650 200 loewe

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 1

A/V receivery udělaly od začátku 21. století krok kupředu. Velký. Týká se to zejména těch levných, které v dnešní době nabízí již dospělou výbavu a přitom víc než akceptovatelné cenovky. Chvílemi si až člověk říká, jaký je důvod utrácet na velké AVR desítky a desítky tisíc, když alespoň na papíře působí vcelku podobně ty za 15 - 20 a třeba 60 a víc tisíc. Právě to, zda za to příplatek stojí, jsme se pokoušeli zjistit za soužití s druhým nejvyšším A/V receiverem od jednoho z nejlépe etablovaných producentů těchto strojů - s modelem Pioneer SC-LX78.

Tento receiver patří na druhou nejvyšší příčku ve firemním katalogu a od vlajkové lodi se liší vlastně jen některými prvky výbavy. SC-LX78 je navržen jako devítikanálový, umí řídit až dva subwoofery. Patří k velkým strojům, sedí na téměř čtvercovém půdorysu 43,5 x 44,1 cm a výška je znatelných 18,5 cm. Díky spínaným zdrojům ale i přes pevné dvojité šasi, jehož účelem je zmírňovat vibrace, váha není nijak hrozivá, jen 15,3 kg.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 2

Pioneer SC-LX78 je velmi estetický a pěkně zpracovaný, na čelní straně je vše, co není nezbytně nutné, schováno za velkými vyklápěcími dvířky. Nad nimi je stejně velká "zasklená" plocha, za níž je klasický displej s množstvím informací a dobrou čitelností, vedle pak najdete ještě decentní stavové diody. Symetricky rozložené po stranách jsou pak dva mohutné, velice pěkně provedené ovladače - jeden pro vstupy, druhý pro hlasitost.

Pod velkou "záklopkou" se pak nachází spousty ovládacích prvků pro plnohodnotné ovládání přístroje zblízka, stejně jako USB a HDMI konektor pro případ, že byste potřebovali rychle a dočasně připojit buď datovou paměť, nebo třeba notebook. Je tu také sluchátkový výstup s průměrem 6,3 mm pro nerušený a nerušivý poslech.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 3

Zadní strana je poseta konektory skoro v každém možném místě. Zásadní je řada hned pod horním krytem, kde najdete celkem desítku HDMI konektorů. Tři jsou určeny pro výstupní signál, sedm pro vstupní, z toho jeden i pro MHL standard. Hned vedle je ještě ethernetová zásuvka pro síťovou konektivitu a USB port, do kterého patří volitelná Wi-Fi anténa. Dostatek je tu i digitálních audio vstupů - dva koaxiální a dva optické, ty mají ještě jednoho optického "sourozence" jako audio výstup. Analogově dostanete do zesilovače jen tři zdroje, nepočítáme-li v to i dedikovaný vstup pro signál z gramofonu. Jeden z páru cinchů je doplněn linkovým zdrojem, takže je vlastně průchozí.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 4

Z AVR lze vyvést zpracovaný signál i pomocí pre-out výstupů v plné šíři, tedy 9.2. Trochu matoucí ale může být celkem 11 + 2 subwooferové výstupy. Ta samá situace je i u reproterminálů (pohříchu téměř všichni výrobci i u svých vyšších modelů používají plastiková strašítka, určená primárně pro holé vodiče). Ať počítáte jak chcete, receiver se jeví jako 11.2, ne avizovaných 9.2. Háček je v tom, že v závislosti na konfiguraci funguje vždy skutečně jen devět kanálů, teoreticky si tak můžete volit podle nálady aktivní horní, nebo aktivní "wide surround" kanály, byť pokud máte celkem 11 reprosoustav, možná sáhnete spíše po plnohodnotném jedenácti kanálovém přístroji. Jinak ale můžete vybrat jednu z celkem čtrnácti prostorových konfigurací reprosoustav.

Nabitou konektorovou sestavu doplňují ještě analogové výstupy pro dvě externí zóny, tři kompozitní video vstupy a dva komponentní video vstupy. Z praktické výbavy je tu pak RS232 konektor pro sofistikovanější integraci do systémů domácí automatizace, dvojice 12V triggerů pro spouštění externích zařízení a také dvojice vstupů a jeden výstup pro IR signál dálkového ovládání. SC-LX78 tak zapojíte i do složitých domácích instalací. Pokud chcete, lze využít i konektory pro AM / FM antény, případně integrované možnosti připojení Bluetooth.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 5

Devět zesilovačových modulů typu Direct Energy pracuje ve třídě D a dodává až 250 Wattů rychlé energie do 4 Ohmové zátěže, takže pro filmové efekty bude vždy dostatečná rezerva. SC-LX78 zvládá pracovat i jako multimediální centrála se schopností streamování. Kromě obligátního vTuner podporuje i Apple AirPlay a Spotify, po síti a z USB pak přehraje vše od MP3, AAC až po WAV, FLAC ale i DSD signály (ty se převádí do PCM), FLAC a WAV dokonce i v multikanálové podobě (24 / 96 a 5.1). Pro všechny formáty krom vícekanálové reprodukce platí podpora přehrávání bez mezer.

Z kodeků pak přístrojem projde vše - Dolby až po TrueHD a DTS až po HD Master Audio. Poslední aktualizace software přináší i podporu Dolby Atmos.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 6

Pokud si chcete projít obrovskou zásobu možných nastavení a funkcí pro zvuk a obraz, doporučujeme navštívit web výrobce: http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/SC-LX78-K/specs.html. Zmiňme se ale o PQLS, možnosti přehrávání signálu po HDMI bez jitteru (v kombinaci přehrávač - receiver pracují jen hodiny receiveru). Za ztracené slovo stojí i podpora 4K rozlišení, do hlavní zóny je receiver schopen dodat "plné" 4K (60 Hz a 4:4:4), do dalších pak 60 Hz, ale jen 4:2:0. Přijímaný obraz umí SC-LX78 přepočítat do UHD rozlišení, případně jen nechat 4K obraz projít bez úprav.

Zvuk nejprve zpracovává dvojice DSP Texas Instruments Aureus, díky D/A převodníku SABRE 32 zvládne Pioneer SC-LX78 rozlišení až 32 / 192. V konfiguraci lze také nastavit, aby se právě na tuto hodnotu všechen audio signál převzorkovával.

Pioneer SC-LX78 jsme poslouchali jak ve stereo, tak v multikanálovém režimu. Úvodní automatická kalibrace je v podstatě blbuvzdorná, pokud se neodchýlíte od několika základních pokynů.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 7

Jako zdroj signálu jsme měli k dispozici Pioneer BDP-LX71 a Pioneer BDP-LX58, stejně jako Yamahu BD-A1040. Porovnávali jsme s Yamahou RX-A3040 a poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Bonbonus a Yamaha NS-F901. Propojeno bylo kabely Monster Cable (HDMI) a TelluriumQ Silver.

Na začátek pár slov o filmech. Stačí jen otočit volume doprava a zkalibrovaný receiver má rychlý, čistý, snad i trochu tvrdší zvuk. Díky tomu skvěle vynikl praskot dřevěných svitků a rozbíjení váz ve filmu "Hrdina" s Jetem Li, zvuky jsou energické a rychlé, pronikavé.

Stejně tak subbasové vibrace v "Jurském parku", v okamžiku kdy přichází Tyranosaurus Rex a rozvlňuje svými kroky kaluže, měly slušnou kontrolu a hlavně tlak, který dokázal receiver "vyždímat" zejména z velkých sloupových NS-F901.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 8

Ve filmovém režimu je receiver akční, důrazný a třeba výstřely a výbuchy v "Zachraňte vojína Ryana" jsou tvrdé, řízné a konkrétní, zejména pokud posunete hlasitost více doprava.

Líbila se nám i schopnost solidního provozu ve dvoukanálovém režimu, i když za 59 000,- můžete rozhodně mít lepší stereo. Nejspíš takové najdete i v kategorii mezi 30 a 40 tisíci. Nicméně basová kontrola v "Rich Woman" Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) byla velmi slušná, zejména v režimu analog direct. Přesto cítíte, že receiver pumpuje do spodních frekvencí víc energie, než jim patří.

Cohenova "Closing Time" z desky "The Future" (1992 | Columbia | 472498 2) se nesla opět ve znamení zdůrazněného basového základu, přesto ale umí Pioneer s hlasem pracovat skvěle. Bylo to asi nejpřirozenější podání vokálu, které jsme zatím z AVR libovolného typu slyšeli. Měkký, bohatý, barevný hlas zněl čistě, byť trochu příliš důrazně a sebevědomě, s trochou efektu.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 9

Výraznost a znělost byla vlastní i činelům a kovovým perkusím v "Haitian Fight Song" Charlieho Minguse ("The Clown" | Atlantic | 8122-79641-5). Přednes je energický, byť chvílemi přechází dobře rozlišené údery spíše do tichého, souvislého šepotu a zasloužily by si ještě zřetelnější rozlišení. Alespoň z čistě audiofilského pohledu.

Dynamická rezerva je ovšem velká, allegro z Vivaldiho "Koncertu v C-moll, RV480" v podání I Solisti Italiani (1994 | Denon | CO-78921) bylo provedeno s rychlostí, razancí a energií. Zase a znovu je tu cítit temnější vyvážení a větší hutnost reprodukce. Nástroje ale už budí alespoň náznakově pocit, že "dýchají".

SC-LX78 sází spíše na prezentaci celku a jeho propojenost, než na jednotlivosti a vypíchnutí detailů. Proto, pokud chcete rozbor nahrávky, musíte se soustředit, jak ukázala "If I could sing your blue" Sary K. z "Play on Words". I poměrně drobné informace tu jsou, ovšem nijak zdůrazněné.

2015 08 04 DK Pioneer SC LX78 10

Po kalibraci je ovšem vynikající prostorové podání, Stingův "Englishman in New York" ze "Symphonicities" hrál v širokém a citelně do hloubky protaženém prostoru, lokalizace nástrojů pak byla dobré, ač ne dokonalá. Separace kanálů je ovšem prostě dobrá.

"Anybody Seen My Baby" od Rolling Stones ("Bridges to Babylon" | 1997 | Virgin | 7243-8-44989-2-8) měla velmi dobrý timing a hudba prostě šlapala, Pioneer svým výrazným, hutným a plným charakterem zakryl i poněkud zvukově plochou nahrávku.

Pioneer SC-LX78 je skvělý receiver se spoustou funkcí, s rozsáhlou možností konfigurace a pevným, rychlým, hutným a dynamickým zvukem. Pro filmy je vysloveně výborný, pro muziku slušně použitelný. Pokud tak hledáte stroj vyšší cenové třídy, schopný pokrýt filmové i hudební nároky celé domácnosti, "stíhá" všechny aktuální standardy a bude vám důstojným společníkem a pokud se smíříte s tím, že přírůstek v kvalitě směrem od nižších modelů je přeci jenom menší, než odstup cenový, pak je SC-LX78 dobrou volbou, byť velkou část jeho možností dostanete s dnešními technologiemi už i v dostupnějších cenových třídách.

Kč 59 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ super příjemná regulace hlasitosti

+ spousta funkcí a podpora všeho důležitého

+ vynikající kvalita provedení

+ rozsah konfigurace

+ široká podpora formátů a kodeků

ZÁPORY

- v porovnání s nižšími modely je přírůstek ceny ne úplně úměrný přírůstku kvality (to se ale dá obecně vztáhnout na většinu AVR)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution