2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 1

Britští výrobci všech možných druhů i cenových hladin audio a video kabeláže započali svou dráhu světem věrného zvuku v roce 1984, jednoho večera při jídle v jihoanglickém Salisbury (kde sídlí třeba Naim Audio nebo nádherná obrovská katedrála). Jeden z tehdejších vedoucích pracovníků Naim řekl své ženě Sally Gibb, aby pro distributory této značky začala vyrábět kabely, protože kvalitní kabely s atypickou DIN koncovkou, kterou je Naim známý, bylo méně než šafránu. A tak vznikl první kabel Chord Chrysalis (kterýžto název je v katalogu dodnes).

Jméno "Chord" bylo zvoleno podle toho, že ve Spojených státech, tehdejším největším odbytišti, říkají kabelům "Cords" a s odkazem na svět hudby (chord = souzvuk). Od té doby vývoj i výroba stále zůstávají ve Spojeném království, byť dnes již v Amesbury 15 km severně od Salisbury.

Dnešní katalog firmy čítá desítky a desítky produktů v celkem sedmi sériích - my jsme měli možnost osahat si reproduktorové kabely tří prostředních řad, tedy Clearway, nejnovější Shawline a jistou dobu nejvyšší Epic.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 2

Reproduktorový kabel ze série Clearway je určený pro systémy "lepšího hi-fi", prostě tam, kde byste řekli, že už je "dobrý zvuk". Za velmi dostupnou cenu nabízí vodiče z kvalitní mědi, bílé a pružné plastové tělo a koncovky v podobě dlouhých tenkých oddělených větví, zakončených příjemnými, byť jednoduchými banánky.

Vodiče mají průřez 2 mm2, mají konfiguraci kroucené dvoulinky a izolované pomocí teflonu, stíněné dvojitou vrstvou hliníkové fólie.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 3

Kabel z vyšší řady Shawline přichází v plastově šedém provedení, což je trošičku škoda - signálové kabely této série jsou totiž vyvedené v nádherné, byť hodně výrazné červené. Shawline staví na stejných vodičích jako model Rumour, který je po dvě dekády nejprodávanějším firemním modelem. Jde o bezkyslíkatou měď s postříbřením a průřezem 1,31 mm2. Stínění je pak hliníkovou fólií ve výrazném opletu. Dielektrikum je opět teflonové.

Nejvyšším z testovaných byl model Epic - ačkoliv zakončení úzkými banánky je stejné jako u předchozích modelů, černé tělo z PVC působí jaksi fortelnějším dojmem. Je o i kvůli průřezu 2,63 mm2, který mají postříbřené vodiče z bezkyslíkaté mědi. Chord si zakládá na velmi důkladném stínění opletem s vysokou hustotou a kovovým páskem. Že je dielektrikem teflon asi netřeba říkat. A je to právě Epic, kde se - dle doporučení výrobce - láme hi-fi a high-end.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 4

Všechny tři kabely jsme srovnávali na dvou sestavách - jednak v kombinaci s OPPO UDP-205 + Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP250 + Harbeth Monitor 30, jednak s Cambridge CXA80 + Cambridge CXC + Xavian Perla. O dalších komponentech testovacích sestav více v pravém sloupci -->.

Mohutnou basovou linku v kytarové klasice Chrise Jonese "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) zvládly všechny tři kabely s poměrně identickým základním charakterem, s plností, s barevností a s takovou uvolněnou klidností. Zdaleka nejlepší byl zvuk Epic Twin a to více, než by napovídal rozdíl cen. Epic už zvládne s přehledem fungovat i s relativně dražší sestavou a nemáte pocit, že by mu něco scházelo - na svou cenu prostě funguje výtečně. Přehoďte na Shawline a zjistíte, že kontury sice trochu změknou a spolu s mírným uvolněním kontroly máte i jakýsi pocit většího "přifouknutí" zvuku, ale v zásadě jde stále o dobrý kabel s obdobným charakterem. Základní Clearway pak dobře poslouží jako základní řešení pro dostupné sestavy se stropem dejme tomu mezi 20 - 30 000,-.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 11

Chord Epic si pak nadstandardně dobře poradil také s vokálem Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Dobrá kontrola, hutnost, plnost a také pevnost už jsou naprosto v pořádku. Shawline jaksi změkne, jako kdyby přibylo objemu, ale vše se maličko "rozpustilo" a u Clearway se dočkáte v zásadě civilního, měkčího a odpouštějícího, tolerantního, byť trochu "svého" přednesu.

Kulaté tóny kovových perkusí v Brockhausenově "Wolkenmeer" ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byly v podání modelu Epic příjemně krotké, dobře čitelné a už i pěkně prokreslené, Shawline jako kdyby trochu přidal na znělosti, každý tón nabyl na důrazu i říznosti, Clearway pak zase celek zklidnil a maličko omezil znělost.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 13

U dynamiky se nám líbilo, jak opět Epic Twin v klidu a s nadhledem - v kontextu své cenové hladiny - provázel tóny Orffovy "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2), ne na efekt, vlastně už spořádaně. Shawline i Clearway jsou pochopitelně trochu opatrnější, měkčí, ale zároveň to kompenzují jistou větší dravostí.

Vlastně ve všech aspektech jsou všechny tři kabely dobré s ohledem na svou cenovou kategorii - třeba u organizace prostoru "Losing Sleep" od Vangelise ("Voices" | 1995 | Warner Music | 0630 12786 2) se o to správné zaříznutí a lokalizaci postaral Epic, oba zbývající poplatně rozdílu svých cenovek přeci jen nechávají obraz trochu volnější, byť také trochu větší a jaksi nadýchanější, což leckde může být efektní.

2017 09 15 TST Chord Shawline Clearway EPIC Twin 14

Spolu se zvyšující se pozicí ve výrobním katalogu přináší reprokabely Chord více a více muzikálnosti - od decentního polibku v modelu Cleraway, přes solidní dávku v Shawline až po Epic Twin, který prostě hraje s chutí a radostí a Nohavicova "Dlouhá temná struna" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511011 2) byla prostě příjemná, barevná a vtahující.

Průřez reproduktorovými kabely Chord ukázal na jednu věc - všechny sdílí jednotný základní charakter, chcete-li "firemní zvuk". To svědčívá o tom, že jejich konstruktéři vědí čeho chtějí dosáhnout a jak toho mají dosáhnout. Je pravda, že Clearway je vlastně solidní základní kabel k dostupným sestavám, který nepřekvapí, ale rozhodně nezklame, Shawline pak nabízí už dospělejší, plnější a barevnější přednes, byť v porovnání s Epic Twin ještě chybí trošičku živosti - právě poslední jmenovaný kabel už je ale prostě dobrý, nechybí barvy, nechybí plnost a hlavně - hudba je pružná, zábavná, plynulá a ani v sestavě mezi 100 a 200 000,- se Epic Twin neztratí...

EUR 380 (cca 9 900,- Kč) - Epic Twin 2x 2,5 m

EUR 260 (cca 6 800,- Kč) - Shawline 2x 2,5 m

EUR 120 (cca 3 200,- Kč) - Clearway 2x 2,5 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dostupné

+ zejména EPIC Twin má velmi dobrý poměr cena / výkon

+ dobré výrobní provedení

ZÁPORY

- nižší dva modely v některých sestavách přeci jen trpí měkkostí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: 4CE Distribution | www.hifi4ce.eu 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies