Denon RCD-N8 byste snad mohli znát spíše pod názvem CEOL, nebo ještě spíše New CEOL. Jedná se totiž o druhou inkarnaci all-in-one přístroje japonského výrobce. Na první pohled byste jej od první generace jen stěží rozeznali, přináší ale benefit lepší funkcionality a co víc, dokonce o celou třetinu (!) nižší cenovky.

New CEOL je v prvé řadě stylovou alternativou k levným děleným systémům, řekněme řádu 10 – 15 tisíc / sestava. V jednom těle zahrnuje funkce CD přehrávače, tuneru, (nejen) AirPlay streameru, integrovaného zesilovač (lze k němu připojit dvě zařízení analogově a jedno digitálně) a dokovací stanice pro Apple zařízení. Internetové služby zahrnují i u nás dosud ne zcela známé služby Spotify a last.fm, stejně jako internetová rádia. Komu by to bylo málo, má možnost ovládat přístroj pomocí příjemné, i když ne zcela nejrychlejší aplikace pro i-produkty a zařízení na bázi platformy Android.

Krabice RCD-N8 se ve svém vzhledu zjevně odvolává na jednoduchou čistotu produktů s nakousnutým jablkem, zvláště jasné je to v bílém provedení. Dominantou předního panelu je velký OLED displej se třemi řádky, na nichž se informace zobrazují velmi čitelným a kontrastním fontem. Nad displeje se nachází dvířka mechaniky, kterou v dané cenové kategorii a typu produktu nelze označit jinak, než jako solidní. Levá strana čelního panelu patří nejzákladnějším ovládacím tlačítkům pro spínání, ovládání mechaniky a aktuálního vstupu, pod nimi je ještě USB konektor pro připojení přehrávačů a diskových pamětí, vpravo pak najdeme kruhový ovladač pro pohyb v menu, spolu s potvrzovacím tlačítkem, sloužícím zároveň pro spuštění a pozastavení reprodukce. Hlasitost se reguluje v digitální doméně dvěma tlačítky, pod nimiž je výstup na „malá“ sluchátka a analogový vstup, taktéž pro 3,5mm jack.

Zadní panel pak nabízí čtveřici reproterminálů „receiverové“ kvality, které mají ale přijatelně velké rozestupy i pro práci s tlustšími kabely. Tlačítko WPS samočinně nastaví bezdrátové spojení, případně lze využít ethernetový vstup. Analogový tuner zvládá – jak vidno z jediného anténního konektoru – pouze příjem rádia v FM pásmu, v 99% případů je to ale plně dostačující. Potěší také monofonní výstup pro subwoofer, stejně jako dvojice analogových RCA vstupů a jeden optický. To by mělo plně pokrýt i potřeby například při použití v obývacím pokoji pro televizi, DVD přehrávač a podobně.

Horní plocha je narušena jen zavírací kolébkou pro klasický 30ti pinový Apple konektor (prozatím tedy žádná legrace pro majitele iPhone 5). Celkově je desgin nádherně čistý a nadprůměrně kvalitní materiály vám dávají zapomenout na víc než přijatelnou cenovku.

Vnitřní konstrukce je pojatá plně digitálně, od zdroje až po digitální koncové stupně. Ty dávají 65 Wattů do 4 Ohmové zátěže, odhadem bychom řekli něco kolem poloviny do 8 Ohmů. Pro běžný, ne absurdně hlasitý poslech je to postačující hodnota, ale citlivými reprosoustavami rozhodně nic nezkazíte.

RCD-N8 umí pracovat s hloubkou dat až 24 bitů a vzorkovací frekvencí 192 kHz. Základním zaměřením New CEOL je streamování a podle toho také vypadá výčet jeho schopností – jak z USB pamětí, tak právě po síti můžeme do přístroje dostat MP3, WMA, AAC, ALAC, WAV a FLAC, poslední dva právě též s podporou 24 / 192 a hlavně gapeless playback. Samozřejmostí je podpora AirPlay a „Play to“ pro domácí streamování z iTunes a Apple přehrávačů, ale také Windows Media Player 12 a vyššího. Podpora DLNA formátu je též jasná.

Denon RCD-N8 New CEOL jsme zkoušeli s reprosoustavami Xavian Bonbonus, KEF LS50, Harbeth Monitor 30, Guru QM10TWO a Xavian Carisma. Proud čistil Xindak XF-2000B. Zkoušeli jsme též analogově i digitálně připojit Burmester 061, KingRex UD384 a Pioneer BDP-LX71. Co se kvality napájení týká, New CEOL se projevoval zcela stejně přes filtr i bez něj, digitální technologie v něm tedy není nikterak náchylná na kvalitu proudu.

Co se týká charakteru reprodukce, mohli bychom skončit tento text konstatováním, že přečtete-li si popis DRA-N5, neboli menšího sourozence New CEOL, nic skutečně podstatného se tu nemění. Ale pár slov navíc si jistě New CEOL zaslouží, zvláště za svůj CD přehrávač.

Digitální zesilovač RCD-N8 je živý, rychlý a dokáže vyprodukovat poměrně rozumný objem zvuku, projev není přehnaně rozměrný, ani hutný, vše je kompaktní a působí lehce – basu je prostě tak akorát. Digitální technologie Denonu zprostředkuje údernost a tah. Kontrabas Raye Drummonda ve „One to one“ je energický a velmi přesný, na danou cenovou třídu je i adekvátně detailní. Samozřejmě, že drobné nuance chvění těla a jeho realistickou velikost od podobného druhu přístroje očekávat nemůžeme, ale svou roli plní na jedničku.

Středovýšková část je také poměrně kompaktní a hloubka zvukové scény je spíše menší, čistota digitálních koncových stupňů ale pomáhá k výborné orientaci mezi nástroji a jejich lokalitou, stejně jako nemáme pocit jejich slévání. Třeba i tak komplexní kus, jako je „Velká brána Kyjevská“ od Mussorgského („Crystal Cable Arabesque“) je podán přehledně, s rozumnou porcí energie, aby hudba působila živě a zábavně. Hlavní důraz tu má sekce nástrojů, operujících v basovém pásmu, ale dosti výrazné jsou i výšky, středy pak zní klidněji a umírněněji.

Dosud jsme se tedy v podstatě shodli se zvukovým charakterem CEOL Piccolo, CD přehrávač pak datovým souborům zdatně sekunduje. Byla-li by zde možnost vyvést signál v digitální podobě do adekvátního převodníku, nebo alespoň analogově do silnějšího a „dospělejšího“ zesilovače, nebáli bychom se doporučit New CEOL jako entry level CD přehrávač v kategorii 5 – 10 tisíc.

Třeba Springsteenova „Born to run“ je velmi přehledná a separovaná, co do množství detailů pak za své peníze spíše nebudete nic postrádat. Dobrá dynamika a čistota činí reprodukci příjemně atraktivní.

Hledáte-li prostorově úsporné zařízení, schopné excelentní práce s digitálními soubory a online audio světem vůbec, či pídíte-li se po základním systému kategorie někde kolem pár tisíc korun za jeden komponent, je New CEOL i přes počáteční možnou nedůvěru v takto plně integrovaný systém velmi zajímavou alternativou. Kdybychom měli srovnat s CD přehrávačem a integrovaným zesilovačem se souhrnnou cenou do 10ti tisíc, pak separované řešení je „víc hi-fi“ hlavně pocitově, nikoliv kvalitou výkonu, což je pro daný typ přístroje perfektní hodnocení. V elegantním provedení RCD-N8 navíc najdete analogový tuner a velmi slušný streamer, takže co si vlastně přát víc? Vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v současné době má Denon New CEOL skutečně vynikající poměr ceny a výkonu.

Kč 12 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu téměř bezkonkurenční kombinace funkcí

+ stylové provedení

+ gapeless playback

+ „neviditelná“ wifi anténa s výborným příjmem

+ podpora všech audiofilních souborových formátů

ZÁPORY

- schází jakákoliv forma signálového výstupu pro případné využití jen jako transportu

- klade důraz spíše na celkovou čistotu a informace, než na „průnik do hloubky“ nahrávky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution