Pojem „univerzální přehrávač“ má pro nás často jistou pachuť čehosi kompromisního, ne zcela dokonalého a spíše jaksi „nouzového“. Jak ale dokazují poslední roky, technologický pokrok koncepci, které k velké popularitě pomohlo patrně hlavně OPPO, v podstatě zrovnoprávnil se „specializovanými“ přístroji. Alespoň v dostupné cenové kategorii. Důkazem je i nejnovější UD7007 od Marantz, nenápadný přehrávač, který ve střední kategorii nabídne všechno podstatně a ještě něco navíc.

Při pohledu zepředu nemáte šanci poznat, co všechno se v UD7007 skrývá, to odhalí až zevrubnější prohlídka. Čelní panel je typicky „marantzovský“, centrálně umístěný úzký kryt mechaniky skrývá mechanicky solidní transport původem z UD9004, velký displej s kontrastními znaky zase zobrazuje naprosto všechny nutné informace. Základní ovládací tlačítka patrně nevyužijete kvůli jejich menším rozměrům a relativně vláčnější reakci softwarově složitého přístroje na jednotlivé příkazy – dálkové ovládání je v tomto pohodlnější, byť jeho komfort také není stoprocentní, zvláště pak v noci, kdy hledat korektní malé tlačítko je celkem problém. Přední panel pak ještě nabízí USB konektor, k němuž můžete připojit flash disk s téměř libovolným multimediálním obsahem.

Zadní strana je již o dost působivější. Jde spíš o složení konektorového pole, než o samotnou četnost přípojných míst. Nejvíce bezpochyby zaujme dvojice analogových symetrických XLR výstupních konektorů, v této kategorii ne úplně nejčastějších. Výstupy doplňuje jeden pár analogových RCA a digitální koaxiální out. Tím je učiněno zvuku zadost, dále tu máme již jen dvojici HDMI konektorů, jeden pro televizi a druhý pro receivery. V „AV Pure“ módu jde jedním obraz a druhým zvuk. Samozřejmostí se pak jeví možnost propojení s inteligentními řídícími systémy, ať už přes triggerové porty nebo přes RS232. Poslední, dnes již nutnou položkou, je ethernetový konektor, díky němuž UD7007 nejen stahuje doplňková data pro Blu-ray filmy, ale umí též streamovat.

Celková kvalita výroby je víc než potěšující, o neošizeném provedení hovoří váha 6,5 kg. Ještě mnohem přitažlivější je ale výčet schopností tohoto přehrávače. Přehraje CD, SACD, DVD (včetně DVD-A) i Blu-ray disky, přes síť dokáže streamovat vše od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC a WAV až do rozlišení 32 / 192, stejně jako statické JPEG obrázky a nejrozšířenější video formáty typu MPEG, DivX, WMV a H.264. Komu by to nestačilo, integrována je též podpora služby YouTube. Z připojeného pevného disku lze pak načíst totéž, i když u několika filmových souborů jsme narazili na problémy. V podstatě tak jediným z relativně používaných formátů, na který tento přístroj nestačí, je HDCD, kterýžto nedostatek ale víc než vynahrazují skutečně imponující možnosti v ostatních oborech. Jediné, co schází k dokonalosti je streamování bez mezer, neboli gapeless playback. Dost možná ale v některém z příštích updatů firmware tato funkce bude implementována.

 

Uvnitř přístroje najdeme EI transformátor, digitálně analogový převodník, schopný jít do hloubky až 32 bitů a pracovat se vzorkovací frekvencí až 192 kHz, videoprocesor Anchor Bay ABT2015, podporující rozlišení 12 bit / 297 MHz a samozřejmě nejmodernější 3D specifikace. Vyčerpávající seznam funkcí a schopností je tímto u konce, na jeden malý přístroj je toho ale víc než dost, zvláště vzhledem k cenové třídě.

 

Většinu času jsme UD7007 poslouchali v páru s receiverem Marantz SR7007, ale k dispozici byly též Denon RCD-N8, Denon DRA-N5, NAD C370 a Burmester 081. Na posledním jmenovaném jsme zkoušeli symetrické propojení. Ke srovnání sloužil Pioneer BDP-LX71, po zvukové stránce pak zmíněné Denony, KingRex UD384 a Burmester 061. Symetrické propojení bylo realizováno kabely Burmester, nesymetrické pak Eagle Cable a QUAD, napájení zajišťovaly kabely Burmester v kombinaci s Xindak XF-2000B. Přes reprokabely ProAc Response Black Signature a Neyton Berlin LS vedl signál do Harbeth Monitor 30, Xavian Carisma, Guru QM10TWO a Quadral Ascent 90.

 

Po obrazové stránce vás Marantz nadchne, zvláště pak u materiálu s odpovídající kvalitou. Třeba „Constantine“ na Blu-ray disku je skutečně fantastickým vizuálním zážitkem. Struktura obrazu je jemná jako písek na karibských plážích, sytost a kontrast barev pak zase evokují podzimní kouzla přírody ve francouzských zámeckých parcích. Barvy však nesklouzávají k vulgární přehnanosti nebo umělosti, jsou prostě nádherně živé. I u starších disků, typu DVD s filmem „Matrix“, je kvalita zobrazení potěšující a UD7007 se skutečně snaží rozlišit i velmi obtížné gradienty temných stínů. Jemnost rozlišení naráží na kvalitu původního materiálu, ale díky převzorkování na 1080p jde i zde o příjemnou podívanou.

Zvláště potěšující ale je kvalita zvukové reprodukce. Když předběhneme, Marantz UD7007 by se dal zařadit svou kvalitou lehce po bok třeba tak povedeného přístroje, jako je OPPO BDP-95EU. Stává se tak konkurentem i pro třicetitisícové specializované CD či SACD přístroje a to je hodně zajímavá společnost.

 

Pusťte si SACD disk „A Trick of the tail“ ze stejnojmenného alba Genesis a bude vám až smutno z faktu, že se tento potenciálně úžasný formát neujal. Jemnost a rozlišení celé, dobře zremasterované skladby berou dech. Marantz nabízí velmi muzikální podání, nezapomíná ale na dobré mravy věrné reprodukce. Činely dokáže „prodat“ díky fascinujícímu množství detailních informací, přirozeně a plynule tekoucích do vašich uší. UD7007 představuje zvuk kovu s naprostou samozřejmostí a kontrolou, s až překvapivým nadhledem. Tento charakter bude znám všem, kteří se někdy s lepšími modely Marantz osobně setkali, UD7007 ho ale dotahuje dále, posouvá do dospělejší roviny.

 

Tapestry“ od Carole King zase ukazuje na skutečně dobré podání barev akustické kytary a zpěvaččina hlasu. A to jak přes klasický kompaktní disk, tak ještě o kousek lépe z digitálního souboru 24 / 96, zakoupeného na HDtracks.com. Třeba v „So far away“ slyšíte hlas podaný něžně, s klidem a hloubkou. Samozřejmá hloubka s nadprůměrným rozlišením detailů vás vtahuje do hudebního děje. Snad je trochu sladší, ale nevybočuje z mezí uvěřitelné skutečnosti. Akustická kytara je pak popsána do hodně velkých podrobností, včetně tak náročných disciplín jako je doba doznívání strun. Tonální vyváženost v kombinaci s dojmem velké rezervy v oblasti kontroly zvuku tvoří zábavný a navýsost muzikální celek, v němž nikdy nenarazíte na nepříjemnou hranu, záchvěv ostrosti nebo vulgární prezentace zvuku.

 

Jednotlivá pásma mají v reprodukovaném frekvenčním spektru rovnoměrné zastoupení. Proto ani skutečně masivní bas, který obsahuje nahrávka Chrise Jonese „No Sanctuary“ nezujímá v hudbě nepříjemně dominantní part. Přestože má kulatý bas razanci a plnost, je velmi jemně a vřele podaný, opět s velkým klidem a pohodou. Charakter UD7007 je položen tak nějak přesně uprostřed mezi polohy „strohá zvukařina“ (to díky množství informací, které z nahrávky vytáhne) a „atraktivní exhibicionismus“ (to pro jeho barevnost, jemnost, až něhu). Brnknutí strun lze sledovat velmi dlouho, orientace v nahrávce je báječně snadná.

Marantz je také velmi tolerantní – i poměrně průměrná nahrávka skupiny „Dymytry“ s názvem „Neonarcis“ je podaná přehledně a čistě; jakkoliv vám dá najevo dynamické limity technického provedení, dokáže vdechnout hudbě emoce a radost, stejně jako táhne rytmickou precizností poslechový zážitek kupředu.

 

Marantz UD7007 je hodně povedený stroj, o tom není pochyb. Už proto, že jej snadno můžeme srovnávat se specializovanými diskovými přehrávači pro čisté audio formáty. Velmi kvalitní transport, skvělá video část a na daný typ přístroje famózní audio obvody v kombinaci s pokrytím doslova všech potřeb milovníka dobrého zvuku a obrazu tvoří imponující a hlavně stále ještě v pohodě zaplatitelný celek. UD7007 neobětuje kvalitu zvukové reprodukce, kvalitní podání obrazu je tu jaksi jako bonus, něco extra, stejně jako možnost využívat plnohodnotně v podstatě všechny používané digitální souborové formáty. Za dané peníze se tedy jeví jako skutečně skvělá koupě, kde jedinou možnou překážkou může být poměrně výrazně muzikální, sametově jemné podání, které by snad mohlo nudit ty, kteří touží po prvoplánově efektní a strhující reprodukci. Kvality UD7007 musíte docenit časem, po relaxovaném, dlouhém poslechu a vnímání oné samozřejmé reality. UD7007 vám otevírá brány ke všem audio a video formátům, ke kvalitnímu podání a k dlouhodobé spokojenosti s vaší diskotékou. Je to zlatá střední cesta pro domácí kino i kritický poslech hudby, je to zlatá střední cesta pro diskové i souborové formáty. Je to zlatá střední cesta z pohledu ceny, i z pohledu audiofilních hodnot. Marantz UD7007 je skutečně dobrý, byť pro svou škodu poměrně nenápadný přístroj. Nenechte se odradit pochybami o „kombajnech“, jak vidno, mohou posloužit stejně dobře jako specializovaná řešení…

Kč 29 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ s muzikálností a klidem poskytne skutečně univerzální podporu formátů

+ spolehlivá a tichá mechanika

+ jednoduchý streamer a velmi dobrý přehrávač v jednom

+ symetrické výstupy

ZÁPORY

- množství funkcí vede k poměrně pomalým odezvám přístroje

- nemá žádné digitální vstupy, aby mohl sloužit jako solidní převodník

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Audio Happening 2024

    Malé lokální poslechové akce jsou něco, co je v celém světě poměrně běžnou věcí – nakonec čím větší země, tím menší šance lidí dostat se na některou z velkých centralizovaných…

    06. duben 2024

    Kategorie: Lokální akce Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

Powered by BreezingForms

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies