2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 1

Domácí kino se zvolna vrací na výsluní zájmu uživatelů a ti houfně hledají - celkem pochopitelně - cenově zajímavá řešení. Stejně tak je ale spousta lidí, kteří vlastně multikanál k ničemu nevyužijí, zato si užijí komfort mnoha funkcí v jednom kompaktním šasi. Trhu takových produktů dominuje pentavirát Denon, Marantz, Onkyo, Yamaha a v neposlední řadě Pioneer.

Právě ze stáje poslední jmenované značky pochází model VSX-S520D - jeden z nejkompaktnějších vícekanálových zesilovačů na trhu. Při pohledu zepředu byste ani neřekli, že se do šasi váze 4 kg, šířce 43,5 cm, hloubce 32,5 cm a výšce pouhých 7 cm vejde elektronika pro 5.1 systém.

Na pěkný čelní panel se vešel jen poměrně informativní displej, vlevo od něj krom spínacího tlačítka jen 3,5 mm jack sluchátkového výstupu, 3,5 mm jack pro kalibrační mikrofon a USB port pro datové paměti pro rychlé přehrání; vpravo od displeje je pak menší otočný knoflík pro přepínání vstupů, větší pro regulaci hlasitosti. Zpracování všeho je fér s ohledem na cenu.

2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 2

Vzadu je pak poněkud plno - napájecí kabel je integrovaný (zásuvka by se sem prostě nevešla), reproduktorové terminály jsou řešeny formou pérových svorek (ale co už), hned vedle nich je výstup na subwoofer. Tři páry analogových cinchových vstupů jsou pojaty jako dva linkové a jeden gramofonový se zemnícím kolíkem. Digitální vstupy jsou dva - optika a koax. HDMI vstupy jsou celkem čtyři, výstup jeden - všechny splňují nároky HDCP2.2 a s tím i Ultra HD (4K / 60p / 4:4:4 / 24 bit) včetně HDR.

VSX-S520D podporuje to důležité - Dolby Atmos 3.1.2, DTS:X, stejně jako ostatní Dolby i DTS kodeky. Podporuje PCM (24 - 192) i DSD (5,6 MHz po síti i z datové flashky) formát u přehrávání hudby. Podporuje Chromecast i DTS Play-Fi, stejně jako Flare pro multiroom aplikace. Podporuje TIDAL i Spotify. Podporuje Bluetooth i Wi-Fi připojení. Víc za dané peníze asi nelze chtít.

2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 3

Koncové stupně pracují ve třídě D a dají 80 Wattů do 4 ohm (při 1 kHz a 1% zkreslení a 1 zatíženém kanálu - v reálných podmínkách to tak bude 40 - 50 Wattů).

A/V receiver VSX-S520D jsme poslouchali v domácím kině poskládaném (trochu nesourodě, pravda) z Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, půjčeného centru Sonus faber Principia C a subwooferu GoldenEar SuperSub X. Rozvod reprokabelů proběhl z praktických důvodů běžnou dvoulinkou Hama o průřezu 4 mm2 - ostatně ono to v kině kolem takto pojatého receiveru nebude výjimkou. Zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205.

2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 4

VSX-S520D je vyladěný spíše na hladší, poklidnější přednes, proto se k němu nemusíte asi bát ani dát ostřeji znějící reprosoustavy, jejichž neduhy do značné míry vykompenzuje. Naopak je asi dobré se vyhnout vysloveně měkkým reprosoustávám, aby už tak uvolněný zvuk nepřišel o drajv.

Po doladění zvuku pak můžeme říct, že třeba scéna závěrečné lesní bitvy na Blu-ray "Avatar" nebyla vůbec špatná. I když VSX-S520D netlačí zvuk silou hrubého výkonu, ale spíš jemněji, čistota je slušná a s ohledem na danou cenovou kategorii je zvuková mela férově čitelná - pro tu optimální naléhavost bude dobré vyhnat hlasitosti trochu výš, ale to stejně většinou k filmovému zážitku tak nějak patří.

V podání prostoru, třeba u multikanálového SACD "Mira" od Jienat, bylo cítit lehounký akcent na přední pár reprosoustav, možná by to chtělo pro větší efekt trochu "přisolit" efektové kanály. Nicméně dojem není špatný, opět s přihlédnutím ke kategorii a pozici vstupního modelu do světa prostorového zvuku je to férové.

2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 5

Do subwooferového kanálu pak posílá receiver slušný objem basů a máte-li dobrý aktivní subwoofer, zátah spodních frekvencí bude dobrý a třeba kontrabas ve "Spiritual" Charlie Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byl plný, byť měkčí.

Výšky v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) pak zase nekousnou do ucha, i když rozlišení je odpovídající cenové kategorii. Kov je spíš zněleji podaný.

2017 12 22 TST Pioneer VSX S520D 6

Kompaktní receiver Pioneer VXS-S520D nijak zvlášť nevystrkuje růžky ze standardů své cenové kategorie, ale jako základní vstupenka do světa domácího kina se osvědčí. Má funkce, které si můžete v běžném soužití s multikanálovým systémem přát, je jednoduchý na ovládání a nabízí zvuk, který by snad mohl být o kousek živější a energičtější, nicméně jeho čistota je odpovídající a když jen trochu otočíte hlasitost doprava, solidní vícekanálový zážitek se dostaví a film si užijete. Na občasný poslech hudby bez potřeby hledat nejskrytější nuance nahrávek pak zafunguje také, byť řešení pro čisté stereo najdete ve stejné ceně i u Pioneer vhodnější. Pokud si však chcete osahat domácí kino za přátelské peníze, představuje VSX-S520D solidní standard své třídy.

Kč 12 890,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní stavba

+ fér cena

+ dobrý základ pro vstup do světa domácího kina

ZÁPORY

- trochu málo energický přednes

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Moon 641 & Moon 681

    V Boucherville na dohled Montréalu v provincii Québec sídlí společnost Simaudio (či úplně původně Sima Electronics) s více než 40 lety tradice. Přesto své „pravé jméno“ nepoužívá – její produkty…

    22. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Hegel Viking

    Pojmenovali byste svou norskou firmu podle rockové skupiny, v níž jste hráli na škole a která se (ta kapela, ne škola) zase nazývala podle idealistického německého filozofa? Bent Holter to…

    22. únor 2024

    Kategorie: CD přehrávače a transporty Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SI-300.2d

    Moje značka. Cary Audio. Mám je rád. Jistě, je to subjektivní náklonnost, kterou jsem si vykládal „naším společným vřelým vztahem k elektronkám“, ale v tomto případě uvedený argument neplatí, doba…

    22. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Jiří Petrák
  • Klipsch The Sevens

    Americký Klipsch vytváří reprosoustavy již od roku 1946 a v současnosti má v nabídce množství řešení včetně ozvučení pro „běžný lid“. Mezi ně patří i několik aktivních reprosoustav – The…

    15. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Bang & Olufsen Beolab 18

    Přestože se pravověrný audiofil dívá na produkty značky Bang & Olufsen lehce přivřenýma očima, nelze těmto Dánům odepřít fakt, že jsou úspěšnou značkou již od roku 1925 – tedy opravdu…

    15. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Crayon CIA-1 T

    Rakouská značka Crayon, statečně pojmenovaná po voskových pastelkách, sídlí ve Štýrském Hradci na jihovýchodě země a poměrně netypicky má v portfoliu (vyjma několika druhů kabelů) prostě a jednoduše dva integrované…

    05. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Naim NAIT 50

    Padesát let, to je kus historie. Zejména když se to týká firmy – takové jako je Naim Audio obzvlášť. Když Julian Vereker značku v roce 1973 zakládal, určitě se nenadál,…

    05. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Heco Celan Revolution 9

    Sloganem „německé Hi-Fi od roku 1949“ se nemůže pyšnit jen tak někdo. Západoněmecké Heco ovšem ano… Téměř na vrcholu jejich velmi široké nabídky najdete řadu Celan Revolution, jejímž králem je…

    02. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • ELAC Varro Reference RS700

    Jméno „varro“, které použil ELAC pro své nové portfolio prémiových subwooferů, odkazuje na latinský původ a značí něco jako „silný“ nebo „odolný“. Což je zhruba to, co od sub-basové jednotky…

    31. leden 2024

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Roth Audio Silver Gate Max

    Tradice výrobce kabelů Roth Audio (za níž stojí Miroslav Roth) je vlastně už poměrně dlouhá. Specializuje se na řekněme zakázkovou výrobu a v portfoliu vlastně nemá mnoho modelů – jakousi…

    31. leden 2024

    Kategorie: Kabely signálové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

Powered by BreezingForms

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies