Jméno Roth Audio patrně nebude mezi veřejností zase tak známé – možná tak pro malý, baňatý iPod dok Music Cocoon MC4 s roztomilými elektronkami. Nicméně pozornost si u firmy, které je na trhu teprve od roku 2007, zaslouží spíše jiné produkty. Například řada reproduktorů OLi a současná vlajková loď OLi50 – skutečně gargantuovsky veliká reprosoustava za neskutečných 20 tisíc Korun českých.

Když spatříte dvě transportní krabice se dvěma věžemi, každé s váhou téměř 30ti kilogramů, řeknete si, že nápis na cenovce je buď šprým nebo minimálně cena za kus. Po vybalení a ustavení skříní se nedůvěra k pořizovací ceně jen zvýší – tyto sloupky totiž na první pohled i omak vypadají naprosto dospěle, místy až báječně. Fotografie nedokážou vyjádřit onen první dojem z muskulatury OLi50, z jejich skutečné velikosti. I ve středně velké místnosti jsou rázem dominantou celého prostoru.

Při výšce 120 cm (nepočítaje v to skutečně masivní dodávané hroty), šířce 21,1 cm a hloubce 39,4 cm už spolu s třiceti kilogramy čisté váhy potřebují skutečně dost prostoru pro své vyniknutí. A nejen to vizuální… Povrchové zpracování a volba materiálů je na danou cenovou kategorii a rozměry reprosoustavy vynikající – pravda, ozvučnice je na poklep poněkud dutá. Nicméně tmavá dýha vypadá velmi příjemně (existuje ještě světlá varianta), na čele je pod průzvučnou mřížkou pás plastu s vysokým leskem, který ale na první pohled působí skoro jako klavírní lak. Spojení jednotlivých MDF desek je precizní a příkladné. Dokonce i kovové rámečky kolem jednotlivých reproduktorů jsou pěknými estetickými i výrobními kousky, zvyšujícími dojem hodnoty reprososutav.

Zadní strana hostí plastovou vaničku s dvěma páry reproterminálů, jimž se v dané cenové kategorii nedá mnoho vytknout. Snad jen trochu předimenzované otvory pro banánky – redakční kabel ProAc Signature Black v terminálech držel tak maximálně na dobré slovo. Ideálem tu jsou lopatky nebo alespoň banánky s roztahovacími trny. Pozlacené šroubovací terminály se ale dají snadno dost pevně utáhnout. Vzadu pak najdeme ještě dva skutečně obří bassreflexové otvory, do nichž bez problémů dospělý muž strčí ruku. Jsou oba ve spodní polovině ozvučnice, přímo u basových měničů.

Podíváme-li se dovnitř, uvidíme, že zatlumení reprosoustavy není vyřešeno nijak sofistikovaně. Vidět jsou po stranách pyramidy tlumícího materiálu, ale ani na poklep není znát, že by ho bylo přehnaně mnoho. Každým z bassreflexů je ale vidět zadní strana reproduktoru…

OLi50 je koncipována jako třípásmová, bassreflexová reprosoustava s celkem pěti reproduktory. O střední frekvence se stará dvojice 6,5 palcových měničů v uložení D´Appolito s membránami z tkaného sklolaminátu bílé barvy. Závěs je měkký, gumový, uprostřed se pak nachází kovová špička pro co nejširší disperzi zvukových vln. Basovou složku má na svědomí opět dvojice reproduktorů, opět s průměrem membrán 6,5 palce a opět ze stejného materiálu. Mezi středopásmovými reproduktory se nachází dvoupalcový páskový tweeter.

Co se týká elektrických parametrů, nominální impedance je stanovena na 8 Ohmů, zatímco citlivost dosahuje velmi pěkných a i pro minimálně výkonné zesilovače vhodných 92 dB. Výrobce udává impulsní zatížitelnost až 250 Wattů; což se po poslechových zkušenostech nezdá být z kategorie úplně neuvěřitelných hodnot. Co je ovšem velmi zajímavé, to je udávaný pracovní frekvenční rozsah. Výrobce sice neříká, v jakém tolerančním pásmu jsou hodnoty naměřeny, ale i kdyby se jednalo o -6dB, pořád je 32 – 20 000 Hz velmi solidní hodnotou. Vzhledem k velikosti ozvučnice se zdá být spodní hodnota odpovídající, překvapující je jen skutečnost, že zrovna páskový tweeter není schopen jít výše než „pouze“ na 20 kHz.

Roth Audio vypadá na pohled skutečně impozantně, leckterá vlajková loď za šestimístné pořizovací částky nebudí takový respekt. Jedním z mála nedostatků koncepce ozvučnice s takovou výškou je umístění poslechové osy – ta je někde na úrovni výškového reproduktoru a protože páskový měnič má sice dostatečně široké vyzařovací pole v horizontálním směru, ve vertikálním to zase tak perfektní není. Nicméně vyšší gauč a vzpřímený posed je tak nějak optimálním řešením, což se nezdá být zásadní problém.

Poslechové testy probíhaly na integrovaných zesilovačích NAD C370, Denon PMA-710AE a Xindak XA-6800. Zdroj signálu byl Denon DNP-720AE nebo KingRex UD384 (spolu s IBM R50e, foobar 2000 a ASIO ovladači) v alternaci s Denon DCD-710AE a Pioneer BDP-LX71. Signálová kabeláž byla použita z katalogů Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, reproduktorová pak opět Eagle Cable nebo ProAc Response Signature Black. Pro srovnání hrály Harbeth Monitor 30 a JBL Studio 190.

Už první hit od AC/DC z alba „Best of“ – veleznámá „Highway to Hell“ – napoví něco o charakteru Roth Audio OLi50. Zvuk se valí, řízné kytary jsou tu sice trochu na pozadí masivní basové složky, ale energie z reprosoustav přímo přetéká. Spodní pásmo je až nečekaně pevné a dobře kontrolované. Jde ale spíš o lehce ofenzivní zvukové podání, které ovšem právě rockové hudbě dodává tu onu potřebnou šťavnatost a dramatičnost.

Co se týká středů, u – řekněme – normální hudební produkce je na danou cenovou kategorii opět příjemná a ačkoliv je naladění opět spíše hodně namířené na energický projev, není poslech nepříjemný. I hlasově náročnější skladby, ať už je to Palestrinova sada mší „5 Masses“ od Deccy nebo kompilace Audiophile Voices v šestém vydání, témbr je přirozený a artikulace jednotlivých tonů je též velmi slušná (je třeba nezapomenout, že OLi50 stojí pouze dvě desítky tisíc a posouzení se tedy týká této cenové relace). Roth Audio nejsou zvukovými mikroskopy, rozevírajícími před posluchačem království detailu a prokreslení, ačkoliv jednotlivé tóny jsou dobře separované, tvoříc tak přirozený dojem – ale spíše povrchu a celku, nikoliv maličkých zvukových detailů, které u reprodukční techniky tvoří právě onen rozdíl mezi dobrý a skutečně věrným, reálným zvukem. Navíc charakter OLi50 prostě téměř nutí poslouchat spíše elektrifikovanou, uměle vytvářenou hudbu spíš než komorní akustické skladby.

Páskový tweeter sice nedosahuje jemnosti a rozlišení, které nabízí třeba velmi povedené Aurum Cantus, nicméně nejde ani o onen občas u pásků přítomný dojem „sypání písku na plech“. Tweeter je také o něco, avšak již slyšitelně rychlejší, než ostatní reproduktory. Charakter výšek je opět spíše tvrdší, přímější a exponovanější. Díky tomu je radost poslouchat to, co již bylo zmiňováno – rock, metal, elektroniku, pop…cokoliv, v čem nehrají prim akustické nástroje. Detailnost je tu ale velmi slušná, reproduktor se snaží poctivě zobrazit skutečně vše, co mu je servírováno a poměrně se mu to daří.

Dojem z prostorové scény je také velmi příjemný, je posazena mezi sloupy reprosoustav a spíše dozadu a přestože není zázračně široká ani hluboká, nástroje jsou jasně definované a umístěné v prostoru. Přestože Roth Audio OLi50 klade při reprodukci důraz hlavně na zvukový celek a kompaktní přednes, orientace mezi nástroji u nahrávky Pat Barber „A fortnight in Paris“ je příjemně přirozená a nenásilná.

Hlavní kvalitou OLi50 ale zůstává energie a schopnost zahltit posluchače zvukem a také díky velikosti vyvinutí solidního akustického tlaku, takže kdo rád poslouchá nahlas, může zažít téměř koncertní pocit. Ovšem jen v adekvátně velké místnosti, protože díky ne úplně ideálně vyrovnané frekvenční křivce je basů přeci jen poněkud hodně a v součtu s tím, že je reproduktory pumpují do místnosti se skutečně dravou energií se může klidně stát, že bas bude dominantnější než na vesnické diskotéce.

Roth Audio Oli50 jsou prostě ideálními pro ty, kteří chtějí muskulaturní, velký a důrazný zvuk, kterým v poličkách s plackami nebo na pevných discích odpočívá hlavně sbírka rockových a podobně laděných nahrávek. Pro příležitostný poslech jiných žánrů samozřejmě nevyvstává žádný zásadní problém, jen trocha jemnosti a klidu začne po delším poslechu přeci jen scházet. Celkově ale nabízí za dvě desítky tisíc Roth Audio skutečně velkou hodnotu a z pozice aktuální vlajkové lodi katalogu jsou OLi50 – s přihlédnutím ke svému zaměření – ideálními obry pro střední a velké místnosti. Vyplní zábavným způsobem každý kout poslechového prostoru a své posluchače budou bavit tak dobře, že snadno odpustí těch pár slyšitelných nešvarů, logicky vyplývajících z cenové kategorie a naladěného charakteru. Milovníci rocku, bavte se.

Kč 19 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zpracování a použité materiály

+ velikost a počet pásem budou pro někoho jistě důležitým faktorem

+ schopnost vytvořit velký akustický tlak a „velký“ zvuk

+ pro rock, metal a elektroniku skvělá hodnota za vložené peníze

ZÁPORY

- frekvenční nevyrovnanost

- mírné nedostatky ve výhybce a tedy v oblastech návaznosti pásem

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Picture

www.perfectpicture.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies