Znáte to… Máte ve sbírce spoustu kompaktních disků, rádi se ale občas podíváte na DVD nebo dokonce Blu-ray, ale některé perličky hudebního katalogu máte dokonce i na SACD. Jenže udržovat v sestavě dobrý SACD přehrávač a dobrý Blu-ray přehrávač vyžaduje nejen finance, ale také prostor pro uložení přístrojů. Nemluvě už o množství dálkových ovladačů. Těm, kteří se nechtějí omezovat ve výběru formátů a přesto si chtějí uchovat komfort jediného dálkového ovládání k jedinému přístroji tu jsou univerzální přehrávače. Marantz má ve svém katalogu jeden model, cílící na více než zaplatitelnou kategorii.

Přístroj už na první pohled patří do portfolia Marantz, prozrazuje ho hluboké, nevysoké šasi na čtyřech mohutných nožkách a hlavně čelní panel. Rovný střed, oddělený od zakulacených bočnic dvěma zářezy je jasným designovým rukopisem této dnes již japonské značky. Přímo ve středu panelu trůní čelo univerzální mechaniky – je velmi úzké a celá mechanika působí dosti křehce, je ale až překvapivě pevná, při vysouvání a zasouvání tichá a rychlá. Hned pod ní je velký a dobře čitelný displej, zobrazující velkými bílými znaky všechny potřebné informace o přehrávaném médiu a provozním stavu přístroje. Horní hrana čela je poseta piktogramy, vyprávějícími příběh o tom, co všechno tento všestranný stroj dokáže. Je to imponující sestava, ale o ní později. Na čele přístroje najdeme ještě sadu ovládacích tlačítek, ne všechna ale fungují spolehlivě na první dotek, týká se to hlavně těch malých. Vpředu je ještě USB konektor pro přehrávání komprimované hudby, filmů a obrázků.

Čistota a jednoduchost linií se nese zepředu až dozadu, kde najdeme naprosto vyhovující sestavu konektorů. Najdeme tu standardní vstup a výstup pro napojení na dálkové ovládání, pak LAN konektor pro stažení obsahu BD Live a také pro možnost streamovat data ze sítě díky DLNA protokolu, což je velmi příjemný bonus v této cenové kategorii. Jinak je k dispozici samozřejmě HDMI a kompozitní video výstup a také koaxiální digitální výstup pro zvuk. K tomu přidejte ještě komponentní video výstup, dvoukanálové a 7.1 analogové výstupy a máte u přístroje do 30ti tisíc Korun nebývalou sestavu konektorů i pro ty nejnáročnější. Škoda jen obyčejného napájecího kablíku, milovníci vylepšování v oblasti napájení tu mají dost ztíženou situaci. Zadní stranu ale překvapivě doplňuje i otvor pro větráček – uvnitř kompaktního přístroje, přeplněného deskami s obvody je prostě trošku těsno pro běžné chlazení. Větráček však naštěstí není slyšet ani v nejtišších pasážích – byť to se může změnit tak jako s každým jiným větráčkem po jeho ucpání prachem.

Co se schopností UD7006 týká, seznam je skutečně dlouhý. U videa zvládá přístroj slušný upscaling na 1080p, podporuje všechny kodeky od Dolby Digital a DTS až po DivX a XviD. Z disků podporuje univerzální mechanika vše od CD a SACD přes DVD (včetně DVD-A) až po Blu-ray a to neopomínaje 3D materiál. MP3 a WMA zvládá přehrávač dodávat z CD, DVD a USB disků. Při přehrávání filmů také podporuje True 24 FPS pro co nejpřirozenější obraz. Přes počítačovou síť pak umí UD7006 streamovat MP3, WMA, AAC a WAV, bohužel však nikoliv FLAC. Na druhou stranu po síti umí přinést MPEG, DivX, H.264 i WMV soubory, což patrně pokryje potřeby téměř každého, opět ale schází moderní HD formát MKV.

O D/A konverzi získaných dat se stará slušný převodníkový čip PCM1795, schopný zvládnout až signál o kvalitě 24 / 192. Odstup signálu a šumu je velmi slušných 120dB. THD je udáváno na příjemně nízké hodnotě 0,002%.

Pětikilový univerzální přehrávač hrál s integrovanými zesilovači NAD C370, Denon PMA-710AE a Xindak XA-6800. Pro porovnání videa byl srovnáván s Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71, pro přehrávání všech kompaktních disků pak s OPPO BDP-95. Hudba hrála z reprosoustav Harbeth Monitor 30, KEF Q300 a Quadral Wotan VIII. Signálová kabeláž na prostřídání nesla značky QUAD, Eagle Cable a Monster Cable (zde zvláště HDMI kabel). Reproduktorová kabeláž pak ProAc a Neyton. O filtraci elektrického proudu se postaraly dva modely firmy Xindak.

 

Výhodou Marantzu je bezpochyby spojení všech myslitelných schopností přehrávače do jediného šasi – prostorové nároky a komfort ovládání jsou tak hlavní devizy UD7006. Obrazový výstup přes HDMI je adekvátní cenové kategorii, stejně jako dostatečné možnosti jeho nastavení. Obraz je ostrý a kontrastní minimálně stejně jako u jakéhokoliv jiného Blu-ray přístroje s cenovkou do 20ti tisíc. Navíc rychlost načítání je na univerzální mechaniku nevídaná a třeba na vyšší úroveň postavený, ale již trochu starší Pioneer BDP-LX71 nemá šanci – připravuje si disk klidně třikrát déle než tento dostupný Marantz.

Co se týká komfortu streamování dat nebo jejich přehrávání z připojeného disku, samozřejmě to není žádná extra třída, neb UD7006 nemá být primárně streamerem, je to jen jakýsi bonus navíc a přesně podle toho též funguje. Trocha trpělivosti a praxe pak ale bude vyvážena přijatelným soužitím i v tomto směru.

 

Marantz UD7006 ale patrně bude (či by alespoň měl) sloužit jako dostupný SACD / CD přehrávač s „nějakou tou schopností navíc“. Pro potenciální majitele je důležité si uvědomit, že u poměrně kompromisního přístroje, kterým univerzální přehrávač v této cenové kategorii nutně být musí, bude značně znatelný rozdíl mezi SACD a CD nahrávkami – ten je ostatně u přístrojů Marantz cítit i u „specializovaných“ audio přehrávačů. Za necelých dvacet sedm tisícovek těžko pohledat lepší výkon v oblasti SACD – nahrávka laponských písní „Mira“ od uskupení Jienat je příjemně prokreslená a transparentní, cítit je volný prostor kostela, v němž se nahrávalo, zvuk je kontrolovaný a vzdušný.

 

CD vrstva téže nahrávky – byť zvukově povedená – ovšem vychází z přístroje poněkud plošší a sice stále dostatečně detailní a čitelná, jednotlivé perkuse ve středním a vyšším pásmu ovšem nemají tolik energie. Je to patrně daň za univerzální schopnosti přístroje, který tak svým výkonem zapadá někam k úrovni povedených strojů za zhruba patnáct tisícovek. Elektrická baskytara na téže nahrávce je správně barevná a nenásilná, trocha energie navíc by ale určitě neuškodila.

UD7006 není žádným zvukovým archeologem, jenž by vydoloval z hlubin kompaktního disku nejposlednější nahraný detail, ovšem nabízí jinou silnou stránku – homogennost a lehkost projevu, kterou ocení posluchač třeba při poslechu „Velké brány Kyjevské“ od Mussorgského z disku Crystal Cable Arabesque. Celý orchestr je v adekvátně naznačeném prostoru usazen jako ohraničené těleso, u něhož díky lehkosti projevu a nenásilné jemnosti celého zvuku nikterak nevadí, že nelze přesně pitvat odkud který ten nástroj přesně hraje – to nejde ani na skutečném živém koncertu.

 

Jemnost, snad až něžnost reprodukce u UD7006 dává vyniknout hlavně klasické hudbě, jazzu či obecně akustickým záležitostem – nepřehnané a nijak nezdůrazňované množství basu nerozdrtí bránici ani při vysoké hlasitosti, na druhou stranu výšky nejsou ukřičené či agresivní. Třeba živý koncert Patricie Barber „A fortnight in France“ nabízí basu s jasně čitelnými tóny, realisticky nepřehnanou barevností a dostatečným prokreslením v soudržném celku. Na druhou stranu, stále je tu jasně znát, že přehráváme reprodukovanou hudbu, ta troška jiskry navrch by udělala z Marantzu ideálního kandidáta i pro ty náročné.

 

Lidské hlasy jsou pak bez připomínek; na danou cenovou kategorii a obzvláště s přihlédnutím k univerzalitě přístroje umí Marantz UD7006 udržet v Palestrinových „5 Masses“ z katalogu Deccy volnost a čistotu, tedy srozumitelnost i při nejvyšších tónech ženských partů. Navíc ani při velké hlasitosti nejsou sykavky a řízné vrcholy obtěžující a unavující. Všeobjímající sametová jemnost ale může přijít až nudná těm, kteří nejsou ochotni se plně uvolnit a jen vnímat a do hudby se proposlouchat. Marantz rozhodně nehraje na efekt a nepřibarvuje nahrávku směrem k líbivosti a podbízivosti. Byť snad maličká špetka vyladění charakteru tímto směrem by přiblížila jeho zvuk směrem k univerzalitě stejně široké, jako jsou jeho schopnosti.

 

S tím souvisí i reprodukce elektrifikovaných žánrů – ať už jsou to Nine Inch Nails a „Year Zero“ nebo jsou to Rammstein a jejich „Mutter“ či valící se Rolling Stones na svých „Mostech do Babylonu“, i šlapající a agresivní nahrávky charakter Marantzu jemně obrousí a zjemní, takže nezpůsobí zrovna příval adrenalinu a nucení podupávat si nohou do rytmu – respektive k tomuto stavu se posluchač musí proposlouchat a vnořit se do hudby svou otevřenou myslí, od UD7006 nedostane dravý zážitek na stříbrném podnose. Ale pořád zůstává dobrá kontrola zvuku, lehkost a vyrovnanost celého reprodukovaného pásma, neskrývající, ani zbytečně nezdůrazňující žádnou část zvuku.

 

Marantz UD7006 je univerzální dělník, který patří všude tam, kde je rozpočet či prostor poněkud těsný. Za danou cenu nabízí hodnotu zhruba patnáctitisícového CD přehrávače, slušného SACD přístroje střední třídy, dvacetitisícového Blu-ray přehrávače a to vše v balení, odpovídajícím standardům japonské značky. Pro běžného uživatele je podobný přístroj se zaplatitelnou cenovkou požehnáním, neb dostane valnou většinu kvality separátních přístrojů s komfortem jediného zařízení. Samozřejmě, že UD7006 je kompromisní, ale uvědomíme-li si, kolik bychom museli utratit za lepší kvalitu v podání jednotlivých komponentů, jeví se poměr hodnoty a ceny hodný zvážení. Kéž by každý univerzální přehrávač nabízel to, co Marantz UD7006.

Kč 26 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široký záběr přehrávaných formátů v jediné krabici

+ množství výstupů a možností připojení

+ tichá a rychlá mechanika

+ rychlý a čistý zvuk

ZÁPORY

- zvuk by mohl být bohatší a plnější, univerzalita s sebou nese zjevné kompromisy

- ovládací tlačítka na přístroji ne vždy pracují na první stisk

- neumí přes síť stremovat FLAC

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – www.marantz-hifi.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies