Označení „Made in Japan“ si vydobylo za dlouhá léta pozici puncu kvality (i když by se i zde našly „čestné“ výjimky). U značky Luxman to pak platí dvojnásob – však už i v České republice vešlo ve známost, že Luxman je vlastně přímý a jediný konkurent prestižního jména Accuphase. Poslední dobou se pak váha dobrého jména obou značek poměrně výrazně převažuje směrem k tomu z osackých výrobců, který skrývá ve svém názvu „luxus“.

L-505u je nejnižším z řady integrovaných zesilovačů Luxman, vlastně takovou vstupenkou do světa Luxman. Přesto od prvního pohledu zapadá do celé řady – masivní tělo, nadstandardní rozměry 46,7 x 17,9 x 43,7 cm, váha 21 kg... Vše řadí pět set pětku do kategorie velkých přístrojů. Dva velké ciferníky s masivními rafičkami, ukazujícími aktuální sílu generovaného signálu, jsou vyvedeny oproti „áčkovým“ kolegům v letně modré barvě. Působí tak sice o trochu méně vřele než ostatní přístroje třídy A, přesto vypadá přístroj při provozu stále velmi kouzelně. Ostatně, překvapivě velký kus zážitku z reprodukce hudby dělá u Luxman právě pozorování obou rafiček.

Čelní panel dotváří vedle dvou dominantních displejů také dvojice masivních „knobů“ - regulátor hlasitosti a přepínač vstupů. Oba knoflíky mají perfektní chod a pocit z materiálu je čistá radost. Prostě adekvátně cenové kategorii. Je radost dotýkat se povrchu přístroje. Pod displeji je sada korekčních regulátorů – volba vstupu nahrávací smyčky, volba aktivního páru reproduktorů (Luxman L-505u má čtyři páry repro terminálů), možnost volby hrát stereo, levý či pravý kanál nebo stáhnout signál do mono reprodukce, pak už jen klasická kontrola tónů – basy a výšky (+ / - 10dB na 100Hz a 10kHz). Tři poslední maličká tlačítka na pravém dolním rohu řeší vyřazení tónové kontroly ze signálové cesty, oddělní subsonických kmitočtů ze zpracovávaného signálu a „separate“ řeší rozdělení předzesilovací a výkonové části zesilovače pro možnost zapojení různých procesorů a korekčních filtrů. Kompletní výčet funkcí předního panelu ještě dovršuje klasické Stand by tlačítko s intenzivně modrou LED diodou, volič pro MC přenosku a také „velký“ 6,3mm jack pro sluchátkový odposlech.

Zadní strana pak skýtá pohled na množství konektorů. Jsou tu čtyři klasické linkové vstupy a jeden pro phono (k dispozici je MM i MC korekce) předzesilovač. Poté ještě dva nahávací / monitorovací výstupy. V řadě RCA konektorů pokračuje pre-out a main in, tedy výstup z předzesilovače a přímý vstup do koncového stupně. Sadu doplňuje jeden pár symetrických XLR vstupů. Na velmi čistém zadním panelu pak najdeme ještě zemnící kolík, čtyři páry masivních šroubovacích svorek reproterminálů a klasický napájecí konektor.

Luxman L-505u je – jak již bylo řečeno – integrovaným tranzistorovým zesilovačem, hrajícím ve smíšené třídě A/B. Zde dává „více než“ 100 W na kanál do zátěže 8 Ohm, „více než“ 140 Wattů pak generuje do poloviční zátěže. Luxman se také chlubí příznivou hodnotou maximálního zkreslení v celém slyšitelném pásmu – pouze 0,03%. Stejně tak je velmi vysoká hodnota odstupu signálu a šumu – u standardních linkových vstupů je to dokonce 105dB, velmi zajímavých čísel se ale dobereme i u phono předzesilovače. 91 dB pro MM a 75 dB pro MC, víc, než mají leckeré externí kousky. Tlumící faktor je také poměrně slušných 110, kontrola basů tak bude již dle papírových parametrů poměrně slušná.

Samostatný odstaveček si zaslouží dálkové ovládání. Je masivní, hliníkové a s jeho hmotností si můžete dovolit v pohodě zatloukat hřebíky do rakví konkurenčních modelů – kéž by takové ovladače dělal v dané cenové kategorii každý výrobce. Tlačítka jsou sice poměrně malá, ale za běžných okolností není nejmenší problém najít co je potřeba.

Leccos o kvalitě Luxman L-505u napoví i pohled na vnitřnosti tohoto zesilovače. Dva masivní chladiče s koncovými stupni jsou od zbytku elektroniky odděleny čtyřmi tlustými přepážkami, trafo má dostatek prostoru pro „dýchání“, vlastně všechny součásti, které být odděleny mají, tak odděleny jsou. Dokonce i výstupy repro terminálů mají svou vlastní malou komoru. Odstínění rušení mezi jednotlivými sekcemi tak zjevně není bráno na lehkou váhu.

Poslechové testy probíhaly v havířovském studiu Navrátil Audio. Sestav bylo povícero, hlavními reprosoustavmi se staly Usher CP-8571 II s diamantovým výškáčem, hrály ale také Usher Dancer Mini One DMD nebo Xavian Giulietta. Zdrojový signál obstaral vynikající SACD přehrávač Luxman D-05, alternativu k zesilovacímu prvku pak čistě áčkové stroje Luxman L-550A II a geniální dělenec C-600f / M600A. Kabeláž nebylo nutno řešit jinou, než špičkové Crystal Cable v různých modelových variacích – dokázaly vést signál celým systémem přesně tak, jak bylo na této úrovni potřeba.

Těm, kteří jsou uvyklí či alespoň někdy slyšeli zvuk Luxman zesilovačů, pracujících v čisté třídě A, může přijít L-505u zbytečně tvrdý a přímý, ale to je prostě charakter otevřené třídy A/B. Díky tomu dokáže dát o trochu zajímavější „šmrnc“ elektrifikovaným moderním žánrům. Oproti vyšším sourozencům pak na druhou stranu trochu ubírá u jemnosti a vytříbenosti například u akustické hudby, rozhodně však nijak zásadním způsobem. Jedná se prostě o jemné nuance charakteru, umožňující posluchačům vybrat si ten nejvhodnější zesilovač podle jejich poslechových preferencí a nejposlouchanějších žánrů. Ale pozor – snadno se při poslechu stane, že zatoužíte (tak jako my) po tom umístit do svého racku jak L-505u, tak L-550A II a jen tak si podle momentální chuti přepínat.

Když mechanika D-05 spolkla první CD a spustila masivní linku kontrabasu Michaela Arnopola z „A fortnight in France“, ukázalo se, že pět set pětka má na basech velmi blízko k již zmiňované a všude oceňované pět set padesátce. Pevné, přesně vykreslené tóny, realistické barvy a velmi snadná čitelnost celého spodního pásma s velkým, „áčkovým“ objemem. Přestože Luxman také plně kontroluje všechny energii vtékající do poslechového prostoru, zůstává velmi muzikálním, vřelým a pohodovým přístrojem – žádný tvrdý a až příliš svázaný projev.

Že smíšená třída A/B bude nejvhodnější pro rock a vůbec všechny žánry, kde hraje roli zkreslená kytara a další podobné nástroje, to potvrdil Dave Matthews ve skladbě „Don´t drink the water“. I v instrumentálně náročných pasážích udržel Luxman nad zvukem plnou kontrolu, zvuk kopáku je přesně odměřený a razantní, nad ním pravidelně „bručí“ baskytara se stejně dobře artikulovanými tóny. Zvuk má drajv a jakési syrové kouzlo, posazené na rychlosti a vřelém charakteru (nejen) nejspodnější třetiny pásma.

Ani zbytek reprodukovaných frekvencí nijak nezaostává za kvalitou basu – přestože v porovnání s L-550A II (o dělenci C-600f / M-600A už raději ani nemluvě – to je ovšem kompletně jiná liga) je zvuk přeci jen o něco hrubší a tvrdší, jakoby naléhavější, rozhodně to neznamená, že by se třeba klasická hudba nedala poslouchat. Ačkoliv reprodukce není tak sametová jako u čistě áčkového sourozence, například Mussorgského „Velká brána Kyjevská“, pompézní a náročné dílko ze sampleru Crystal Cable Arabesque je stále velmi příjemně poslouchatelné, Luxman odděluje s velkou jistotou a samozřejmostí všechny vrstvy hudby a jednotlivé nástrojové sekce umisťuje přesně v prostoru, čímž vzniká výborně čitelná iluze skutečné hudební produkce. Zvláště na smyčcích je pak ale znát trochu tvrdší, říznější a chladnější charakter L-505u v porovnání s L-550A II.

Co se dá vlastně říci závěrem? Luxman L-505u je nejdostupnějším strojem ze stáje Luxman a jeho cenovka leží pod onou magickou hranicí jednoho sta tisíc. To není špatné na to, že sdílí většinu technologií, kompletní kvalitu výrobního provedení a aristokratický základ zvukového projevu se všemi svými většími sourozenci. Hlavním rozdílem je pak vlastně jen ladění jeho zvuku na větší univerzálnost napříč hudebními žánry. Stává se tak ideálním přístrojem pro ty, kteří poslouchají převážně moderní muziku s určitým občasným přesahem ke klasice, jazzu či akustickým žánrům, které tento Luxman reprodukuje dostatečně v pohodě, aby obhájil svou cenovku. Na elektrifikovanou hudbu je pak přesně tím správným nástrojem. Za o maličko více než devadesát tisíc tak v kostce dává ochutnat plný potenciál konstrukcí s logem Luxman s charakterem pro běžného posluchače – a ti, jimž by časem snad narostla chuť po větší jemnosti, klidu a vřelosti reprodukce stačí doplnit svou sestavu o L-550A II a od té doby až dokud neselžou elektronické obvody těchto miláčků, nebude co řešit krom nutnosti najít si dostatek volného času pro jejich poslech.

Kč 92 820,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásný design a luxusní výrobní provedení

+ dostatek konektorů i pro rozlehlejší audiosystém

+ ideální kompromis jemnosti třídy A a energie třídy B

+ dostatek síly i pro náročnější reprosoustavy

+ za předvedený výkon příjemná cena

ZÁPORY

- charakter A/B třídy nemusí vyhovovat každému a každé hudbě

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Daniel Křeček / Luxman + Usher Audio

www.luxman.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 606 346 822

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Moon 641 & Moon 681

    V Boucherville na dohled Montréalu v provincii Québec sídlí společnost Simaudio (či úplně původně Sima Electronics) s více než 40 lety tradice. Přesto své „pravé jméno“ nepoužívá – její produkty…

    22. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Hegel Viking

    Pojmenovali byste svou norskou firmu podle rockové skupiny, v níž jste hráli na škole a která se (ta kapela, ne škola) zase nazývala podle idealistického německého filozofa? Bent Holter to…

    22. únor 2024

    Kategorie: CD přehrávače a transporty Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SI-300.2d

    Moje značka. Cary Audio. Mám je rád. Jistě, je to subjektivní náklonnost, kterou jsem si vykládal „naším společným vřelým vztahem k elektronkám“, ale v tomto případě uvedený argument neplatí, doba…

    22. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Jiří Petrák
  • Klipsch The Sevens

    Americký Klipsch vytváří reprosoustavy již od roku 1946 a v současnosti má v nabídce množství řešení včetně ozvučení pro „běžný lid“. Mezi ně patří i několik aktivních reprosoustav – The…

    15. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Bang & Olufsen Beolab 18

    Přestože se pravověrný audiofil dívá na produkty značky Bang & Olufsen lehce přivřenýma očima, nelze těmto Dánům odepřít fakt, že jsou úspěšnou značkou již od roku 1925 – tedy opravdu…

    15. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Crayon CIA-1 T

    Rakouská značka Crayon, statečně pojmenovaná po voskových pastelkách, sídlí ve Štýrském Hradci na jihovýchodě země a poměrně netypicky má v portfoliu (vyjma několika druhů kabelů) prostě a jednoduše dva integrované…

    05. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Naim NAIT 50

    Padesát let, to je kus historie. Zejména když se to týká firmy – takové jako je Naim Audio obzvlášť. Když Julian Vereker značku v roce 1973 zakládal, určitě se nenadál,…

    05. únor 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Heco Celan Revolution 9

    Sloganem „německé Hi-Fi od roku 1949“ se nemůže pyšnit jen tak někdo. Západoněmecké Heco ovšem ano… Téměř na vrcholu jejich velmi široké nabídky najdete řadu Celan Revolution, jejímž králem je…

    02. únor 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • ELAC Varro Reference RS700

    Jméno „varro“, které použil ELAC pro své nové portfolio prémiových subwooferů, odkazuje na latinský původ a značí něco jako „silný“ nebo „odolný“. Což je zhruba to, co od sub-basové jednotky…

    31. leden 2024

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Roth Audio Silver Gate Max

    Tradice výrobce kabelů Roth Audio (za níž stojí Miroslav Roth) je vlastně už poměrně dlouhá. Specializuje se na řekněme zakázkovou výrobu a v portfoliu vlastně nemá mnoho modelů – jakousi…

    31. leden 2024

    Kategorie: Kabely signálové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

Powered by BreezingForms

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies