Mikro CD receiver je ideálním strojkem tam, kde potřebujete na minimu místa maximum funkcí. Denon má v této kategorii dlouhou tradici úspěšných modelů. Hledáte-li pak patrně nejlevnější kombinaci zvukově přijatelného, značkového mini přístroje se všemi funkcemi pro běžný „kulisový“ a občasný plnohodnotný poslech, máte velkou šanci, že právě v katalogu Denonu si vyberete. Ať už jde o inovované New CEOL a CEOL Piccolo, tak třeba jejich znatelně dostupnějšího sourozence RCD-M39.

Tento mikro receiver jsme měli k dispozici s doporučovanými reprosoustavami SC-M39, které jsou ale takovým rozumně základním řešením. RCD-M39 umí ovládnout i dospělejší, větší reprosoustavy. Přesto jsou RCD-M39 a SC-M39 sladěny, tudíž v adekvátní cenové třídě nenajdete pro RCD-M39 lepší reprosoustavy a pro SC-M39 vhodnější elektroniku.

Na „kuchyňský“, „ložnicový“ či prostě jakýkoliv „obyčejný“ poslech je kombinace RCD-M39 a SC-M39 dostatečná. Maličké dvoupásmové reprosoustavy se zadním bassreflexem nezaberou na šířku víc než zhruba 15, na výšku 24 a do hloubky také 24 cm a jejich váha 3,5 kg vypovídá o jednoduché konstrukci. Nezaměňovat slovo jednoduchý a nevyhovující – SC-M39 jsou sice z obyčejných MDF a potažné obyčejnou folií, ale nevypadají zle. Zvláště pak v imitaci třešňové dýhy vypadají skutečně slušně. Stejně jako vše ostatní, i reproterminály v plastové vaničce plně odpovídají cenové kategorii a drží naprosto pevně i těžký odhalený vodič.

Výrobce deklaruje u SC-M39 poměrně hodně nízkou citlivost 83 dB a impedanci 6 Ohm. Bez bližších údajů jsou naopak měniče – textilní kalota výškového reproduktoru má nicméně průměr 2,5 cm a polymerový středobas docela slušných 12 cm. Mají deklarovaný frekvenční rozsah 45 – 40 000 Hz, dovolili bychom si ale poznamenat, že to bude naměřeno v hodně velké toleranci a hodně blízko zadní zdi, kdy basové frekvence získávají na objemu i razanci.

Samotný receiver je pak z trochu jiného těsta – na danou cenu vůbec nepůsobí špatně. Celokovové kompaktní tělo zabere skutečně minimum místa, 21 x 15 cm z čelního pohledu řadí RCD-M39 k drobečkům, snad jen hloubka téměř 31 cm se vymyká očekávané drobnosti. Čtyři kilogramy hmotnosti pak bez problémů udrží i na zdi zavěšená obyčejná polička.

Design nese jasný rukopis výrobce, „stažený“ však do mikro rozměrů. Dominantní dvouřádkový displej nabízí stejně místa, jako „plnorozměrné“ přístroje. Pod ním najdeme dvířka dostatečně robustní mechaniky, ještě níže vedle spínacího tlačítka USB konektor, určený přehrávání z rozličných pamětí i pro digitální transfer z Apple zařízení. Pravou třetinu přístroje pak zabírají základní ovládací tlačítka a plynule jdoucí ovládání hlasitosti. Nechybí ani výstup na sluchátka s jackem o průměru 3,5 mm.

Zadní panel pak nabízí vše, co od kompaktního všeuměla chceme – výstup na jeden pár reprosoustav pomocí terminálů „receiverové“ kvality (pravdou je, že by mezi nimi mohl být aspoň centimetr navíc, jakkoliv je prostor v těchto rozměrech cennou komoditou), vedle najdeme mono výstup pro připojení subwooferu, ještě o kousek dál pak optický digitální vstup. Levý horní roh pak patří anténnímu konektoru pro FM pásma jednomu páru cinchů linkového vstupu pro libovolné externí zařízení.

Mikro receiver v sobě spojuje funkce CD přehrávače, integrovaného zesilovače, FM tuneru, jednoduchého převodníku (pravda, s jediným vstupem) a svým způsobem i digitálního doku pro Apple produkty. O tom, že nejde o zařízení pro ozvučování koncertních sálů a hal svědčí výkon 30 Wattů na kanál. Na druhou stranu uvnitř najdeme solidní převodník, schopný „překousat“ hloubku až 24 bitů a 192 kHz vzorkovací frekvence. Je jen škoda, že tuto nadstandardní hodnotu nevyužijeme ani při přehrávání CD, ani přes datové paměti, z nichž si Denon vezme jen MP3 či WMA soubory v Red Book formátu. Samozřejmostí tu jsou tónové korekce, vypínatelné pomocí režimu „Source Direct“. Energii do basového pásma dodává technologie S.D.B., neboli Super Dynamic Bas. Jde vlastně o moderní inkarnaci „Loudness“, která při nízkých hlasitostech dopřává příjemnější poslech.

Denon RCD-M39 hrála kromě firemních reprosoustav ještě s high endovými Guru QM10TWO a osvědčenými Harbeth Monitor 30. Bylo ale jasně znát světelné rozdíly tříd, byť čistě co do výkonu a energie byl RCD-M39 překvapivě agilním partnerem. Složitější reprosoustavy ale už uřídit neumí, ani nemá. Reprosoustavy jsme naopak pořádně „narkmili“ NAD C370, který z nich sice dostal maximum, ale tím jen potvrdil, že jsou rozumné právě jen ve spojení s RCD-M39 a na svou cenovou třídu.

Přesto se nemusíte bát pustit si na tomto drobečkovi svá oblíbená CD – jemnou živost a barevnost totiž zdědil po svých plnohodnotných sourozencích a i když se jí do toho malého rozměru vejde méně, než jí nalezneme u dělených komponentů, pořád tam je. To je patrně nejzásadnější rozdíl oproti „supermarketovým“ věžičkám za pár korun, jejichž plochý zvuk je citlivému uchu zakrátko nepříjemný a důvod, proč investovat i pro kancelářský či kuchyňský poslech právě do kategorie Denonu RCD-M39.

Klidný a jemněji nastavený zvuk bychom pak zařadili někam lehce pod výkon řady 510AE (tedy kombinace PMA-510AE a DCD-510AE), ostatně přesně podle rozdílu v ceně. Nesmíme očekávat absolutní detailnost, ale celkové podání je slušné – rozlišení „Spanish Harlem“ od Rebeccy Pidgeon („Best Audiophile Voices“) nám ukazuje dobře artikulovaný a neuměle působící vokál, stejně jako housle ve Vivaldiho „La Stravaganza“ („Crystal Cable Arabesque“) nezní jako tření plastu o plast, ale už má nádech věrné reprodukce, byť samozřejmě hloubka i množství informací je omezené.

Nejméně kompromisní je pak reprodukce moderní hudby – masivní zvukové vlny v „Undisclosed Desires“ od Muse („The Resistance“) zvládá RCD-M39 slušně kontrolovat, pro zajímavost stojí za to říct, že ani bedničky SC-M39 se velkým basem nezadusí, ale filtrují ho skutečně masivně, takže působivost písně je téměř ta tam. Na velkých reprosoustavách už ale je zvuku dostatečně, s rozumnou mírou kontroly a přehlednosti.

Denon RCD-M39 tvoří s SC-M39 velmi základní kombinaci, byť dokáže neurazit při kulisovém celodenním poslechu i uši zhýčkané slušnou hi-fi aparaturou. S plnohodnějšími reprosoustavami (nabízí se třeba kategorie Dali Zensor 1, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins M1 nebo Wharfedale Diamond 122) pak bude zvuk už dokonce i na úrovni entry level sestavy pro občasné soustředěnější poslouchání. Otázkou pak zůstává už jen to, zda se nevyplatí udělat relativně malý krůček směrem k Denon New CEOL…

Kč 7 490,- - RCD-M39

Kč 3 190,- - SC-M39

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduché a pro běžný provoz plně dostačující „vše v jednom“

+ citlivý (byť ne úplně nejrychlejší) tuner, rychlá mechanika a vůbec komfort soužití

+ velmi dobrá výrobní kvalita

+ rozumná zvuková kvalita, v níž je cítit původ ladění

ZÁPORY

- jde o hodně jednoduché a základní řešení – za poměrně rozumný příplatek můžete mít třeba New CEOL s o kus dotaženějšími funkcemi

- nezáří zrovna v podpoře přehrávání digitálních souborů

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution