2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 1

Značka Advance Acoustic z jihozápadní Francie je jistě známa všem, kteří hledají solidní hi-fi za akceptovatelné ceny. Firma má poměrně široký výrobní katalog, kde se produkty nejnovější generace označují počátečním písmenem "X". Pokud za něj přidáte ještě malé "i", dojdete k integrovaným zesilovačům. Doposud byly dostupné jen nižší modely, aktuálně nabídku rozšířily Xi-120 ze střední třídy a do high-endu zasahující obří Xi-1000.

Model Advance Acoustic Xi-120 svou estetikou jasně odkazuje na firemní hodnoty, vizuálně oddělený průhledný čelní panel, jehož estetice dominují dva masivní "budíky" s modrým podsvícením, mezi kterými se nachází maličký displej s pouhými třemi znaky, kam se přesto výrobci podařilo vtěsnat vše důležité - tedy nastavenou poslechovou úroveň a aktivní reprosvorky.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 2

U spodní hrany přístroje pak najdete ovládací prvky a indikační diody v jedné řadě, tedy klasické spínací tlačítko, desítku maličkých, ale svítivých diod, přerušených přesně uprostřed velkým knobem pro regulaci hlasitosti, probíhající elektronicky. To vše v pravé části doplňuje ještě velký sluchátkový jack.

Pravdou je, že Xi-120 není zrovna hvězdou průmyslového designu, vypadá jednoduše, některé prvky by snad mohly být lépe velikostně sladěny, nicméně relativně jednoduchý design a neefektní, ale kvalitní výrobní provedení umožňují výrobci udržet ceny při zemi.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 3

Zadní strana je pak nahuštěná konektory. Napájecí zásuvka je vybavena kolébkovým vypínačem, celkem osm reproterminálů, rozdělených do sekce A a B, má příjemnou kvalitu a dost prostoru pro uchycení i velkých, "audiofilských" koncovek kabelů. Při pohledu na vstupní konektory je jasné, že Xi-120 "ustájí" zvuk z celé domácnosti. Je tu celkem osm analogových vstupů v podobě páru RCA konektorů (jeden z nich je věnován gramofonům, respektive MM přenoskám), cinchovou podobu najdete i u výstupního REC OUT, stejně jako u můstky propojených konektorů PRE OUT / AMP IN, které umožňují napojení dalšího koncového stupně, respektive využití Xi-120 pouze v roli koncového zesilovače.

Rozhodně zajímavá je digitální sekce - jsou zde dva USB konektory, jeden pro připojení přehrávačů typu iPod, druhý pro asynchronní připojení počítačů, byť kvůli absenci ovladačů je připojení pouze "low-res" 16 bit / 48 kHz. Dvojice koaxiálních a jeden optický digitální vstup pak poslouží třeba pro televizi či Blu-ray přehrávače.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 4

Dvě dvoupolohová "šoupátka" umožňují nastavit provozní parametry zesilovače. Ten první zapíná a vypíná podsvícení měřáků, ten druhý je ale výrazně zajímavější. Za cenu obětování výstupního výkonu totiž výrazně zvedne klidový proud a udrží zesilovač v režimu třídy A.

Zesilovač má také vypínatelné tónové korekce, byť nejsou přímo přístupné přes ovládací prvky přímo na přístroji - musíte využít mačkání centrálního knobu a displeje s pár znaky, což není úplně komfortní.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 5

Vnitřní konstrukce je na danou cenovou třídu zajímavě pojatá - základ napájení tvoří dvojice toroidních transformátorů a filtraci zajišťují kondenzátory s celkovou kapacitou 20 000 uF. Výstupní výkon má na starosti celkem čtyři páry komplementárních tranzistorů Toshiba. D/A převodník v zesilovači je osazen čipem Cirrus Logic CS8416 s maximálním rozlišením 24 bit / 192 kHz.

Zesilovač dává do zátěže 8 Ohm výkon 120 Wattů na kanál, v čisté třídě A do téže zátěže pak stále solidních 20 Wattů. Zesilovač pracuje ve frekvenčním pásmu 10 - 35 000 Hz, maximální harmonické zkreslení by nemělo překročit hranici 0,1% a odstup signálu a šumu nepoklesne pod 90 dB. To jsou parametry adekvátní cenové třídě.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 6

Advance Acoustic Xi-120 jsme poslouchali s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ELAC FS 507 VX-JET, AQ Tango 85, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté nebo Fischer&Fischer SN/SL 170. Zdroji signálu byl Naim CD5si, Cambridge CXC, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo i Denon DNP-730AE, zatímco analogovou cestu tvořil VPI Scout Jr. a Naim Stageline. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80, Norma Revo IPA-70B či Block V250. Propojeno bylo kabely TelluriumQ Silver / Black a ZenSati Authentica.

Xi-120 dokázal dát kontrabasu v "The Beat Goes On" Patricie Barber velký objem, ale i slušnou váhu a houpavý charakter s měkkými broukavými tóny, které provázalo už i slušně naznačené, byť ne úplně konkrétní tělo nástroje. Je cítit poměrně velký rozdíl mezi pracovním režimem ve třídě A a A/B, ten první je bohatší, měkčí, ale zároveň sytější a hutnější, ten druhý zase umí do reprodukce vstříknout porci energie. Definice tónů však odpovídá třídě - je slušná, přesto Xi-120 hraje spíše na objem a pocit výrazného fundamentu, než na precizní artikulaci.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 7

V Advance Acoustic vtělili do svého zesilovače slušný talent pro reprodukci středního pásma, hlas Cary Dillon v "The Parting Glass" z desky "Live at the Grand Opera House" byl mile čistý, hladký a hebký, nejjemnější nuance živé reprodukce zesilovač nechává hodně v pozadí, zato vokál jako takový už rozkvétá do hloubky a něhy, vše působí klidně, nepřehnaně, s lehkou dávkou poetiky. Víte sice, že jde o reprodukci, hlas už však není plochý bod a reprodukce je velmi tolerantní k výraznějším sykavkám, takže ani při vysoké hlasitosti není agresivní.

Nejvyšší pásmo je pak v režii Xi-120 maličko opatrnější, činely a vibrafon v "Misery" od Dave´s True Story sice určitě nezní utopeně, jejich jemnost, až lehká sametovost však určitě nehrozí popraskáním skleniček v poslechové místnosti. Činel je dobře rozlišený, už prostý pocitu písku sypaného na plech, přesto necítíte rozeznělou velkou kovovou plochu, ale tón vznikající a zářící z jediného bodu, kde se palička kovu dotkne. Vyznění je lehké, byť dozvuk spíše průměrný, průběh tónů je ale v kontextu třídy dobře čitelný, stejně jako je slušný kovový charakter nástroje jako takového. Ať otočíte hlasitost sebevíce doprava, neměl by Xi-120 mít tendenci vás otrávit ostrostí a agresivitou.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 8

Když došlo na hodnocení dynamicky smyčců v Hayndově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten, mile nás překvapil vlastně docela rychlý, čistý a kontrolovaný zvuk, jakkoliv jím chvílemi prokvétala trocha tvrdosti. Kontrola rychlých smyčců je dobrá, nečekejte však, že by zesilovač měl nějaký extrémní důraz - spíše vsází na pěkný objem, zaplňující místnost a udržení pořádku, v rámci kategorie je prostě dynamika dobrá. Třeba i proto, že reprodukce už alespoň trochu dýchá a působí živě.

Na to, že Advance Acoustic Xi-120 není žádná analytická pila, nabídl v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky velice dobrou čitelnost jednotlivých nástrojových linek i schopnost je od sebe dostatečně oddělit, aby reprodukce zůstala přehlednou. Ve své třídě hraje Xi-120 už velmi čistě, pocitově "bez deky" a i když v porovnání se skutečně high endovými stroji není tak plastický, zvuk má své zřetelné vrstvení. Pokud se chcete soustředit na jedinou nástrojovou linku, Xi-120 vám ji přímo nenaservíruje, musíte si ji trochu vylovit a soustředit se, ale už sama možnost to učinit značí dobré rozlišení.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 9

Xi-120 umí pak za dané peníze velice pěkně rozložit zvukovou scénu v pravolevém, ale i předozadním směru, "Too Darn Hot" od Elly Fitzgerald se otevírala i do třetího rozměru, zpěvačka sama stále vepředu, kontrabas a bicí pak o několik kroků za ní. I když pravolevá šířka není úchvatně široká, je prostor pevný a zesilovač udržuje dobrý přehled, dokonce už i s trochou vzduchu mezi nástroji.

Pokud si pak pustíte energickou skladbu jako třeba "Los" z "Reise, Reise" od Rammstein, ucítíte dobrý impuls a slušnou vloženou energii, doprovázenou i trochou té náležité tvrdosti a přímosti, Xi-120 svým spíše jemnějším charakterem ale nedopustí, aby zvuk byl agresivní. Xi-120 má dost páry, aby hudbu skutečně pošťouchl, udržuje i dobré tempo a nechá vás si hudbu užít.

2015 12 18 TST Advance Acoustic Xi 120 10

Advance Acoustic Xi-120 je dobrý příkladem rozumného poměru ceny a výkonu. Ve vlastně hezky zpracované krabici s jednoduchým pojetím se skrývá slušná výbava , možnost užít si intimní hudební atmosféru s reprodukcí v čisté třídě A (byť se hodí hlavně pro komorní akustické skladby), dost energie pro rockovou prezentaci a dost objemu a to pod dobrou kontrolou. Xi-120 je tak reprezentantem slušné střední třídy, kdy už cítíte jak zvuk oproti entry level modelům začíná rozkvétat v rozlišení, dynamice i prostorovém podání, ale ještě z vaší kapsy nevytáhne velkou část průměrného místního ročního platu. Xi-120 se osvědčí zejména tam, kde chcete energii a zaplnit s ní celý poslechový prostor a tam, kde chcete udržet čistotu, prostorovost přednesu a chcete si při tom užít i pohled na pěkně velké "budíky". Jinými slovy, Xi-120 vás vlastně v ničem (za dané peníze) nezklame, což je samo o sobě slušnou pochvalou.

Kč 34 375,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá výbava

+ rozumný poměr cena / výkon

+ za dané peníze čistý přednes

+ příjemná energie a objem zvuku

ZÁPORY

- zpracování a vzhled jsou spíše jednodušší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies