Jméno OPPO je na světě v porovnání s většinou podobně známých značek jen okamžik. Konkrétně od roku 2004, kdy vznikla v kalifornském městě Mountain View. Přestože nestihla během těch několika málo let vyprodukovat zrovna přehršel produktů, stačilo to, aby si získala – pravda, ne stále ještě úplně ustálenou a neotřesitelnou – vynikající pověst ve světě milovníků dobrého zvuku. Přestože v současnosti firma oficiálně vyrábí pouze Blu-ray přehrávače, mnohem spíše by se slušelo hovořit o univerzálních přehrávačích, či dokonce univerzálních přístrojích, protože nový model BDP-95 umí mnohem víc než jen roztočit kotoučky s filmy.


Snadno rozpoznatelný vzhled přehrávače tvoří v zásadě jen dva mohutné prolisy, táhnoucí se zleva doprava celým čelním panelem, mezi nimi je „uvězněn“ velký panel, v němž se skrývá jednoduchý, ale přehledný displej, dvířka mechaniky a vpravo zapuštěné dotykové ovládací prvky. Vlevo od panelu pak už jen logo výrobce a drobná, nevtíravě svítící dioda indikující aktuální provozní stav. Vpravo je velmi nenápadně ukryt jeden z dvojice USB portů. To – vlastně kromě nezbytných značek, dávajících na obdiv, co všechno OPPO dovede – je vše, designu vévodí čistota a jednoduchost. I díky tomu působí přehrávač muskulaturně a zároveň elegantně. Oproti předchozím modelům je to znatelný krok kupředu (jakkoliv je vzhled otázkou osobního vkusu). Přitom téměř osmikilový přístroj nijak velikostně nevybočuje ze „standardních“ rozměrů – 43 cm na šířku, 31 cm do hloubky a necelých 10 cm na výšku.

Zadní panel BDP-95 pak naznačuje potenciál jeho schopností. Najdeme zde skutečně širokou paletu vstupů a výstupů – v první řadě tu jsou hned dva HDMI výstupy, snadno tak můžeme OPPO provozovat s televizorem a zároveň projektorem bez nutnosti přehazování kabeláže. Samozřejmostí je standard HDMI 1.4a a možnosti nastavení – jeden HDMI výstup tak třeba může vést video a druhý audio. OPPO v tomto prostě vyhoví jakýmkoliv požadavkům. Pokud by náhodou HDMI bylo málo, ještě tu máme kompozitní i komponentní video výstupy. Co je ale ještě lepší, to je soustředění výrobce na zvukovou stránku věci – je tu samozřejmě optický i RCA digitální výstup, k němu pak 7.1 analogové RCA výstupy, dvojice nesymetrických stereo audio konektorů a dvojice XLR symetrických analogových výstupů. K „totální“ sestavě schází snad jen XLR digitální výstup, ale kdo by si na něj při pohledu na zadní stranu OPPA vzpomněl?

Od výčtu audio a video výstupů se dostáváme na opačnou stranu, tedy ke vstupům – krom již zmíněného USB vstupu na předním panelu najdeme ještě jeden stejný vzadu, hned vedle eSATA konektoru pro přímé připojení pevných disků. Nechybí ani dnes už téměř povinný ethernetový port pro domácí počítačovou síť – využijeme jej při streamování dat z vlastní sítě i stahování obsahu BD-Live. Vyčerpávající sestavu konektorů doplňuje ještě IR konektor a RS232 konektor pro instalaci do moderních „inteligentních rezidencí“ s ovládacími systémy.

Tolik k imponující sestavě přípojných míst BDP-95, kterou doplňuje neméně zajímavý a široký katalog přehrávaných formátů. OPPO BDP-95 zvládne překousat Blu-ray (samozřejmě včetně 3D) i DVD disky s obrazovým materiálem, DVD-Audio disky, SACD i CD, dokonce také ne úplně obvyklý HDCD standard, nemá žádný problém s jakýmkoliv vypalovaným diskem, prostě pokryje jakýkoliv druh kotoučků s audiovizuálními informacemi, které si umíte představit. Data (nejen audiovizuální, ale i nové firmware) také mohou téct do přístroje pomocí ethernetového kabelu nebo pomocí přiloženého wi-fi adaptéru nejrychlejší současné specifikace N. USB porty specifikace 2.0 zpracují data z flash či hard disků – MP4, DivX, MKV, WAV a nově tento model hlavně i FLAC soubory, samozřejmě i fotografie. Díky nejnovějšímu firmware a vybojovaným řízením o licenci MP3 formátu pak přehrávač od září roku 2011 přehrává i některými tolik postrádané empétrojky.

První zastávku udělejme u kvality reprodukovaného obrazu – převodníky Kyoto-G2 od Marvell s Qdeo technologií odvádí velmi dobrou práci a obraz Blu-ray disků je skutečně perfektní. Ostrý, jasný, velmi barevný a plný kontrastu, na adekvátním zobrazovači se nesetkáte se sléváním tónů, obzvláště v tmavém spektru. Tedy žádné černé fleky, ale poctivě, plynule a přesně odstupňované přechody černé. Stejně tak up-sampling DVD disků dnes již ne zcela vyhovující kvality funguje obdivuhodně – samozřejmě, že není šance, aby se DVD vyrovnalo Blu-ray kvalitě, ať už jsou algoritmy sebevíc sofistikované. Nicméně i zde je znát velmi výrazný posun k ostrosti a OPPO „vymačká“ z disku víc detailů, než se zdá uvěřitelné. V obrazové části je na tom ještě o kousek lépe než famózní Arcam BDP-100. Ale zkazit výstup přes HDMI z Blu-ray disku, to už by bylo skutečně na povážnou, už i poměrně levné přístroje mají kvalitu obrazu skvělou.

Tím, co OPPO – prý – odlišuje od zbytku konkurence, to je soustředění na zvukovou část produkce. Převod má na starosti 32 bitový DAC SABRE Reference Audio, sbírající momentálně jeden úspěch za druhým. V kombinaci s tvrdým toroidním zdrojem by dle všeho měla být kvalita audio výstupu velmi slušná, zvláště na danou cenovou kategorii. A nutno říci, že je. Blu-ray Constantine má velmi dobře nahranou zvukovou stopu, zvláště třeba úvodní scéna, v níž narazí auto do jakéhosi sběrače pokladů má řádnou dynamiku. A BDP-95 z ní zvukově vytěží maximum – hutný bas, mohutný zvuk a spousta energie v kombinaci s říznými výškami vás úlekem katapultuje ze sedačky. Přesně tak, jak to má být. OPPO prostě umí být velmi efektní, když je to potřeba.

Na druhou stranu, dokáže zahrát i velmi decentně, zvláště v režimu přehrávání SACD disků. Laponská tradiční hudba z disku „Mira“ uskupení Jienat staví na bubnech, cinkátkách a dalších rozličných perkusích v kombinaci s lidskými hlasy. A také na skutečně precizním sejmutí jednotlivých nástrojů. S BDP-95 to skutečně oceníte, neb v kvalitě podání si nezadá s SACD přehrávači cenové kategorie 40 – 50 tisíc, na CD vrstvě pak sáhne do hájemství strojů kolem 40ti tisíc. Tedy se nejedná o referenční přístroj, ale o příkladně navržený stroj, ťukající na dveře high-endu. Zvláště výšky balancují na té úplně ideální hraně – jsou velmi přesné, čisté a energické, nikdy ale nepřekročí hranici, kdy by řezaly nebo byly agresivní. I barvy nástrojů jsou velmi přirozené, u přístrojů s podobnou cenovkou téměř neslýchané. Kov zní skutečně jako kov, slyšet jsou i maličké detaily dlouho doznívajících cinkátek a naopak velké bubny na opačné straně frekvenčního spektra duní plně a mohutně, velmi čitelně a je přímo cítit množství rozvířeného vzduchu.

Palestrinovy mše, konktréně „5 Masses“ z katalogu Dechy, jsou ideálním materiálem na posouzení přednesu spletitých detailů a zákeřnůstek lidského hlasu, v nichž mnohý přístroj dává najevo, že jde o pouhou reprodukci. I když ani OPPO není úplně dokonalé, při zavřených očích lze už velmi dobře uvěřit tomu, že se nacházíme v chrámu, v němž zní hlasy desítek zpěváků chóru v obrovském prostoru, rozechvívají obří objemy vzduchu, který se odráží od stěn a přichází zpátky k nám. Jasně slyšitelné jsou pak jednotlivé linky – tu mužská část, tu vyšší ženské hlasy, támhle zase nade všemi vyčnívá sólistka. Jsou slyšet i tiché, nenápadné detaily jako je šum diváků kdesi v pozadí, vše má svůj řád, své vrstvy a je příkladně přehledné. Nejvyšší high-end samozřejmě dokáže zvuk zpřehlednit ještě dále a více, dokáže udělat reprodukci ještě samozřejmější a uvěřitelnější, ale na svou cenovou kategorii je OPPO skutečně skvostné. Ono okřídlené „vyrovná se produktům za dvojnásobnou cenu“ tu není úplně od věci.

BDP-95 si ale stejně dobře poradí i s našlápnutější rockovou muzikou. Lhostejno, zda Scars on Broadway a jejich hitovka „They say“, lhostejno zda Rammstein a jejich „Rosenrot“ nebo In Flames s „Reroute to remain", bicí mají drajv a energii, jednotlivé nástroje jsou velmi dobře oddělené a přitom součástí homogenního celku a celý projev má strhující rytmus. Jinými slovy, OPPO BDP-95 dokáže i elektrifikované žánry zahrát s grácií a opravdu řádnou porcí života.

Zobrazení prostoru hudební scény je v podání tohoto univerzálního přehrávače (OPPO si jistě nezaslouží jen přízvisko „Blu-ray přehrávač“) na skvělé úrovni. Nejen již zmiňovaná separace jednotlivých nástrojů, ale také samotný pravolevý prostor. Je velmi homogenní, nástroje v něm jsou naprosto jasně umístěné i ohraničené. Výborně znát je to na nahrávce „A fortnight in France“ Patricie Barber – menší nástrojové obsazení dává vyniknout šíři a kupodivu i slušné hloubce prostoru, vlevo jasně slyšíme piano a hlas hlavní protagonistky, napravo zase velký a zřetelný kontrabas Michaela Arnopola. Stejné se opakuje i u klasiky, například „Velké brány Kyjevské“ z pera Mussorgského. Jednotlivé nástrojové sekce mají svá jasná, sluchem velmi jednoduše identifikovatelné místa.

OPPO BDP-95 je za dané peníze velmi, velmi slušným přístrojem. Snad dosud existuje nedůvěra ke značce, která není postavena na desítkách let tradic, přesto Američané odvedli s návrhem své vlajkové lodi kus solidní práce a do segmentu na hranici zaplatitelnosti pro drtivou většinu konzumentů vnesli jednak skutečně špičkovou výrobní kvalitu, jednak vynikající práci s videem, ale hlavně v dané cenové kategorii nevídané schopnosti reprodukce audia. Snad se až zdá, že je z jejich strany nesmyslem pokládat BDP-95 za Blu-ray přehrávač, protože kdejaký „univerzál“ věhlasnějších značek jeho schopnosti napříč formáty a funkcemi postrádá. Takže shrnuto a podtrženo, pokud toužíte po víc než slušném CD přehrávači, velmi dobrém SACD zdroji signálu, špičkovém DVD a Blu-ray přístroji a navíc občas rádi pracujete s digitálními soubory v síti nebo na discích, pak si Vás OPPO získá – svou jednoduchostí, spojenou s komplexními možnosti, svým samozřejmě podaným výkonem a v neposlední řadě svou cenou a z ní vyplývající vysokou užitnou hodnotou. Doporučujeme!

Kč 30 990,- (standardní verze)
Kč 33 990,- (multiregion verze)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široký záběr funkcí – Blu-ray, DVD, SACD, CD, USB, eSATA, LAN...

+ výborná kvalita obrazu a dva HDMI výstupy

+ extra široké možnosti nastavení a individualizace

+ množství vstupů a výstupů

+ na danou cenovou úroveň vzorové zpracování

+ velmi dobrá kvalita zvukového výstupu – mezi TOP10 dané cenové úrovně

+ rozšiřování schopností pomocí firmware

ZÁPORY

- za danou cenu tohoto všeuměla vlastně nic podstatného

- digitální výstup nemá XLR formát

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

WDQ

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.wdq.cz 

+420 597 582 579

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies