650 200 loewe

Tento text vyšel v našem partnerském časopise Canada HiFi - http://www.canadahifi.com/review76.php

Největší zásluhu na tom, že jsem dnes takový nadšenec do produktů domácího kina, má společnost Onkyo. Hlavním důvodem je fakt, že první komponent, který jsem kdy vlastnil, byl A/V receiver Onkyo 5.1. Není proto divu, že jsem byl příjemně vzrušen žádostí o zhodnocení jejich A/V receiveru střední třídy TX-SR674 spolu s univerzálním přehrávačem kompaktních disků DV-SP504. Technologie a funkce těchto dvou komponentů od časů mého původního receiveru značně pokročily.

Nový 7.1kanálový receiver Onkyo TX-SR674 je nabitý funkcemi a je připraven pro současný věk vysokého rozlišení. Celá škála video vstupů obsahuje 2x HDMI, 3x komponentní, 5x S-video a 5x kompositní video. Oba HDMI vstupy (verze 1.1) nabízí plné rozlišení 1080p a jsou schopny směrovat jak audio, tak video z připojeného zdroje. To znamená, že lze snadno připojit všechny nejnovější DVD, Blu-ray a HD DVD přehrávače se vzestupnou konverzí (upscalingem). Receiver TX-SR674 konvertuje všechno komponentní, S-video a kompositní video na HDMI formát, což znamená, že k připojení displeje postačí jednoduchý kabel. Kromě výstupu HDMI obsahuje receiver TX-SR674 také výstup pro komponentní video, aby bylo možno připojit displeje bez HDMI vstupu.

Zvukový výstup receiveru TX-SR674 poskytuje v případě připojení reproduktorů o impedanci 8 ohmů výkon 95 wattů na jeden kanál. Na zadní části panelu se dozvíte, že je možno použít reproduktory v rozmezí od 6 do 16 ohmů. Vestavěné dekodéry umožňují spolupráci se všemi běžnými zvukovými formáty, kromě těch nejnovějších používaných u Blu-ray a HD DVD disků (ačkoliv tuto funkci vám v současné době žádný A/V receiver nenabídne). To však nepředstavuje žádný problém, protože přehrávače s vysokým rozlišením nabízejí již dekódovaný signál v těchto formátech na svém analogovém výstupu. Milovníci hudby ocení 7.1kanálové analogové vstupy poskytované pro připojení zvuku ze zdrojů SACD, DVD-Audio a přehrávačů s vysokým rozlišením. Další nová funkce nabízená společností Onkyo, kterou všichni ocení, je nejnovější automatický kalibrační systém reproduktorů s názvem Audyssey 2EQ, jež velmi usnadňuje prvotní nastavení. Tento systém využívá dodávaného mikrofonu k analýze akustického signálu na dvou místech v poslechové oblasti. Receiver postupně vyšle testovací signál do obou reproduktorů a pak vyhodnotí zpětnou vazbu k nastavení výstupní úrovně a časového zpoždění každého reproduktoru. Společnost Onkyo se domnívá, že tento systém poskytuje lepší výsledky než systém využívající údaje naměřené pouze v jednom bodě poslechové místnosti. Receiver TX-SR674 je vybaven reproduktorovými terminály druhé zóny, které umožní připojení a poslech stereo reproduktorů v jiné místnosti, zatímco hlavní poslechová místnost využívá 5.1kanálového zdroje. Pro uživatele se zájmem o satelitní rádio je zde k dispozici rozhraní XM pro přímé připojení antény. Receiver TX-SR674 zaměstnává špičkový 32bitový DSP obvod pro zpracování digitálního signálu a vysoce kvalitní lineární PCM 192 kHz/24bitový DAC konvertor pro všechny kanály.

Onkyo DV-SP504 je univerzální přehrávač kompaktních disků, který si dokáže poradit s formáty CD, DVD, DVD-Audio a SACD. Dokáže však také přečíst soubory MP3, WMA, Video CD, JPEG a HD JPEG. Díky svému výstupu HDMI (verze 1.0) konvertuje standardní DVD na vyšší rozlišení 720p a 1080i. Samozřejmostí jsou také komponentní S-video a kompositní video výstupy. Analogový 7.1kanálový audio výstup umožňuje přehrávači DV-SP504 přenášet vysoce kvalitní audio signál z disků SACD a DVD-Audio do receiverů vybavených analogovými vstupy. Ke zpracování obrazového signálu je používán 108 MHz/14bitový video DAC konvertor a zvukový signál nám dodává 192 kHz/24bitový lineární PCM DAC audio konvertor.

Jsem příjemně překvapen, že se vnější provedení komponentů značky Onkyo během několika posledních generací téměř nezměnilo, protože se mi tento vzhled velice zamlouvá. Souprava, která dorazila ke mně domů byla z černého leštěného kovu, ale k dispozici je také standardní stříbrný povrch. Přední panely jsou vybaveny běžným počtem ovládacích prvků, kterými je možno řídit některé klíčové funkce. Jediná kosmetická změna, které jsem si všimnul, je modré podsvícení kolem hlavního ovládače hlasitosti A/V receiveru. Mně osobně se toto zlepšení líbí, ale pokud by vám vadilo, můžete ho jednoduše vypnout.

Oba dálkové ovládače mají stejné fyzické rozměry podobné velikosti, jako je nyní obvyklé pro DVD přehrávače. Jejich ovládání je pohodlné a trochu menší velikost se mi velmi zamlouvala - v mnoha případech se mi dálkové ovládače receiverů zdají zbytečně velké. Tlačítka jsou u obou ovládačů logicky rozmístěna, bohužel však ani jeden z nich není vybaven podsvícením (výjimku tvoří šest tlačítek na ovládači receiveru).

Funkce OSD vám vždy zobrazí menu na obrazovce a tak velice zjednodušuje prvotní nastavení celého systému receiveru. Manuálně jsem nastavil údaje reproduktorů, vzdálenosti a sílu signálu a začal s poslechem. Po několika dnech jsem zapojil dodaný testovací mikrofon a spustil automatický kalibrační systém Audyssey 2EQ. Proces kalibrace trval asi 8 minut a výsledky byly velice přesné. Automatická kalibrace s měřicím mikrofonem je vskutku vynikající funkce, nicméně výsledky měření je lepší pro jistotu ověřit v systémovém menu.

Receiver jsem k přehrávači připojil jak pomocí HDMI kabelu, tak i RCA kabely. Kabel HDMI přenáší signál pro CD, Dolby Digital, DTS a LPCM, zatímco analogové spojení zvládá DVD-Audio a SACD signály, včetně LPCM. O kvalitní poslech se postaraly referenční 5.1kanálové reproduktory Sinclair Audio Brighton.

Pro hodnocení výkonu tohoto systému jsem si pustil několik dobře známých scén z DVD filmů Saving Private Ryan a National Treasure. Receiver TX-SR674 byl schopný produkovat velmi dynamickou zvukovou kulisu při scénách vylodění na pláži v Normandii, dynamika zvuku nikdy nezůstávala pozadu za obrazem. Kombinace střelby, výbuchů, hlasů a dalších zvukových efektů vyplnila poslechovou místnost z každého úhlu. Zvukové vrstvy se nikde nemíchaly, dokázal jsem je velmi jasně od sebe rozlišit. Výkon byl víc než dostatečný, aby bylo možno slyšet velmi nízké frekvence. Bezproblémové byly i zvukové přechody mezi jednotlivými kanály. Realistické prostředí vytvořené v místnosti mi dávalo pocit, jako bych se nacházel uprostřed děje, přesně jak by to u kvalitního receiveru mělo být.

Obrazová konverze přehrávače DV-SP504 vytvářela podstatně ostřejší, přesněji ohraničené snímky, než jaké známe u standardního 480p obrazu. Hvězdné koráby ve filmu Star Trek: Resurrection se jevily celkově jasnější a výrazně ostřejší. Obličeje herců byly přirozenější a na obrazovce měly více detailů. Rozlišení je možno snadno přepínat mezi hodnotami 480p, 720p, 1080i a Auto jednoduše stiskem tlačítka Resolution na dálkovém ovládači. Skvělá funkce, kterou ocení všichni uživatelé.

Abych prověřil hudební kvality tohoto páru Onkyo komponentů, vytáhl jsem ze své hudební sbírky dvě skvěle nahraná alba, a to Yin Xiang Impress na CD a DVD-Audio Love od The Beatles. Zvučný hlas Yin Xianga zněl příjemně a hřejivě, zatímco hudební nástroje použité na tomto albu měly křišťálově čistý zvuk a jejich prostor byl zvukově přesně vymezen. Skvělá byla i dynamika a hudební tempo. Po poslechu několika dalších nahrávek stereofonních kompaktních disků jsem dospěl k závěru, že hudební kvalita přístroje DV-SP504 je o něco blíže kvalitě samostatného CD přehrávače než klasická kombinace přehrávače hudebních disků a filmů. To není vůbec špatné! Multikanálové audio o vysokém rozlišení je srovnatelné s ostatními univerzálními přehrávači kompaktů střední třídy, které jsem měl dosud možnost slyšet. Audio o vyšším rozlišení jasně vykazovalo širší dynamický rozsah a hloubku zvuku. Album Beatles Love mne svými skvěle produkovanými zvukovými efekty úplně pohltilo. Přehrávač DV-SP504 nenabízí management basů pro DVD-Audio, ale je zde možnost upravit tyto frekvence použitím managementu receiveru. Přístroj si s přehledem poradil se všemi kompakty typu SACD a DVD-Audio, které jsem vložil do jeho šachty, dokonce i s těmi, které jiné univerzální přehrávače přehrát odmítly. Jediná moje menší námitka se týká delší prodlevy při přepínání mezi jednotlivými skladbami na discích DVD-Audio, ačkoliv i ta je u každého disku jiná.

Používání A/V receiveru a přehrávače kompaktních disků od stejného výrobce má své výhody. Bez jakékoliv změny konfigurace dálkového ovládače je možno ovládat oba komponenty. V neposlední řadě je zde také otázka estetiky. Většina lidí umístí tyto komponenty do svého zorného pole, ať už je to stojan na TV nebo A/V polička. Sladěné komponenty jsou zajisté pro lidské oko lahodnější.

Jak A/V receiver TX-SR674, tak i univerzální přehrávač kompaktních disků se ukázaly být neobyčejně užitečné pro použití v podmínkách domácího kina s materiálem v podobě vícekanálové i stereofonní hudby. Pokud sháníte systém domácího kina střední třídy pro průměrně velkou nebo větší poslechovou místnost, doporučuji vám audienci tohoto sladce znějícího páru společnosti Onkyo - může se totiž stát, že vám nabídne přesně to, co hledáte.

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha