, podobně jako tomu bylo svého času u malých tranzistorových rádií, to mi přijde takové laciné. Ale konektory jsou kvalitní, na výstupu Line-out dokonce s teflonovou izolací, to už rozhodně laciné není. Ale do čeho zapojím optický kabel?? Odpověď nacházím v krabičce s příslušenstvím, kde je přibalena redukce Toslink/Jack3,5mm.

Z manuálu a z webu výrobce se dozvídám o poctivém konstrukčním a obvodovém řešení přístroje, je zde zmínka o využití DAC stejného typu jako je osazen v podstatně dražším firemním playeru CDP-8 a analogové části podobně řešené jako v preampu P-8S. Digitální část je na separátní desce a má i oddělenou napájecí část od analogových obvodů. Dokonce je ke stažení srovnávací měření základních parametrů několika D/A konvertorů různých výrobců, kde NuForce nacházející se kdesi uprostřed dokumentu vykazuje více než nadprůměrné hodnoty... Zní to slibně, takže jde se na to – poslech hudby.

Bohužel prakticky míjím sluchátkový výstup Icon HDP, pouze jsem zkontroloval mými ne-zcela-hifi sluchátky že to hraje, srovnatelně dobře jako Benchmark DAC1. Věnoval jsem se o to více Line-out výstupu – přes interconnect Supra Sword Anniversary do sestav Per-DIY Mosfet + Oehlbach AirBlue 5Star + Shan Sněhulák, a pro srovnání také do "více komerční" sestavy preamp JH.Sound + modifikovaný Denon UPA-F88 + Per-DIY Oehlbach SilverLine + Xavian Primissima Mk I. Zdrojem signálu byl notebook Fujitsu-Siemens Amilo, hrající do RME Fireface400, kde také probíhala volba nastavení samplovací frekvence digitální části. Výstup RME byl zapojen analogem do preampu JH.Sound, optikou (MonsterCable LightSpeed Pro) střídavě do DAC1 a samozřejmě do Icon HDP. Toto zapojení umožnilo vzájemně srovnat hlasitosti všech těchto převodníků a přímo je vzájemně porovnávat v akci. Na závěr jsem ještě vyzkoušel připojení HDP přímo k notebooku přes USB, nicméně většina poslechových testů probíhala po optice – zejména kvůli přehrávání formátů v 24/192.

Nuže k vlastním zvukovým kvalitám převodníku Icon HDP: poslech byl velmi příjemný, spíše prezentní, s dostatkem výšek a dobrou analytičností. Takový veselý zvuk, ovšem s velmi dobrým prostorem. Zkoušel jsem výstupní rozlišení 16/44.1, pak 24/96. Pokud byla zdrojová nahrávka v CD kvalitě, obě nastavení zněla velice srovnatelně. Dostatek výšek, snadno čitelné vokály, dobré střední pásmo i basy, ty ovšem byly spíše jemnější a nepříliš průrazné. Dan Bárta, Diana Krall, nebo Toots Thielemans a jeho foukací harmonika, to vše mi připadalo věrohodné, známé, jakoby jdoucí mi jásavě naproti. Nahrávky ve vyšším rozlišení pak k těmto atributům přidaly o něco lepší nadhled ve vykreslení prostoru a separaci nástrojů, celkový charakter ale zůstal prakticky bez změny.

Při přímém porovnání zněl Benchmark DAC1 o něco pevněji na basech a dával pocit jistějšího ale jakoby uzavřenějšího pásma vokálů, s více centralizovaným děním na pódiu. RME mělo podobný projev na basech jako HDP, méně nápadné výšky, ale o něco plastičtější a věrohodnější prostor. HDP poskytuje celkově více přítomné vyšší pásmo, ale možná na úkor neutrality, s náznaky takové lehké básnické rozevlátosti. Celkově však hraje velice pěkně a dlouhodobě poslouchatelně – až mi přestala vadit ta hrdá úvodní lekce o atributech hifi zvuku v návodu.

Při výstupním rozlišení 24/192 se situace ještě o poznání zlepšila, skladby jsou teď více než podobné DAC1 i RME, což samo o sobě stojí za slova uznání.. Střední pásmo a vokály jsou krásně jemné a výšky jsou teď se zbytkem pásma více v souladu, dokonce se mi chce říct: plně pod kontrolou. DAC1 má stále hmatatelnější bas, ale jinak hraje srovnatelně. RME rovněž, snad o píď jemněji, ale to už ty nuance musíte ve zvuku cíleně hledat. NuForce Icon HDP je těmto přístrojům rovnocenným soupeřem. Když se tak na tu krabičku dívám, napadá mě: je to mazel :-)

NuForce Icon HDP: střípky klípky

Analogový vstup hraje pěkně, ale řekl bych že o něco temněji než digitální, nicméně nějak cítím, že pokud bude tento vstup v praxi někdy využíván, tak jen jako doplňkový, a pak budou jeho kvality stejně nedoceněny. Hlasitost je celkem shodná s digitální částí, takže při přepínání nebude zřejmě nutné hned upravovat i hlasitost. Výborně. Stejně výborné je i to, že když jsem poprvé připojil USB konektor k PC, v pravém dolním rohu se sama od sebe mihla zpráva o úspěšném nainstalování zařízení a hned to začalo fungovat, opravdové Plug&Play. Zvuk bez rozdílu oproti optice, alespoň ne tak abych si toho všiml.

Horší bylo, že když mi usnul computer, po jeho probuzení nastala chvilka vrkání a krkání, která záhy skončila modrou obrazovkou smrti (anglicky v originále BSOD, Blue Screen Of Death) a já se přes hodinu snažil dostat do původního stavu ovladače zvukovky, napájení (baterie) a myši. Je jasné, že ovladače a toto chování souvisí mnohem více s Windows7 a ostatním HW na mém notebooku, ale stalo se. Čert zdá se nikdy nespí...

Co já na to?

Takový přirozený a přívětivě znějící zvuk, srovnatelný s více jak dvojnásobně dražším RME nebo s trojnásobně dražším Benchmarkem? Beru.

Co na to Daniel Březina?

Jen snad krátké doplnění k sluchátkovému poslechu Icon HDP – využil jsem souhry okolností, kdy se v mé poslechové místnosti nacházela sluchátka Ultrasone Edition 8 Ruthenium, Ultrasone PRO 2900, beyerdynamic T5p a některá další včetně Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro 25th Anniversary Edition či Koss GT5 a vyposlechl jsem HDP jako čistě sluchátkový zesilovač s USB připojením (tak jako uDAC-2 stejného výrobce).

Nutno podotknout, že u velkých a složitých sluchátek je cítit nedostatek výkonové rezervy (ale dobrá, přímé porovnání proběhlo také s referenčním sluchátkovým zesilovačem SPL Phonitor, který má až děsivě vysoký výkon), nebýt nutnosti využít u audiofilních sluchátek redukci z 6,3 mm na 3,5 mm jack, dal by se NuForce Icon HDP považovat za základní stupeň dospělého sluchátkového zesilovače – charakter zvuku je přesně takový, jak byl popsán výše, jemný a příjemný, otevřený a neúnavný.

Za danou cenu 1 599 zlotých, tedy v přepočtu asi Kč 9 600,-, se jedná o přístroj hodný zvážení a plně konkurující i takovým hračkám, jako je tolik oblíbený Cambridge Audio DACMagic.

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Sklep Audiomagic

www.audiomagic.pl  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+48 668 478 461

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution