ELAC hi-fi reprosoustavy

Katalog výrobcků se značkou Arcam není z nejrozsáhlejších. Dokonce se ani nijak drtivou rychlostí neobměňuje a nerozrůstá. Snad právě proto v něm vlastně nejsou žádná hluchá místa – chcete-li CD přehrávač, máte na výběr levný a jednodušší nebo středně drahý a plně vybavený. Stejná situace se v zásadě opakuje u stereo zesilovačů a také u A/V receiverů. Doteď na sebe většinu pozornosti strhával král celé řady s typovým označením 600, muskulaturní stroj, který konkuruje i opravdu drahým kouskům jiných značek za poměrně přijatelnou cenovku. Na druhém konci řady AVR se pak nachází relativní novinka, neméně muskulaturní, ale přeci jen trochu jednodušší model 400.

Arcam AVR400 sdílí jednoduchý, čistý a v zásadě prostě elegantní a moderní styl všech produktů britské značky. Čistý a přehlední čelní panel s poměrně malý, ale dobře čitelným displejem, sadou nejnutnějších tlačítek a dvěma velmi nenápadnými otvory o průměru 3,5mm – jedním pro auxiliary vstup a druhý pro sluchátkový výstup. Jsou tak šikovně umístěné mezi množstvím piktogramů, označujících schopnosti receiveru, že si jich patrně na první pohled vůbec nevšimnete. Zbytek vzhledu nijak nevybočuje ze standardní představy zesilovače pro domácí kino – masivní kvádr s jednoduchými liniemi, na vrchním plátu „prošpikovaný“ množstvím větracích otvorů.

Zadní strana je pak v porovnání s většinou konkurence poměrně málo obsazená, přesto se nezdá, že by konektory byly příliš těsně u sebe nebo jich bylo málo. Možná je to ale přeci jen otázka rozestupu na hranici pohodlnosti – rozhodně vedle sebe nepoužijete více kabelů s masivnějšími koncovkami. Jinak tu ale najdeme vstupů a výstupů tak akorát pro jakoukoliv běžně představitelnou sestavu. Nejdůležitější jsou určitě HDMI – jeden výstupní, vedle něj pak pět vstupů. Dále pak čtyři sady S-Video vstupů a jeden S-Video výstup pro druhou zónu, tři komponentní sady vstupů a jedna výstupní, čtyři digitální RCA a dva optické vstupy, pre-out výstupy pro kompletní surround osazení, nadstandardních šest párů analogových RCA vstupů pro zvuk (což by mohl závidět leckterý stereo zesilovač) spolu s jedním výstupem pro druhou zónu a pak už to druhé nejdůležitější, sedm párů reproduktorových terminálů. Ty ničím nevynikají v porovnání s jakýmkoliv existujícím konkurenčním receiverem, jedná se o velmi obyčejné, malé a šroubovací terminály. Zrovna jejich rozestup – ale to je ostatně nešvar drtivé většiny produkce v této kategorii přístrojů – by mohl být tak zhruba dvojnásobný pro pohodlnou manipulaci. Kabely nicméně po zašroubování drží a to patrně nároky na podobnou aplikaci uspokojuje. Nepočítejte ale s využitím tlustších kabelů či nedej bože dokonce zapojení „audiofilních hadic“. Že na zadní straně přístroje pak najdeme i LAN konektor, USB vstup (oba zmiňované vstupy umí streamovat data z připojeného úložiště), konektor DAB antény a RS232 porty pro ovládací systémy a firemní dok pro Apple produkty, to už dnes asi není nikterak překvapující a oslňující skutečnost. Stejně tak je téměř zbytečné informovat o konektorech pro AM / FM rádio.

Z technické dokumentace pak můžeme vyčíst něco o udávaných výkonech a schopnostech tohoto nejnižšího z AV přístrojů Arcam. Jedná se o dnes již běžnou konfiguraci 7.1, mírně nadstandardní je pak vybavení všemi HDMI konektory standardu 1.4a, umožňujícího využít nejnovější hity v oblasti audiovizuální reprodukce. Celý přístroj je pak také dle módní vlny „3D ready“. Samozřejmostí je pak také přizpůsobování a přepočítávání obrazu na vyšší rozlišení, nutno říci, že i ze standardního DVD typu Matrix vytvoří Arcam slušnou obrazovou podívanou, byť samozřejmě kvality nových DVD či dokonce Blu-ray disků nemá šanci dosáhnout ani fungujícími algorytmy. Díky velkému toroidnímu transformátoru je 7 x 90 Wattů dodáváno s velmi slušnou jistotou i při vyšším zatížením.

Doba pokročila a s ní i technický vývoj. Do strojů i přijatelné cenové kategorie se tak dostávají velmi propracované systémy měření a korekce akustických neduhů prostoru. Že se tedy taková kalibrace nachází v přístroji za pět desítek tisíc je prostě povinnost. AVR400 se musel během testovacích procedur vypořádat se dvěma odlišnými poslechovými prostory a velmi odlišným usazením 5.1 sestavy, systém nicméně zafungoval vždy na výbornou. Plně automatizovaný proces od uživatele vlastně vyžaduje jen správné umístění mikrofonu a schopnost přečíst pokyny. Po dokončení receiver kompenzuje i z pohledu akustiky velmi nedokonalé umístění repro třeba do rohu a druhého kanálu ve volném prostoru tak, že je to k poznání jen velmi obtížně, v zápalu filmové produkce pak vůbec.

Test Arcamu probíhal ve společnosti konkurenčního receiveru Pioneer SC-LX83 a v kombinaci s „podomácku“ sestaveným kinem, v němž hrály Harbeth Monitor 30, Xavian Primissima, Pioneer S-31-LR-K, ProAc Studio 115 a Quadral Megan VIII. Jako subwoofer pak duněl Xavian Basso. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, ProAc, QUAD a KrautWire. Televizor byl 37“ Full HD zobrazovač značky Samsung, zdrojem signálu pak Blu-ray Pioneer BDP-LX71. O kvalitu napájení se staraly velmi dobré filtry Xindak z dostupné kategorie.

Arcam na rozdíl od většiny momentálně existující konkurence vyniká jakousi živou „šťavnatostí“, energičností projevu. Ačkoliv není vysloveně tvrdý ve svém projevu, rozhodně působí, že má pod kontrolou každý takt, každý tón, každý zvuk v každé vrstvě. Samozřejmě hovoříme teď o reprodukci v kategorii domácího kina – zejména Blu-ray filmech jako je Constantine, Asterix a Olympijské hry nebo třeba seriál Tudorovci. Nejnovější integrované zvukové dekodéry zajišťují u každého filmů maximální možnou kvalitu. Třeba náraz automobilu v úvodní scéně prvního zmiňovaného trháku je při vyšší hlasitosti je impozantní – třeskot, rachot a dokonce i šustot prachu jsou jasně slyšitlené, nezabalené do zvukové koule, perfektně čitelné. Arcam sází spíše na decentní přítomnost basu oproti například Pioneeru LX-83, nicméně o to více důrazu klade na každý zvuk.

Neznamená to však, že by basová složka nebyla přítomná – je rychlá, pevná a úderná, zdá se však, že výšek a středů je v celku o maličko víc. To má ale také za následek pocit vzdušnosti a čistoty zvuku. I u koncertních DVD se tak Arcam vyznamenává jako velmi slušný stroj pro přenos energie z podia. Zvuk u fimových produkcí je prostě příjemně chytlavý, je směrovaný podobně jako ten v kině – opravdu na efekt a sílu, tak jak se patří.

Od receiveru by patrně v reprodukci čisté hudby žádný jeho majitel nechtěl nikterak oslnivé výkony, jaké by dostal od dvoukanálového zesilovače stejné cenové úrovně. Přesto má Arcam slušné výsledky i tady – dá-li se věřit paměti, pak hraje poměrně podobně jako dva levnější firemní integrované zesilovače, nebo jinými slovy jako slušné zesilovače s cenovkou někde mezi 20ti a 30ti tisíci. Jako primární zesílení pouze pro hudbu se tak sice – logicky – nehodí, ale pro její občasný poslech....proč ne. Základní zvukový vzor zůstává zachován i zde, hudba z Arcamu prostě tak nějak živě a „nabitě“ odsypává, chybí jí snad trocha relaxovanosti a pohody, nicméně to prostě není účelem podobného přístroje.

Obraz ve vysokém rozlišení na Full HD televizoru, vedený přes HDMI výstup pak nemá žádnou chybu. Patrně za to mohou již zmíněné dobře vymyšlené a fungující algorytmy zpracování a upscalingu obrazového materiálu. Blu-ray filmy jsou téměř „kinozážitkem“, i postarší DVD je prostě v pohodě koukatelné a to s vyšším kontrastem a sytější barevností než přímo z přehrávače. Komu by to pak nebylo z jakéhokoliv důvodu po chuti, téměř nekonečná kombinace korekcí se o to postará. Ostatně, HDMI prostě není co vytýkat – zkazit přenos digitálního signálu tímto vstupem ze slušného přehrávače snad už dnes nedokáže žádný receiver hodný toho názvu.

Arcam AVR400 je sice nejlevnějším zástupcem řady audiovizuálních receiverů, nabízí přesto už plnohodnotné vybavení na pomezí high endu tohoto typu přístrojů. Stojí tedy v tuto chvíli za to připlatit si tři desítky tisíc za vyšší model? Patrně ne, když navíc v praxi dostanete jen o pár Wattů navíc a jeden HDMI výstup, který využije jen minimum spotřebitelů. Arcam tak vytvořil přístroj, který za padesát tisíc nabízí vše, co v každodenní konzumaci filmového a hudebního materiálu i náročný zákazník může využít. Nezklame v kombinaci s nejnovějšími formáty, potěší elegantním a moderním designem, dobrým zpracováním a skutečně energickým a atraktivním zvukem. Dokonce ani pro občasné či kulisové poslouchání hudby není špatný, což je příjemný bonus. Nejpříjemnější je pak cena – obdobná konkurence je víceméně ve všech případech o něco dražší. Pokud tedy hledáte stoprocentní receiver do své sestavy, AVR400 naplní vaši sbírku filmů atraktivitou a chutí všechny je znovu shlédnout. Ve střední třídě prostě velmi dobrá varianta, pokud toužíte po efektním a silnm projevu.

Kč 50 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ energický a pevný zvuk

+ dostatek výkonu i pro náročnější sety domácího kina a vysoké hlasitosti

+ umí přesést energii pěkně od basů, přesto leží hlavní síla v horních 2/3 pásma

+ dobře fungující kalibrace

ZÁPORY

- to co u téměř všech ostatních receiverů – ne zcela ideální reproterminály

- nečekejte, že je to ideálně vyrovnaný stroj pro reprodukci hudby

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies