Patříte mezi moderně smýšlející milovníky hudby? Pak jistě nemalá část vaší diskografie skončila v nějakém mobilním zařízení. Bylo-li vyrobeno společností Apple, pak si můžete dopřát designový reprodukční bonbónek z prestižní stáje Loewe – krabičku jménem AirSpeaker.

Rozměrově skromný přístroj přichází s minimalistickým, čistým a přitom vkusným designem, na jaký jsme od Loewe zvyklí, nabízí navíc možnost vybrat si z poměrně široké škály výrazných barev horní plochy, aby přeci jen něčím vizuálně vynikl. Po krátkém pátrání objevíme na přístroji strohé ovládací prvky pro nejnutnější operace, zbytek je vždy řešen přes přehrávač, což odpovídá záměru tvůrců poskytnout co nejjednodušší způsob přehrávání hudby. Takže žádný dálkový ovladač, nic. Nicméně s ohledem na záměr a možnost na každém přehrávači hlasitost jednoduše regulovat se nejedná o vážný problém, byť digitální regulace hlasitosti bude mít vliv na zvuk – ale v této kategorii je to skutečně nedůležité.

Zadní strana pak nabízí jen čtyři přípojky – napájecí, ethernetovou, USB (pro připojení a dobíjení Apple přehrávačů) a 3,5mm analogový jack pro „ne-apple“ zdroje signálu. Poslední možností spojení je pak integrovaná wi-fi, pro jejíž prvotní konfiguraci ale musíte připojit přístroj do sítě „pevným“ kabelem. Výrobce ostatně doporučuje všude kde je to možné použít právě ethernetové spojení, aby se předešlo případným výpadkům ve streamování dat.

Loewe AirSpeaker je, jak už název naznačuje, přístroje postaveným hlavně na technologii Apple AirPlay, umožňující streamování hudebních souborů po síti. Není nic snazšího, než na svém iPodu / iPhone / iPadu či v iTunes nalézt jako cílové reprodukční zařízení právě v síti umístění AirSpeaker, a pak už jen hrát, hrát a hrát. Toto spojení je otázkou sekund, vše je naprosto bez komplikací a jakékoliv námahy. Veškeré ovládání je vždy při ruce, protože vše důležité probíhá přímo ve zdrojovém zařízení. Jde tím pádem tak trochu o konkurenta třeba pro Bowers&Wilkins Zeppelin Air, který ale k výbavě přidává ještě dok, který je přeci jen o něco pohodlnější pro přímé spojení s přehrávačem, a také dálkový ovladač.

Uvnitř maličké krabičky najdeme celkem imponující sestavu součástek, které by se tam snad ani neměly vejít. Nicméně výrobci se to nějak podařilo, takže zde nalezneme celkem šestici reproduktorů – dva basové, dva pro střední pásmo a dva výškové. Koncepce je přesto pouze dvoupásmová, bassreflexová a samozřejmě aktivní. Čtyři digitální zesilovače dávají souhrnný výkon 80 Wattů, což je více než dostačující pro běžný domácí poslech a podle zkušeností i pro lehkou diskotéku. Loewe udává imponující frekvenční charakteristiku 45 – 20 000 Hz při toleranci +/- 3dB. Kdo by se toho u takového drobečka nadál? I když je pravdou, že zrovna Loewe se svou digitální technikou a DSP procesory dokáže zázraky.

Je v podstatě lhostejno, čím budete svou AirSpeaker krmit – přehraje s vervou, energií a mohutným basovým základem naprosto cokoliv. Hodně mu sedí moderní žánry, třeba takoví Foo Fighters se svým albem „Wasting Light“ rozjedou rockovou smršť, posazenou na plném a energickém zvuku. Je fakt, že i když nástroje mají razanci, je trošku cítit, že dohání nedostatek litrového objemu ozvučnice a ploch reproduktorů silou. Nicméně právě pro podobný druh hudby to rozhodně není nijak škodlivé, zvláště pro ty, kteří vůbec o podobném typu kompaktního systému uvažují.

Stejně tak překvapivě se jeví produkce komorního, poklidného jazzu. „Gotcha“ Pat Barber by takhle nějak mohla znít ze systému cenové kategorie mezi 15ti a 20ti tisíci (míněno zdroj signálu + zesilovač + reprosoustavy), vybaveného malými regálovými reprosoustavami. Zvuk je živý a až na občasné zachvění při snaze reprodukovat při vyšších hlasitostech kontrabas s plnou silou mu toho nejde příliš vyčítat. Tonální barevnost a důvěryhodnost sice není dokonalá, ale rozhodně se tu nenajde „umělohmotná pachuť“. Loewe AirSpeaker se jen snaží podat hudbu co nejzábavněji a nejatraktivněji.

Na tak malé rozměry mu nelze upřít talent pro reprodukci středního pásma. Hlasy zní čistě, jasně a energicky, dominují vyšší polovině pásma, jako kdyby AirSpeaker přeci jen maličko zdůrazňoval středy na úkor výšek. O basech nehovoříme, těch je vždycky dost… Ale i křehčí, komornější skladby, jako „If you were a sailboat“ od Katie Melua nepostrádají kouzlo, AirSpeaker sice stále hraje trochu aktivněji, méně relaxovaně, než by bylo pro daný žánr optimální, ale zase si můžete být jisti, že reprodukce bude poutavá od prvního tónu.

Atraktivita je vůbec základním nosným prvkem celé koncepce Loewe AirSpeaker. Ať už ta na první pohled viditelná v minimalisticky moderním designu, nebo ta skrývající se ve zvukovém podání. Je pravda, že by přístroji slušel alespoň maličký orientační displej (když už pro nic, tak alespoň s ohledem na tradici), ale když se bez něj obejde konkurence a ovládat vše lze pohodlně prostřednictvím iPhone / iPod / iPad zařízení, není mnoho co řešit. Pro zájemce o stylový, kompaktní reprodukční systém, pro ty, kteří svou hudební sbírku mají primárně nebo alespoň doplňkově stále při sobě v některém produktu od nakousnutého jablka, a v neposlední řadě pro ty, kteří holdují energickému a údernému zvukovému podání je Loewe AirSpeaker…inu, prostě atraktivní a prestižní záležitostí, stejně jako vlastnictví čehokoliv od Apple.

Kč 19 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hutný zvuk na tak skromné rozměry

+ muzikální a atraktivní zvukové podání napříč žánry

+ stylové a kvalitní výrobní provedení

ZÁPORY

- cena je vyšší než u všech rivalů

- bez displeje a dálkového ovládání

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution