Rega patří k nejstarším a nejpopulárnějším výrobcům hi-fi techniky v jeho anglické kolébce. Je znám také dostupností svých výrobků, kdy do typických high-endových vod cenou zasahuje jen referenční série. Měli jsme možnost podívat se na zoubek aktualizovaným nejvyšším modelům integrovaného zesilovače a CD přehrávače, nad nimiž už je právě jen referenční řada. V tomto článku se dozvíte o zesilovači Elicit-R.

Elektronika s logem Rega má velmi specifický design, který snad nejlépe popíše laskavý přívlastek „british beauty" (tedy „anglická krása"), který pro své zesilovače s oblibou používá třeba i paní Kronn z KR Audia a který s nadsázkou vystihuje náklonnost Angličanů k neortodoxním estetickým hodnotám. Když se člověk ale podívá na anglické ženy, atypická měřítka dost možná pochopí.

Tak jako i produkty mnoha jiných ostrovních značek, i Elicit-R je uzavřen v maximálně efektivní, nízké skříni z bytelného kovu (tedy žádné plechy, ale poctivý tlustý kov, zajišťující stabilitu a odolnost vůči vibracím) s pěkně opracovaným povrchem. Monolitický nizoučký kvádr (43,2 x 32,5 x 8,2 cm – š x h x v) s hmotností 13 kg je narušen vlastně jen docela hluboko vpadlým čelním displejem a u stran horní hrany podlouhlé větrací otvory.

Zadní strana je pak ryze technicistní – jedenáct párů RCA konektorů a nevelké, ale pevné reproterminály jsou vším, co budete potřebovat. Chce se říci, že i skladba analogových vstupů a výstupů je typicky britská – pět vstupů na šesti párech RCA (první vstup se tlačítkem přepíná mezi gramofonovým předzesilovačem pro MM přenosky a klasickým linkovým vstupem), nahrávací smyčka (vstup / výstup) a nakonec přímý vstup do koncového stupně a vedle něj variabilní výstup z předzesilovače pro připojení koncového stupně, nebo třeba řízení subwooferu. Do terminálů díky rozumným odstupům připojíte banánky, vidličky i holé vodiče libovolného typu.

Vrátíme-li se zpět kupředu, je jasné, že dominantou vizuálního pojetí přístroje je červeně podsvícené logo výrobce pod spínacím hranatým tlačítkem v levé části širokého, lesklého panelu, v pravé části zase kraluje ovladač hlasitosti obklopený dvacítkou červených LED diod, které se rozsvěcují ve více intenzitách a tím dávají najevo aktuální hlasitost – není to systém úplně nejpřesnější (to by diod muselo být tak 3x tolik), ale rozhodně je efektní. Industriálně minimalistické pojetí doplňuje ještě jedno hranaté tlačítko vlevo od potenciometru (kde pětice maličkých diod ve svislici označuje aktivní vstup) a trojice stejných tlačítek vpravo pro méně používané funkce ztišení, tlačítko Direct a Record, ovládající příslušnou konektivitu.

I s tímto minimem prvků můžete měnit změnit ve třech stupních jas podsvícení – stačí stisknout tlačítko pro výběr vstupů a pak Mute. Ostatně i tyhle „mnohohmaty" jsou typické pro ostrovní elektroniku.

Zajímavé je vnitřní pojetí zesilovače – stojí totiž na základech topologie a součástek nižšího, ale oceňovaného modelu Brio-R, pročež s původní inkarnací modelu Elicit vlastně nemá mnoho společného. Podle výrobce se pár výstupních bipolárních tranzistorů v Darlingtonově zapojení chová téměř jako by pracoval ve třídě A, přesto umí ve smíšené třídě A/B dodat solidních 105 Wattů do zátěže 8 Ohm (a 162 Wattů do poloviční zátěže). Dozvíte se také, že zisk koncového stupně je 31,6 dB, což je vskutku výborná hodnota, umožňující i hodně hlasitý provoz.

Dobře zpracované je i dálkové ovládání, umožňující kontrolu i partnerského CD přehrávače Saturn-R. Kupodivu oproti samotnému minimalisticky pojatému zesilovači působí jako moderní, stylový výrobek.

Regu Elicit-R jsme poslouchali téměř výhradně s ideálním partnerem Rega Saturn-R, do hry občas vstoupil ještě Naim Nait XS / Naim CD5si a ASUS Xonar Essence One MUSES. Signálovou i reproduktorovou kabeláž dodal Neyton s modelovou řadou Black Line. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus.

„Bad" Michaela Jacksona („HIStory" | 1995 | epic | EPC474709) má velmi razantní, výborně definovanou basovou linku, Rega do ní vkládá množství energie a důrazu; necpe se však zbytečně do popředí, zvuk je vlastně perfektně integrovaný. Kontrola je dokonce velmi dobrá, minimálně na integrovaný zesilovač střední třídy.

McFerrinův vokál v jeho nejúspěšnější „Don´t Worry, Be Happy" („The Story of Jazz" | 2000 | EMI | 724357607223) je výborně prokreslený, přirozeně dominuje celé skladbě a vtahuje vás do reprodukce. Přednes je velice přesný, až s náznaky analytičnosti a po všech stránkách vyvážený – když přijde na sykavku, Elicit-R ji rozhodně nijak nemaskuje, ale zato ani nijak nezdůrazňuje. Zvuku dominuje čistota a pocit jistoty a energie, stejně jako podmanivý pocit plynulosti a precizního timingu. I přes velmi dobrou kontrolu zvuku není málo, naopak je bohatý a docela velký.

Už jsme zmiňovali zajímavě vybalancovaný charakter, v němž jsou sice všechny části frekvenčního spektra prezentovány výrazně, ale přesto nepostrádají punc anglické kultivovanosti. Zvuk je neúnavný a přitom křišťálově čistý a výrazný i v nejvyšších polohách skladby „Orphée aux enfers" od Patricie Petibon („Les Fantaisies" | 2002 | Virgin | 7243 5 62294 2 6), kde vokál, vyšroubovaný až do potenciálně hodně řezavých poloh, neskřípe, je plný harmonie, ale občas štípnout umí, přesně tak jako ve skutečném světě. To je velmi dobré. Užijete si také opravu dost detailů, navíc oproti CD přehrávači Saturn-R jsou tu delegovány naprosto suverénně a nenechají vás se od nich odvrátit. Možná právě toto zajímavé doplnění charakterů dělá ze Saturn-R a Elicit-R tak dobře hrající pár.

Titulní track „Orchestrion" z alba Pata Methenyho (2010 | Nonesuch | 7559-79847-3), které nahrál celé sám samojediný za pomoci mechanizovaného orchestru, je vynikajícím záznamem mikrodynamiky použitých instrumentů. Vše je tu úžasně samozřejmé, sice cítíte trochu tlaku a lehký nedostatek klidu, nadhled a dynamická rezerva vám to však vynahradí. Ve své třídě je dynamika určitě vynikající, musíte chtít hrát již dost nahlas a pustit si dobrou nahrávku velkého orchestru, abyste se dostali k limitům přeci jen do střední třídy patřícího zesilovače.

Přesný, pevný a dopředný zvuk Elicit-R pocitově přináší do popředí i malé detaily, třeba víření bubnů v „Battle of Epping Forest" (Genesis | „Selling England by to Pound" | 2007 | Virgin | 50999 519559 22) je pevné a velice autoritativní. Jakmile Gabriel spustí svůj vokální part, jste doslova zasypáni detaily, byť nepřichází pocit ultra-analytického tlaku na maximální rozlišení, stále je tu cítit ona ostrovní muzikálnost. Kresba nástrojů je vynikající a v kompaktním celku se dá dobře orientovat; vnímáte hlavně hudbu jako spojitý celek, ne jednotlivé nástrojové linky.

Na hudební scéně ve „Waiting" od The Paperboys („Closer to the music. Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFC 357.4009.2) se neztratíte; nemáte pocit, že by hudba „vytékala" daleko do stran i do hloubky, nástroje jsou zato dobře lokalizované a zvuk je skutečně pevný. Není to holograficky autentická reprodukce, která by vás nechala kochat se objevování a pitváním až nesmyslně droboučkých detailů, hraje se tu na celek, na hudbu a přirozenost, na celistvost, která bude blízká těm, kteří ve svých poslechových zážitcích mají velký podíl živých koncertů – rozpitvávání je rozhodně výsadou domácího poslechu.

„Peel Me a Grape" Diany Krall („The Very Best of" | 2007 | Verve | 0602517399686) má pěkně bohatý zvuk, byť barokní kyprost samozřejmě nečekejte, pořád je to relativně střízlivý, byť ostrovně „masitý" sound. Zesilovač umí přenést i lehce sametovou něhu skladby, přes transparentní a vyrovnaný přednes probleskuje i něha a pěkně barevné podání.

Stará, byť dobře zremasterovaná nahrávka „Hey Porter" od Johnnyho Cashe („The Essential" | 2002 | Columbia | COL5063459) ukazuje na to, že svižný a čistý zvuk vám bez okolků (ale důležité je, že i bez útočnosti) předestře určitou plochost a „vyžehlenost" nahrávky, že se dozvíte o tom, co posloucháte. Razance a rytmus ale rozhodně neschází, což je rozhodně přitažlivé.

Rega Elicit-R je zajímavý integrovaný zesilovač. Originálně pojatý, pokud budeme hovořit o vnější slupce, konzervativní, byť poctivý, pokud budeme mluvit o vnitřní koncepci. Cítíte v jeho přednesu britský klid, nenásilnost a muzikálnost, snoubí je ale na rozdíl od mnoha ostrovních kolegů také s až analytickým přístupem, s pevností a velkou energií. Elicit-R si velmi sedí s CD přehrávačem Saturn-R, s nímž tvoří vyrovnaný tandem, který je muzikální, nenásilný, přitom ale detailní a z této dvojce je cítit, že Rega je tradiční britská značka, jejíž dědictví spočívá v analogovém zvuku. Rega je jednoduše klasika...

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nám se excentricky minimalistický vzhled líbí

+ velmi dobré zpracování

+ rytmický, plynulý a příjemný zvuk

+ dostatek síly a kontroly

+ ideální partner k měkčímu, klidnějšímu Saturn-R

+ rozlišení, transparentnost, analytická preciznost

ZÁPORY

- jde o dosti transparentní, nekompromisní přednes (což je nejspíš ideální důvod spřáhnout Elicit-R se Saturn-R)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies